Opublikowano Dodaj komentarz

JAK PRZYGOTOWAĆ MIESZKANIE DO ZAMGŁAWIANIA?

jak przygotować mieszkanie do zamgławiania

JAK PRZYGOTOWAĆ MIESZKANIE DO ZAMGŁAWIANIA?

Zamgławianie mieszkania pozwala wyeliminować problem szkodników w sposób skuteczny, a więc z uwzględnieniem również tych przestrzeni i zakamarków, które nie są widoczne gołym okiem. Nowoczesne metody nie pozostawiają po sobie żadnych śladów w postaci plam czy zacieków. Mimo to aby zabieg był w pełni skuteczny należy odpowiedni przygotować mieszkanie do zamgławiania.

Na czym polega zamgławianie mieszkania?

Zamgławianie uznawane jest za jeden z najpopularniejszych sposobów na dezynsekcję i dezynfekcję, szczególnie dobrze sprawuje się w przypadku zwalczania pluskiew domowych . Główną zaletą metody jest wykorzystanie mikroskopijnych kropelek preparatu, które, dzięki swoim rozmiarom, są w stanie wniknąć również w trudno dostępne miejsca. Zamgławianie polecane jest więc zarówno w przypadku płaskich przestrzeni (wtedy preparat równo pokrywa powierzchnię w pionie i w poziomie), jak i w bardziej skomplikowanych pod względem konstrukcji obiektach (kropelki wnikają nawet w najmniejsze szczeliny, pęknięcia i zakamarki budynku). To ważne, bo właśnie w takich miejscach lubią mnożyć się szkodniki.

Zamgławianie termiczne a zamgławianie na zimno

W zamgławianiu na gorąco, główną role odgrywa ciecz podgrzana do bardzo wysokich temperatur. Ten typ zamgławiania poleca się stosować na dużych powierzchniach. W przypadku zamgławiania na zimno wykorzystuje się generatory ULV. Działanie takiego urządzenia pozwala wytworzyć mgłę o stosunkowo dużej gęstości. Taką metodą z powodzeniem stosuje się w lokalach o przeznaczeniu mieszkalnym. Nowoczesne technologie pozwalają na osiągnięcie zadowalających efektów już przy użyciu niewielkich ilości preparatu. Kropelki mają wielkość ok. 30 mikronów. Dlatego też skutecznie penetrują całe mieszkanie, a jego właściciele nie muszą martwić się o to, że ten proces pominie niektóre ogniska szkodników. Warto wspomnieć tutaj o tym, że te mikrokropelki unoszą się w powietrzu przez dłuższy czas, będąc przemieszczane przez wewnętrzną cyrkulację panującą w pomieszczeniu.

Jak przygotować mieszkanie do zamgławiania?

 • Zrób podstawowe rozpoznanie

Specjaliści, wykonujący zamgławianie, działają kompleksowo i dokładnie, ale nadal, zanim zlecimy pracę fachowej ekipie, spróbujmy oszacować, w których miejscach występuje najwięcej szkodników. Warto zrobić też listę miejsc, w których ostatnio były widziane (nawet jeśli aktualnie ich tam nie ma).

 • Zabezpiecz tekstylia

Należy opróżnić zawartość szafek, łóżek, regałów. To samo tyczy się narzut, obrusów, zasłon, firanek, serwetek itp. Takie wyroby tekstylne należy wyprać w wysokiej temperaturze, aby całkowicie wykluczyć ryzyko, że w ich obrębie zagnieździły się szkodniki.dezynsecja warszawa

 • Oczyść ściany z ozdób

Ewentualne obrazy i plakaty będą utrudniać pracę ekipie oraz mogą ulec zniszczeniu. Dlatego podczas przygotowywania mieszkania do procesu zamgławiania, warto je zdjąć i położyć w bezpiecznym miejscu, mając na uwadze aby nie chować tych przedmiotów ani nie wynosi z pomieszczenia.

 • Ułatw dostęp do problematycznych zakamarków

Po pierwsze, należy odpowiednio zmienić ustawienie mebli. Specjaliści muszą mieć nieskrępowany dostęp do zakamarków pomieszczenia. Aby zapewnić im takie warunki, należy łóżka, szafy, fotele itp. odsunąć od ściany na odległość min. 5 cm (jeśli to możliwe, nawet na kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów). Jeśli problem występuje pod listwami, konieczny może być ich demontaż. Warto też, w miarę możliwości, odsłonić inne problematyczne przestrzenie, takie jak rury (np. pozbyć się produktów pod zlewem).

RZECZY, KTÓRE NALEŻY SZCZEGÓLNIE DOBRZE ZABEZPIECZYĆ
DO ZAMGŁAWIANIA NA PLUSKWY!

 • Schowaj żywność

W zamgławianym pomieszczeniu nie powinno znajdować się żadne jedzenie. Jeśli procesowi podlega całe mieszkanie, artykuły spożywcze najlepiej jest wynieść na zewnątrz lub zabezpieczyć w próżniowych pojemnikach. Należy pamiętać również o schowaniu misek zwierzaków.

 • Zadbaj o elektronikę

Współczesne mieszkania są wypełnione urządzeniami elektronicznymi. Na stałe wpisywały się w wystrój mieszkań, dlatego bywa, że domownicy zapominają o usunięciu ich przed dezynsekcją. Aby zapewnić sprzętowi pełne bezpieczeństwo, najlepiej będzie go odłączyć od zasilania. Oprócz tego bezwzględnego środka bezpieczeństwa, mniejszy i większy sprzęt elektroniczny należy również spakować do worków. To będzie stanowiło skuteczną barierę dla drobniutkich kropelek, które mogłyby wniknąć w szczeliny domowych urządzeń.

 • Nie zapomnij o mniejszych przedmiotach

Odpowiednio należy zabezpieczyć również zabawki, sztućce, szczoteczki do zębów, ozdoby na półkach itp. Najlepszym rozwiązaniem jest wynieść je poza mieszkanie. Jeśli ta opcja nie wchodzi w grę, powinniśmy je starannie zabezpieczyć folią w taki sposób, żeby preparat się do nich nie dostał.

Zamgławianie pluskwy

Staranne przygotowanie mieszkania do zamgławiania na pluskwy to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa dla jego domowników; podjęcie takich kroków daje specjalistom możliwość wykonania drobiazgowego, dokładnego zamgławiania, a to przekłada się na sukces całego zabiegu. Na koniec warto wspomnieć, że po zamgławianiu należy opuścić mieszkanie na ok. 2-3 godziny. Po powrocie zaleca się dokładnie przewietrzyć wszystkie pomieszczenia.

fb

Opublikowano Dodaj komentarz

Domowe sposoby na pluskwy

Domowe sposoby na pluskwy 658b0b05 735e 4515 84ee 6eddee2b24dc f1400x900 370x238 1

DOMOWE SPOSOBY NA PLUSKWY

Jeszcze nie tak dawno wydawało się, że problem pluskiew domowych w wysoko rozwiniętych krajach, został całkowicie rozwiązany. Jednak w związku z otwarciem granic pomiędzy wieloma państwami oraz wzrostem liczby ludności na różnych obszarach, insekty zaczynają powracać. Wiele osób po odkryciu pluskiew, uważa je za powód do wstydu. Zapewne ze względu na stereotyp mówiący, iż występują one tylko w zaniedbanych mieszkaniach. Nie jest to prawdą – insekty te mogą zostać przeniesione do domu na książce czy ubraniu, po tym jak jechaliśmy pociągiem czy spaliśmy w hotelu. Zaraz po dotarciu do naszego mieszkania, pluskwy rozmnażają się w błyskawicznym tempie. Poznaj domowe sposoby, które pomogą Ci uporać się z tym problemem.

Co zabija pluskwy?

Jeśli chcemy pozbyć się pluskiew ze swojego domu, niestety wietrzenie i mrożenie pościeli czy nawet całych łóżek nie przyniesie pożądanego efektu. Dorosłe osobniki w niskiej temperaturze zapadają w hibernację, a ze względu na to, że chowają się pod powierzchnią materiału, wystawienie pościeli na wiatr nie sprawi, iż się ich pozbędziemy. Insekty te potrafią być bardzo uciążliwe, ponieważ stosunkowo niewiele zabiegów skutkuje ich permanentnym wybiciem. Drugą kwestią jest lokalizacja pluskiew w domu.


zwalczanie pluskiewMitem jest
 to, iż żyją one jedynie w pościeli i materacach. Owszem – to środowisko lubią najbardziej, jednak te insekty mogą kryć się tak naprawdę wszędzie. Szukajmy pod listwami podłogowymi i dywanami, a także w zakamarkach mebli i urządzeń użytku domowego. Proces eliminacji pluskiew musimy zacząć od porządków – i to gruntownych. Jeśli chodzi o meble i podłogi – wszystko musimy bardzo dokładnie odkurzyć, dbając o to, aby dosłownie każdy zakamarek był czysty:

 • konieczne jest również dokładne odkurzenie łóżka w szczególności wszelkie szczeliny, szwy, łączenia materiału.
 • ubrania, firanki czy inne tkaniny, które można należy wyprać w temperaturze 60° Celsjusza. Po wyschnięciu wszystko należy dokładnie wyprasować.
 • pościel i pokrowiec materaca należy wyprać lub wyparować w temperaturze 60° C.
  Takie działanie pozwoli na skuteczne pozbycie się pluskiew i ich jaj z tych rzeczy. Jeśli poszewka na materacu była zasunięta, owadów nie powinno być w środku, natomiast jeśli materac nie został szczelnie zamknięty, trzeba zabezpieczyć temperaturą również sam materac.

Innym sposobem, który możemy wykorzystać w przypadku pościeli, jest użycie myjki parowej, wyposażonej w końcówkę do mebli tapicerowanych. Pozwala ona bardzo dokładnie wyczyścić materac, dając jednocześnie pewność pozbycia się insektów. Podobnie jak w przypadku wszystkich poprzednich zabiegów, musimy je powtórzyć, aby nasz wysiłek nie poszedł na marne, a kolonia insektów się nie odrodziła.

Zabezpiecz mieszkanie przed pluskwami!

Zaraz po tym, jak zakończymy pierwszą serię generalnego sprzątania, powinniśmy rozejrzeć się po wnętrzu mieszkania i poszukać różnych szczelin lub ubytków w ścianach. Niewykluczone jest bowiem, iż pluskwy przechodzą do naszego lokalu z sąsiadujących mieszkań. Nie musi tak być – jednak warto zachować wszelkie środki ostrożności, aby zabezpieczyć mieszkanie. Wszelkie domowe sposoby na pozbycie się pluskiew wymagają systematyczności i konsekwencji – aby były skuteczne, muszą zostać przeprowadzone wielokrotnie
Jeśli po zastosowaniu wyżej opisanych sposobów i środków ostrożności pluskwy nadal powracają, niezwłocznie powinniśmy skonsultować się ze specjalistyczną firmą dezynsekcyjną, która w swoich działaniach wdraża IPM.

Wykwalifikowani pracownicy posiadają odpowiednie przeszkolenie, wiedzę i środki. Są w stanie skutecznie zwalczyć pluskwy. Pamiętajmy, iż w przypadku pluskiew niestety nie wystarczy jeden zabieg. Poszczególne sesje musi dzielić od siebie regularny odstęp. W sytuacji kiedy nie tylko w naszym mieszkaniu znajdują się pluskwy, ale również w sąsiadujących lokalach, najlepiej sytuację zgłosić do spółdzielni. Ma ona obowiązek podjęcia odpowiednich działań, w celu całkowitego wyeliminowania problemu. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się spokojnym snem, bez obaw o bolesne ukąszenia po przebudzeniu.

Domowe sposoby na pluskwy

Jeśli populacja nie jest duża masz szanse na samodzielne pozbycie się ich ze swojego mieszkania. pluskwa i pluskwy, domowe sposoby na pluskwy  Gdyby jednak powyższe domowe sposoby na pluskwy okazały się niewystarczające do całkowitego pozbycia się problemu, z pewnością  przyczynią się do szybszego i skuteczniejszego pozbycia się ich przez specjalistów. W takim przypadku nie zwlekaj i zamów usługę – dezynsekcja pluskwy. Pomożemy ci uporać się z tym problemem, jak również udzielimy instrukcji jak przygotować się do zabiegu oraz jak zabezpieczyć mieszkanie przed powrotem pluskiew od sąsiadów.

DEZYNSEKCJA PLUSKWY WARSZAWA

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? Nie zwlekaj, im szybciej zgłosisz się do specjalistycznej firmy DDD tym szybciej i łatwiej będzie można wyeliminować twój problem. Oferujemy różne metody zwalczania pluskwy domowej, tylko sprawdzone i skuteczne rozwiązania. Bezpieczna dezynsekcja.

Domowe sposoby na pluskwy

Chcesz dowiedzieć się więcej o zwalczaniu pluskwy? W odnośniku pod spodem znajdziesz wiele informacji o pluskwach, ich kryjówkach czy metodach dezynsekcji pluskwy.

fb

Opublikowano

Karaluchy

Karaluchy dead cockroach P6WNLDJ 370x247 1

Prusaki i karaluchy

Na świecie występuje około 4600 gatunków karaczanów. Prowadzą one głównie nocny tryb życia. W Polsce na ogół występuje  Karaluch – karaczan wschodni (Blatta orientalis) oraz Karaczan prusak (Blattella germanica).Prusaki i karaluchy u większości z nas wywołują obrzydzenie czy nawet strach. Wynika to zapewne z ich wyglądu oraz nieprzyjemnego zapachu, który im towarzyszy. Karaczany przenoszą szereg różnych bakterii, wirusów i grzybów, dlatego zwalczanie prusaków i karaluchów to konieczność.

 Mogą powodować różne schorzenia u ludzi i zwierząt domowych jak chociażby reakcje astmatyczne za sprawą ich wylinek czy odchodów.

KARACZAN PRUSAK

Zwany inaczej francuzem czy Blattella germanica. Prusaki wywodzą się z ciepłego klimatu, w związku z tym są wrażliwe na niską temperaturę.

Bardzo często spotykane są w przemyśle spożywczym, restauracjach, piekarniach czy magazynach. Występują również w domach, mieszkaniach, hotelach, szpitalach i szeregu innych miejsc.

Prusaki żywią się niemal wszystkim. Konsumują resztki produktów głównie, najchętniej pieczywo, owoce, mąkę, tłuszcze czy cukier. Kluczowym składnikiem, niezbędnym do ich rozwoju jest białko.

SKĄD SIĘ BIORĄ PRUSAKI?

Spośród kilku gatunków karaczanów uznawanych za szkodniki prusak jest najczęściej spotykany. Prowadzą głównie nocny tryb życia. Za dnia na ogół przebywają w swoich kryjówkach. Jednak w przypadku dużej populacji, równie dobrze mogą być regularnie widywane nawet za dnia. 

Najchętniej kumulują się w wilgotnych pomieszczeniach. Stąd najczęstszy wybór pada kuchnie i łazienki gdzie mogą bez problemu znaleźć wodę i pokarm. Preferują ograniczoną przestrzeń. Jako kryjówki wybierają wszelkie szczeliny, pęknięcia, powierzchnie za listwami, szafkami czy podłogą. Często spotykane są również pod lodówką, piekarnikiem i za zlewozmywakiem.

prusaki

PRUSAKI

Prusaki i karaluchy mogą dość swobodnie wędrować między mieszkaniami. Często przemieszczają się przez różne szczeliny wokół rur, kanalizacji, toalet, wanien, grzejników lub przez wentylację. Bywają też przypadki, że dostają się przez otwarte lub uchylone okna czy pod progami drzwi.  W przypadku dużych budynków mieszkalnych mogą też zasiedlać wyższe piętra za sprawą zsypów. Wędrówki prusaków między lokalami występują szczególnie wtedy, gdy ich wszystkie dotychczasowe kryjówki są już zatłoczone lub gdy dokucza im głód.

Prusaki posiadają dobrze wykształcone skrzydła, lecz nie latają. Używanie skrzydeł w ich przypadku sprowadza się głównie do „szybowania” przy spadaniu z większych wysokości.

PRUSAK ROZMNAŻA SIĘ SZYBCIEJ NIŻ JAKIKOLWIEK INNY KARALUCH

Samica prusaka nosi ootekę średnio od 2 do 4 tygodni, zależnie od temperatury. W ciągu całego życia jest w stanie złożyć od 4 do 8 kokonów. Z ooteki średnio powstaje 30-40 larw prusaka. W temperaturze pokojowej rozwój pokolenia prusaka trwa do 6 miesięcy. W optymalnie sprzyjających warunkach samiec może żyć 4 miesiące, natomiast samica nawet do pół roku. Należy jednak podkreślić, że prusaki w pomieszczeniach mieszkalnych żyją znacznie krócej.

PRUSAKI I KARALUCHY ZWALCZANIE

Żel na prusaki i karaluchy, inne rozwiązania z zakresu – zwalczanie prusaków w linku poniżej

karaluchy

 

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O ZWALCZANIU PRUSAKÓW I KARALUCHÓW?

Opublikowano

Komary

Komary mosquito PTKDCW3 370x246 1

KOMARY ZWALCZANIE WARSZAWA

zwalczanie komarów warszawa, komary zwalczanie warszawaNa świecie występuje kilka tysięcy gatunków komarów, natomiast w Polsce tylko około 50. Można je spotkać niemal w każdym regionie klimatycznym, od Arktyki po tropiki. Są w stanie przetrwać surowe zimy jak i skrajnie suche pory roku.

W głównej mierze jaja komarów są składane w stojących zbiornikach wodnych, obszarach zalewowych czy nawet w wilgotnej glebie (miejsca wybierane do składania jaj są zależne od gatunku komara).  Motywowane jest to faktem, że larwy komarów rozwijają się w środowisku wodnym. Mają tam dostęp do wszelkich niezbędnych składników jak bakterii czy pierwotniaków. 

Odkomarzanie Warszawa

O tym, że komary bywają uciążliwe i dokuczliwe nikogo nie trzeba uświadamiać.

Dorosłe komary w trakcie trwania dnia chronią się na ogół w obszarach zalesionych, wysokiej trawie, bagnach, mokradłach oraz innych zaciemnionych miejscach w szczególności w pobliżu zbiorników wodnych.

U komarów najwyższą aktywność można odnotować o zmierzchu. W strefie umiarkowanych szerokości ich aktywność polega przede wszystkim na kłuciu i pozostawianiu na ciałach swoich ofiar swędzących odczynów alergicznych. Jednak w niektórych środowiskach, komary mogą być nosicielami wielu poważnych chorób. Dlatego też ważne jest zwalczanie komarów. 

Choroby i wirusy przenoszone za sprawą komarów to między innymi:

 • Denga,
 • Malaria,
 • Filarioza,
 • Zika,
 • Zółta febra,
 • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Komary mają różne sposoby dzięki, którym są w stanie „namierzyć swoją ofiarę”. Często wyczuwają nas za sprawą wydzielanego dwutlenku węgla z wydychanego powietrza. Może je wabić również pot, silne perfumy czy kwas mlekowy.  Na podkreślenie zasługuje również fakt, że korzystają one z termodetekcji (są w stanie rozróżniać różnice temperatur) dlatego też szczególnie narażone na ich ataki są dzieci czy kobiety w okresie owulacji.

Statystyka wskazuje że na całym świecie około 270 milionów ludzi jest nosicielami malarii a spośród nich rocznie będzie umierało około 2 milionów. 

 

Komary – cykl rozwojowy

 

Larwy komarów rozwijają się w środowisku wodnym. Bez większego znaczenia znaczenia jest czy to zbiornik wodny czy nawet nagromadzona woda bez odpływu. 

Komary przechodzą przeobrażenie zupełne. Samica po spożyciu krwi składa jaja na powierzchni wody. Następnie z jaj wylęgają się larwy. Larwy komarów żywią się w głównej mierze rozkładająca się materią organiczną. Tempo rozwoju komarów jest bardzo zróżnicowane.

 

Komary zwalczanie Warszawa

Na chwilę obecną w dezynsekcji zwalczanie komarów przeprowadzane jest na ogół metodą opryskową opryskiwaczami spalinowymi. Często jako uzupełnienie używa się zamgławiania termicznego. Dezynsekcja przeprowadzona tego typu metodami daje pewność ograniczenia bytowania komarów, kleszczy, meszek i innych insektów. Masz problem z owadami? Nie zwlekaj, pomożemy ci je wyeliminować!

Zwalczanie Szkodników SKLEP Warszawa

Chcesz przeprowadzić odkomarzanie we własnym zakresie? W takim razie zapraszamy do zakupów w naszym sklepie => stopowadom.pl 

Oferujemy szeroki wybór środków owadobójczych, preparaty na komary, oprysk na kleszcze, akcesoria ochronne, kombinezony, rękawiczki nitrylowe, maski przeciwgazowe, zamgławiacze i wiele innych akcesoriów. 

komary zwalczanie, komar, odkomarzanie warszawa

fb

Opublikowano

Mrówki

Mrówki ant isolated PB3HQA8 370x248 1

Zwalczanie mrówek

Wydają się być jednymi z najbardziej znanych owadów jakimi są mrówki, mogą być poważnym utrapieniem jako szkodniki, ponieważ mogą występować w domach, mieszkaniach,  szpitalach czy restauracjach. Spośród ponad 10.000 znanych gatunków mrówek około 180 występuje w Europie z, których zdecydowana większość żyje na zewnątrz.

Owady te spełniają szereg przydatnych funkcji, ponieważ napowietrzają glebę, rozkładają materię organiczną czy odpowiadają za  zwalczanie szkodliwych owadów.

Tylko kilka gatunków z nich to szkodniki. Wynika to z ich zainteresowania pożywieniem ludzi i zwierząt, ponieważ te jest bogate w cukry i białka.

Zwalczanie mrówek w ogrodzie – kiedy jest konieczne?

mrówki, mrówki zwalczanie,zwalczanie mrówekNa ogół praktyka tego typu jest niezalecana, ponieważ mrówki pełnią ważną rolę w środowisku. Czasem jednak potrafią się namnożyć do tego stopnia, że zaczynają nachodzić do naszych domów. Wówczas zwalczanie mrówek staje się po prostu koniecznością.

Najczęściej występujące mrówki:

 • Hurtnica czarna, pospolita (Lasius niger),
 • Podziemnica zwyczajna (Lasius flavus),
 • Murawka darniowiec ( Tetramorium cera)
 • Ostry kamień ( Lasius emarginatus);

Wyżej wymienione mrówki z reguły budują gniazda na zewnątrz. Mrówki przede wszystkim gniazdujące w sąsiedztwie lub wewnątrz budynków:

 • Gmachówki (Camponotus sp.),
 • Mrówki argentyńskie (Linepithema humile),
 • Natrętki domowe inaczej mrówki faraona (Monomorium pharaonis),

Mrówki żyją w  zorganizowanych społecznościach podzielonych na grupy różniące się zarówno pod względem morfologii i rodzaju zadań realizowanych przez ich przedstawicieli.

Rozmnażaniem i zakładaniem nowych gniazd zajmują się nieliczne królowe. Najliczniejsze i najczęściej widywane przez ludzi są robotnice do obowiązków których należy przede wszystkim zdobywanie pokarmu oraz opieka nad królową i larwami. Kolonie mogą osiągać nawet do 350.000 robotnic i 800 królowych.

Gniazda mrówek

Preferują miejsca ciepłe, wilgotne , optymalnie z dużą koncentracją bakterii, w związku z tym miejsca chętnie wybierane do założenia gniazda stanowią :

 • szczeliny w ścianach,
 • pod podłogą budynków,
 • za kafelkami,
 • pod tynkami,
 • w pobliżu pieców,
 • rur z ciepłą wodą,
 • w pobliżu zlewozmywaków,
 • w pobliżu wanien,
 • za szafkami,
 • pod boazerią,

Szkodliwość mrówek

 • W pomieszczeniach z licznymi koloniami – ciągła obecność mrówek wokół żywności,
 • Drobne robotnice wchodzą do wszelkich produktów żywnościowych i je niszczą,
 • Wędrują po meblach, ścianach i zanieczyszczają pomieszczenia,
 • Przenoszą choroby bakteryjne i wirusowe,
 • Boleśnie gryzą i mogą wywoływać u osób wrażliwych objawy alergiczne.

Zwalczanie mrówek

Może przyjmować najróżniejsze formy. Najszybszą metodą eliminowania mrówek żerujących w newralgicznych miejscach stanowi przede wszystkim metoda opryskowa.  Zabezpieczone wówczas zostają powierzchnie takie jak wewnętrzne szlaki i łączenia ściana/podłoga oraz typowe miejsca jak wejścia, okna, drzwi, odpływy i orurowanie.

Natomiast najłagodniejsze rozwiązanie stanowi odstraszanie. W tym przypadku można posadzić rośliny, których mrówki zwyczajnie nie lubią. Zaliczają się przykładowo lawenda, mięta czy nagietek.  

Zwalczanie mrówek może też zostać przeprowadzone za pomocą specjalnego żelu lub kropli.  Jednak w tym przypadku należy pamiętać, że usunięcie całej kolonii mrówek w zależności od gatunku zazwyczaj zajmuje około 2 tygodni. Ze względu na dużą, smakową atrakcyjność przynęty w postaci żelu, we wstępnym okresie można obserwować zwiększoną aktywność mrówek w okolicy wyłożonej przynęty. Natomiast już po kilku dniach cała kolonia mrówek zostanie zwalczona.

Potrzebujesz pomocy ze zwalczaniem mrówek? Zgłoś się do nas! Niezwłocznie wyeliminujemy twój problem.

 

FB

Opublikowano

Muchy

Muchy flies HC96TWB 370x252 1

Muchy

MUCHY ZWALCZANIE

Mucha to pospolity owad latający. Występują na całym świecie. Samica osiąga długość do 7,5mm. Jest większa od samca, który może mierzyć do 6mm.

Muchy domowe(musca domestica) pojawiły się ok. 200 milionów lat temu. Gatunek ten stale towarzyszy człowiekowi. Każdy osobnik może żyć ok. 4 tygodni, natomiast w warunkach domowych mucha może przezimować w stanie anabiozy(jest to stan krańcowego obniżenia aktywności życiowej organizmu).

Owad ten stwarza olbrzymie zagrożenie epidemiologiczne. Na powierzchni swego ciała może przenieść do 6 milionów, a w jelicie prawie 30 milionów mikroorganizmów. Mogą one przenosić na ludzi takie choroby jak: letnie biegunki, wąglika, trąd, polio, salmonelloza, paratyfus, dyzenteria, dur brzuszny, cholerę zarazki czerwonki i wiele innych chorób, może również przenieść ostre schorzenia jelitowe.

Muchy odżywiają się pokarmem spożywanym przez człowieka w postaci płynnej lub twardej jak również za pokarm służą im rozkładające się substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, jak również wszelkiego rodzaju wydaliny ludzkie i zwierzęce

Muchy są najbardziej aktywne za dnia, nocą i w chłodniejsze dni odpoczywają na podłogach, ścianach czy sufitach.

Muchy zwalczanie Sklep

FB

Opublikowano

Osy i Szerszenie

Osy i Szerszenie hornet isolated on white P9KB5TX 370x298 1

Osy i Szerszenie

Osy i szerszenie


Osy osiągają długość do 3 cm. Mają oczy w nerkowatym kształcie oraz dwie pary skrzydeł. Tylne są zdecydowanie mniejsze niż przednie. Posiadają aparat gębowy przystosowany do żucia i lizania. W rodzinie osowatych występuje przeobrażenie zupełne. Możemy zaobserwować jaja, larwy, poczwarki i dorosłe osobniki. 

osy i szerszenie

Osy i szerszenie gniazdo

Osy są owadami społecznymi. Samice co roku budują nowe gniazda. Na ogół składają się z kilku komórek, każda z nich ma w sobie jedno jajo i zapas pożywienia. Jaja składane są w pierwszej kondygnacji gniazda zbudowanej przez królową.

Larwy wykluwają się z jaj po kilku dniach w zależności od temperatury. Średnio w ciągu 4-6 tygodni od zniesienia jaj pojawia się pierwsze pokolenie robotnic. Przejmują one obowiązki związane ze stałym utrzymywaniem i rozbudową gniazda. Robotnice poszukują pożywienia, głównie zawierającego dużo białka np. muchy, gąsiennice czy pająki.

W tym czasie królowa składa jaja. Każda komórka może być użyta wielokrotnie, do rozwoju larw. Pod koniec lata dobrze rozwinięte gniazdo może liczyć nawet 20.000 os!

Jesienią wyłaniają się nowe królowe i samce. Zapłodnione królowe poszukują nowych kryjówek by spokojnie móc przetrwać zimę w hibernacji. Gniazda wymierają po dotarciu chłodnych temperatur.

Królowe są większe od robotnic. Zimują w swoich kryjówkach w budynkach, korze drzew a nawet w starych gniazdach.

szerszeń, szerszenie, szerszeń gniazdo szerszeń gniazdo

 

 • Osa pospolita(Vespula vulgaris)
 • Osa dachowa (Vespula germanica)

Zwykle budują gniazda pod ziemią, na drzewach lub oraz w szczelinach budynków.

 • Osa leśna (Vespula sylvestris)

Zakłada gniazda, które zwisają z drzew lub buduje je pod ziemią.

 • Vespula austriaca

Pasożytniczy gatunek. Składa jaja w gniazdach osy rudawej.

 • Osa rudawa

Buduje gniazda pod ziemią

 • Szerszeń europejski (Vespa crabro)

Największy przedstawiciel rodziny osowatych. Zakłada gniazda w dziuplach drzew, czasem w budynkach.

 • Szerszeń azjatycki (Vespa mandarinia)

Czy osy są pożyteczne?

Osy bywają uznawane za owady pożyteczne. W okresie budowania gniazd, który przypada na wiosnę i wczesne lato robotnice wyszukują min. larwy różnych owadów. W ten sposób zwalczają różne gatunki owadów uznawane za szkodniki.  Osy mogą zapylać rośliny, jednak należy podkreślić, że z całą pewnością nie są w tym tak skuteczne jak pszczoły.

osy i szerszenie

OSY i SZERSZENIE

Ciężko polemizować z faktem, że osy  są uciążliwe a ich użądlenia niosą za sobą zagrożenia zdrowotne. Użądlenie osy  jest bolesne, jednak użądlenie szerszenia jest znacznie boleśniejsze. Wynika to z faktu, iż szerszeń posiada dłuższe żądło niż osa czy pszczoła i znacznie głębiej penetruje skórę w trakcie ataku. Dodatkowo jad szerszenia zawiera acetylocholinę, która z kolei odpowiada za dość silne pieczenie rany.   Często towarzyszy mu obrzęk oraz podrażnienie skóry.  

Użądlenia mogą być bardzo niebezpieczne dla osób uczulonych na jad os i szerszeni jak również dla osób, które nie mają alergii. Szczególnie niebezpieczne są użądlenia w szyję. U każdego człowieka, nawet nie posiadającego uczulenia może dojść do spuchnięcia przełyku, który może skutkować nawet uduszeniem. W przypadku użądlenia osy lub szerszenia u osoby mającej alergię należy skierować się do lekarza tak szybko jak to możliwe.

Statystycznie około 20% populacji jest uczulonych na jad os i szerszeni. Osa w porównaniu do pszczoły nie traci żądła po ataku, więc może zaatakować nawet kilkakrotnie.  Wbrew powszechnemu przekonaniu osy są znacznie bardziej agresywne niż szerszenie.  Na ogół nie atakują bez powodu ale zdecydowanie łatwiej je sprowokować.

Owady z rodziny osowatych można rozgraniczyć na dwie podrodziny, os i klecanek. Klecanki budują gniazda „odkryte” jednoplastrowe, natomiast osy wieloplastrowe.

Jak uchronić się przed osami?

Chcąc zminimalizować ryzyko  przypadkowego ataku na świeżym powietrzu lepiej wstrzymać się od jedzenia słodkich rzeczy na dworzu. Osy wręcz lgną do grillowanego mięsa. Mogą na nie działać drażniąco upały czy intensywne zapachy np. perfum. Wabi je zapach krwi.

OSY i SZERSZENIE zwalczanie

W momencie gdy osy budują gniazdo w bliskiej odległości  od domu kwestią czasu jest aż będzie latać ich wiele.  Zaczną stanowić zagrożenie dla okolicznych mieszkańców a w takiej sytuacji ich zwalczanie to konieczność.

Nie zaleca się usuwania gniazda os i szerszeni we własnym zakresie. W obliczu zagrożenia mobilizują całą kolonię. Wspólnie bronią dostępu do gniazda i atakują napastnika.

osa, szerszeń

Opublikowano

Pchły

Pchły pobrane

Pchły

Pchły (rząd: Siphonaptera)

Dorosły osobnik pchły osiąga wymiary 1-7mm.  Ubarwienie brązowawe, ciało bocznie spłaszczone z tylnymi kończynami przystosowanymi do skakania.  Pchły przechodzą przeobrażenie zupełne ze stadiami jaja, larwy, poczwarki i osobnika dorosłego.  W porównaniu do wielkości swojego ciała potrafią oddawać dalekie skoki (20-30 cm wys.), gdyby człowiek chciał pobić ten wyczyn musiałby skoczyć na wysokość ponad 80 metrów.

Wśród pcheł można wyróżnić wiele gatunków.

 • Pchła kocia (Ctenocephalides felis),
 • Pchła psia (Ctenocephalides canis),
 • Pchła ludzka (Pulex irritans)
 • Pchła królicza (Spilopsyllus cuniculi),
 • Pchła szczurza (Xenopsylla cheopis),
 • Pchła jeży (Archaeopsyllus erinacei),
 • Pchła ptasia (Ceratophyllus gallinae),
 • Pchła krecia (Hystrichopsylla talpae).

Miejsca występowania pcheł

Spotykane są w różnych miejscach w zależności od gatunku.  Najpospolitsza jest pchła kocia. Atakuje koty, psy, ludzi, gryzonie i inne zwierzęta.

Pchły psie i kocie występują np. w legowiskach zwierząt i pościeli żywicieli.  Wiele infestacji pochodzi od dziko żyjących kotów.  Pchły ptasia, kocia i psia mogą atakować człowieka.

Cykl życiowy pchły

Jajo pchły ma ok. 0,5mm długości. Są owalne, barwy perłowo-białej. Samica składa je w najróżniejszych miejscach jak chociażby we włosach lub piórach żywiciela w jego gnieździe czy legowisku.

Po każdym posiłku samica pchły składa 4-8 jaj. Żyją do 2 lat, przez ten czas są w stanie złożyć nawet 800 jaj.  Po około  7 dniach wykluwają się pozbawione nóg larwy. Żerują one w ciemnych, najchętniej wilgotnych miejscach (szczeliny, dywan, wykładzina).

Larwy pchły żywią odchodami dorosłych pcheł oraz różnymi szczątkami pochodzenia organicznego.  Mogą być też drapieżnikami atakującymi małe i słabe stawonogi.  Cały cykl rozwojowy pchły od jaja do dorosłego osobnika zajmuje na ogół 4 tygodnie. Przy niskich temperaturach okres ten może trwać znacznie dłużej.

Jedno zwierzęce legowisko może być domem nawet  dla kilku tysięcy pcheł w różnych stadiach rozwojowych.  Na typową infestację pcheł składa się 5% dorosłych, 35% larw, 10% poczwarek i 50% jaj.

Największe nasilenie pcheł występuje mniej więcej na przełomie lata i jesieni.

 

Szkodliwość pcheł

Pchły mogą być nosicielami chorób i pasożytów wewnętrznych.  Najgroźniejszą przenoszoną przez nie infekcją jest dżuma.  W przeszłości pchły gryzoni wywoływały poważne epidemie jak np. Czarna Śmierć wyniszczająca Europę i Azję między XIV a XVII wiekiem.

Pchły powodują podrażnienia skóry. Mogą też wywoływać alergie u ludzi i zwierząt.

Ugryzienie pchły przypomina mały ciemnoczerwony punkt otoczony rumieniem. Odczyn utrzymuje się średnio przez 2-3 dni i mocno swędzi. 

Jak wytępić pchły?

Dobór odpowiedniej metody zwalczania pcheł zależy od tego jak duża jest już populacja. W wielu przypadkach pchły pojawiają się w domach za sprawą zwierząt domowych.  

Regularne sprzątnie odcina je od potencjalnych miejsc wylęgu i w znacznym stopniu przyczynia się do ich zwalczenia. Zainfekowane ubrania, pościel, łóżka należy gruntownie oczyścić, najłatwiej używając wysokiej temperatury rzędu 60 °C. Należy dokładnie czyścić podłogi i dywany usuwając kurz i odchody pcheł, które są pokarmem larw. Odkurzać szczeliny, pęknięcia i dywany, można używać też gorącej pary.

Jeżeli tego typu rozwiązania nie załatwią sprawy pozostaje zwalczanie insektycydami.

Najskuteczniejsza eliminacja występuje w przypadku jednoczesnego odpchlenia zwierząt i przeprowadzenia dezynsekcji.

Zwalczanie pcheł zazwyczaj jest realizowane metodą opryskową lub zamgławiania.  

Pchły pobrane
Pchły pchła zdjęcie 2.png
Pchły pchła zdjęcie 1

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami

Opublikowano Dodaj komentarz

Pluskwa

Pluskwa 2

JAK WYGLĄDAJĄ PLUSKWY?

 
 
 

zwalczanie pluskiew warszawa

 Pluskwy domowe (Cimex lectularius) żyją w pobliżu człowieka i stałocieplnych zwierząt od czasów starożytnych. Pluskwy występują coraz powszechniej , w ostatnich latach widoczna jest prawdziwa inwazja w Polsce i innych europejskich krajach. Dorosła pluskwa ma długość około 5-6 mm, kształtem przypomina nasiono jabłoni.

ŚLADY PO UGRYZIENIU PLUSKWY

Pluskwy preferują nocny tryb życia, na ogół unikają światła.  Oczywiście mogą być widoczne również za dnia, ale aby taka sytuacja miała miejsce musi być spora populacja pluskwy w obrębie mieszkania lub muszą być one mocno wygłodniałe. 

Najczęściej spotykane objawy pojawienia się pluskiew w lokalu to:

 • 3 Swędzące ugryzienia w linii bądź w trójkącie,
 • Ślady odchodów na materacu i stelażu łóżka,
 • Ślady krwi na pościeli.

Ugryzienia pluskiew na ogół stanowią sygnał alarmowy, że w naszym domu żyją pluskwy. Pobierają krew z naczyń włosowatych skóry. Przy każdym ugryzieniu uwalniają białka i enzymy które u większości ludzi powodują reakcję alergiczną.

 Według badań ponad 30% ludzi nie posiada uczulenia na ugryzienia pluskwy. Tym samym nie mają oni żadnych śladów na ciele po ugryzieniach.  W początkowym stadium populacji pluskwy wychodzą tylko nocą aby zaatakować i pożywić się krwią.

UGRYZIENIA PLUSKWY I INNYCH OWADÓW

Pchły są znacznie mniejsze niż pluskwy i potrafią skakać. Mogą przenosić choroby w przeciwieństwie do pluskiew. Pchły gryzą w głównej mierze  okolice nóg i stóp.

Ugryzienia komarów pojawiają się praktycznie bezpośrednio po ukąszeniu, natomiast w przypadku śladów pochodzących od pluskwy bywa różnie. W zależności od organizmu ślady pojawią się po upływie kilkunastu minut lub kilku godzin. Ugryzienia pluskiew są zdecydowanie bardziej swędzące niż te pozostawiane przez komary.  Utrzymują się również na ogół dłużej na ciele. Na zdjęciu pod spodem ślady ugryzień pluskwy na ciele.

pluskwy warszawa

 

JAK SPRAWDZIĆ CZY W DOMU SĄ PLUSKWY?

Pluskwy bardzo skutecznie się ukrywają za dnia. Aby je znaleźć należy dokładnie sprawdzić sypialnię.  Należy dokładnie obejrzeć stelaż łóżka, w szczególności szczeliny i zagłębienia. Pluskwy są płaskie i potrafią się ukryć w każdej nawet najmniejszej szczelinie. Materac w szczególności na szwach i przy suwaku.  Sprawdź otwory na śruby. W przypadku łóżek i kanap złożonych z wielu elementów, należy rozłożyć je na części aby móc dobrze przeszukać łóżko. Warto zdemontować również zagłówek. Sprawdź również pod tapetą lub za obrazami. Pluskwy bardzo często występują też w listwach przypodłogowych i szeregu różnych innych miejsc. Podczas lustracji warto zwrócić uwagę czy nie ma śladów pozostawionych przez pluskwy w żaluzjach, karniszach czy gniazdkach elektrycznych. 

usuwanie pluskiew warszawa

Chcesz dowiedzieć się więcej o zwalczaniu pluskwy?

Opublikowano Dodaj komentarz

Rybik cukrowy

Rybik cukrowy 1

Jak pozbyć się rybików?

Czasem nocą w szczególności w łazience po zapaleniu światła możemy zauważyć małe srebrne owady uciekające charakterystycznym zygzakowatym ruchem.  Jest to rybik cukrowy (łac. Lepisma saccharina) czyli małe, nocne, bezskrzydłe owady biegające. Na ogół osiągają ok. 10 mm długości. Ich błyszczący wygląd, charakterystyczne ruchy oraz łuski sprawiają, że wizualnie przypominają ryby stąd nazwa – rybik cukrowy(silverfish). Bywają też nazywane jako srebrzyki.  Nazwa wywodzi się od ich srebrzysto-jasno szarego koloru.

Jak wygląda rybik piekarniany?

Na ogół osiągają do 13 mm długości. Ma ciało pokryte łuskami w kolorze czarnym i żółtawym. Jego odnóża są zdecydowanie dłuższe niż w przypadku rybika cukrowego. Preferuje wysokie temperatury stąd często jest spotykany w piekarniach, szczególnie często w okolicy pieców i piekarników.  Rybik piekarniany głównie atakuje pieczywo, kasze czy produkty mączne. Czasem niszczy również rzeczy wełniane lub wykonane z bawełny.

Rybik cukrowy w domu

Rybik cukrowy jest powszechnie spotykany w nowych lokalach mieszkalnych jak i w starych kamienicach. Można je spotkać niemal wszędzie, jednak w szczególności preferują wilgotne miejsca o umiarkowanych temperaturach. Występują min. w kuchniach, łazienkach, piwnice, pralnie.

Chcąc zapobiec rozwojowi populacji rybików cukrowych w pierwszej kolejności powinno się wyeliminować główne źródła wilgoci. Rybiki cukrowe są powiązane z wysoką wilgotnością.  Bardzo często spotykane w ciepłych miejscach o dużej wilgotności. Preferują temperaturę otoczenia 22oC i więcej. Takie warunki są atrakcyjne nie tylko dla srebrzyków ale również gryzków, psotników czy roztoczy.

Rybiki cukrowe nie są w stanie przetrwać w naszych domach i mieszkaniach o ile wilgotność względna nie przekracza 50%. Niestety ale na ogół pojawienie się rybików cukrowych w obrębie jednego mieszkania to tylko kwestia czasu aż rozprzestrzenią się one na sąsiadujące lokale. 

rybik cukrowy

Czym żywią się rybiki?

Rybiki cukrowe żywią się resztkami produktów spożywczych jak białka, skrobia i cukry. Bardzo interesujące pożywienie z punktu widzenia rybików stanowi również celuloza pod postacią np. papieru toaletowego, gazet, książek, dokumentów czy nawet tapet.  W skrajnych przypadkach srebrzyki są w stanie przetrwać bez pożywienia nawet rok!

Szkodliwość rybików

Natomiast w przypadku pojawienia się pokaźnej populacji w obrębie mieszkania czy domu mogą występować zauważalne zniszczenia książek, tapet ewentualnie nawet ubrań czy produktów spożywczych.

Domowe sposoby na rybiki cukrowe

Sposób na skuteczne zwalczanie rybików tkwi w metodach fizycznych. Podstawowe działania jakie warto wdrożyć w walce z rybikami to:

 1. Dbanie o czystość – dokładne i regularne odkurzanie, mycie podłóg itp.
 2. Obniżanie wilgotności i temperatury  w mieszkaniu
 3. Profesjonalne Ozonowanie – jako sposób na obniżanie wilgotności
 4. Regularne wietrzenie
 5. Wyeliminowanie stojącej wody
 6. Używanie klimatyzatorów

Naturalnie występujący wrogowie rybika cukrowego

Wśród naturalnych wrogów w przyrodzie wobec rybika cukrowego możemy wyróżnić skorki, pająki oraz koty.

Rybiki cukrowe zwalczanie

Stosowanie preparatów na rybiki cukrowe to skuteczne rozwiązanie. Na rynku można też spotkać specjalne produkty jak – pułapka na rybiki. Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie tego typu najpewniej nie wyeliminuje całej populacji owadów. Służy raczej do ewentualnego potwierdzenia obecności szkodników w obrębie lokalu. Jednak należy mieć na względzie, że w przypadku rybików tak samo jak i innych szkodników dostęp do najskuteczniejszych preparatów mają dostęp tylko wyspecjalizowane firmy.  Jednak jeżeli wyżej wymienione metody okazały się nieskuteczne jedyne rozwiązanie stanowi powierzenie swojego problemu profesjonalnej firmie DDD. Oferujemy pełną skuteczność i bezpieczeństwo wykonywanych usług. Pomożemy Ci uporać się z każdym niechcianym lokatorem!