Opublikowano

GRYZEK zwany inaczej psotnik, zakamarnik

gryzek zwalczanie

Gryzek

Gdzie występują Gryzki?

Gryzek zwany inaczej psotnik, zakamarnik,  głównie spotykany jest w środowisku naturalnym, głównie w korze drzew.  Niestety często występują również w magazynach, bibliotekach, muzeach, mieszkaniach i domach. 

Gryzek jako szkodnik

Psotnik jest pospolity w Europie. Żywi się grzybami, porostami i różnymi resztkami organicznymi. Niektóre gryzki przystosowały się do warunków panujących w magazynach i podobnych obiektach. Tam zwykle porażają produkty spożywcze. W szczególności składowane ziarna zbóż mleko w proszku, paczkowane orzechy, czekoladę.

gryzek

Gryzki lubią wysoką wilgotność. Powszechnie występują w bibliotekach stąd ich angielska nazwa to „wszy książkowe„. Spotykane także w przede wszystkim wilgotnych piwnicach, strychach i nowych lokalach mieszkalnych gdzie ich pokarm stanowią różne grzyby pleśniowe. W mieszkaniach możemy je spotkać nie tylko w pobliżu produktów spożywczych. Widoczne również w łazienkach i sypialniach.

Gryzki ze względu na drobne rozmiary ciała bywają mylone z rozkruszkami, które występują w podobnych środowiskach. 

Gryzek – cykl życiowy psotnika

Samice niektórych gatunków gryzków potrafią rozmnażać się bez zapłodnienia. W ciągu całego życia produkują około 200 jaj. Jajka wykluwają się po 7-14 dniach. Młode nimfy bardzo mocno przypominają osobniki dorosłe. Warunki zewnętrzne i jakość dostępnego pożywienia mają kluczowy wpływ na tempo rozwoju gryzków. Pełen cykl rozwojowy zazwyczaj trwa około miesiąca. Dorosły psotnik żyje około 6 miesięcy. 

Podstawowe działania mające na celu zlikwidowanie kolonii gryzka jakie każdy może podjąć na własną rękę to dokładne wietrzenie i osuszanie pomieszczeń. Tego typu działanie obniża wilgotność i zapobiega powstawaniu pleśni. 

Środki owadobójcze powinny być umiejętnie stosowane. Jest wiele czynników które mogą sprzyjać ponownej infestacji szkodnika jak chociażby problem zapewnienia kontaktu gryzka z opryskaną powierzchnią podczas przeprowadzenia dezynsekcji we własnym zakresie. 

Gryzek a pluskwa z racji małych rozmiarów insekta wielu ludzi mylnie identyfikuje gryzki niekiedy myląc je z pluskwami domowymi.

 

Gryzek Zwalczanie

GRYZEK zwany inaczej psotnik, zakamarnik gryzki 217.jpg
gryzek

Gryzek jak się pozbyć?

Najskuteczniejszą metodą zwalczania gryzka jest zamgławianie ULV.  Dezynsekcja jest bardzo dokładna, ponieważ preparat jest rozpylany w formie mgły o drobnej średnicy kropli. Użycie tej metody daje nam pewność, że wszelkie możliwe kryjówki psotników zostaną zabezpieczone. 

Gryzek psotnik zakamarnik zwalczanie

Chcesz spróbować zlikwidować kolonie gryzków we własnym zakresie?  Zaopatrz się w środki do zwalczania gryzka i innych szkodników w naszym e-sklepie – PREPARATY DO ZWALCZANIA GRYZKÓW