Opublikowano Dodaj komentarz

Popularne gryzące insekty, które łatwo spotkać w trakcie wakacji

ugryzienia insektów

Co gryzie na wakacjach? Gryzące insekty lista najbardziej uciążliwych 

Każdy niecierpliwie czeka na powrót ciepłych dni, dotyczy to także zwierząt, rozmaitych insektów. Niektóre owady są szczególnie problematyczne, gryzą, wypijając krew, pozostawiając zaczerwienione i swędzące ślady. Niektóre mogą też przenosić rozmaite choroby i pasożyty, dlatego nie należy tego bagatelizować. Wakacje byłyby jeszcze piękniejsze bez kleszczy, pluskiew, szerszeni, meszek i komarów. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów są w stanie mocno dać się we znaki, tak jak mole choć one w porównaniu do wymienionych insektów nie gryzą.

Pluskwy i meszki

Jeśli ktoś często podróżuje, przebywa w miejscach publicznych, to niestety może przywieźć ze sobą do domu pluskwy. Najczęściej znajdują się one w obiektach noclegowych i to nie tylko tanich motelach czy pensjonatach, ale nawet pięciogwiazdkowych hotelach.  Pluskwa domowa ugryzienie jest dosyć specyficzne. Rzadko kiedy te pasożyty pozostawiają po sobie tylko pojedyncze ślady, gryzą wielokrotnie, aż trafią na naczynie krwionośne, zostawiając całą drogę usianą czerwonymi bąblami. Pluskwy żerują w nocy, za dnia bardzo trudno je zauważyć, ale zdradzają je niewielkie ślady ich wydalin w postaci przetrawionej krwi żywiciela. Zwalczanie pluskiew to konieczność, nie warto z nim zwlekać. Jeżeli tylko zauważysz obecność pluskwy w swoim mieszkaniu lepiej od razu zgłoś się do specjalistycznej firmy DDD.

Wysypka na całym ciele po nocy prawdopodobnie wskazuje na atak pluskiew. Ugryzienia bardzo swędzą i są mocno zaczerwienione, układają się w linie lub trójkąt. Jeśli w pomieszczeniu jest dużo pluskiew, to unosi się w powietrzu słodkawy zapach zgniłych malin.gryzące insekty

Mogłoby się wydawać, że malutkie muszki nie stanowią żadnego zagrożenia, ale niestety w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Te niepozorne pasożyty są bardzo brutalne, rozrywają skórę żywiciela, gryzą, pozostawiając obrzęk i krwawiący ślad. Co więcej, towarzyszą temu dolegliwości bólowe i to nawet do kilku dni po ugryzieniu.

Jeśli ktoś wybiera się do miejsca o podmokłym terenie, to jest duże prawdopodobieństwo natknięcia się na meszki. Pojawiają się już zwykle na początku maja i są aktywne w ciągu dnia. Miłośnicy przechadzek po łące i osoby lubiące przebywać nad wodą muszą się strzec, bo mogą czyhać w tych miejscach meszki. Jako że pasożyty te pozostawiają otwartą ranę, należy ją zdezynfekować, aby uchronić się przed wniknięciem do krwiobiegu drobnoustrojów.

Komary, osy, szerszenie i kleszcze

Nikt nie chciałby mieć wbitego w skórę kleszcza, który przenosi rozmaite choroby, można zarazić się niezwykle niebezpieczną chorobą – boreliozą. Choroby odkleszczowe nie są łatwe do wyleczenia, trzeba liczyć się z szeregiem groźnych powikłań. Kleszcze bytują głównie w wysokich trawach, czekają na swoją ofiarę ukryte w krzakach. Kleszcz wbija się w mocno ukrwione miejsce, w którym skóra jest jak najcieńsza, czyli głównie pod pachami, w pachwinach, pod kolanami. Pasożyty te nie wydają żadnych dźwięków, atakują niepostrzeżenie. Problemem jest też to, że kleszcza trzeba wyciągnąć ze skóry i to w umiejętny sposób, w przeciwnym razie tylko pogorszy się sytuację.

Zdecydowanie prościej jest z osami i szerszeniami, które można w porę usłyszeć i uchronić się przed atakiem. Oczywiście nie zawsze się to udaje, osy są bardzo agresywne i wojownicze. Oba rodzaje owadów łatwo sprowokować, a użądlenia są niezwykle bolesne. Jeśli ktoś jest uczulony na ich jad, to może skończyć się atakiem anafilaktycznym. W przypadku alergii spotkanie z osą lub szerszeniem stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale też dla życia ofiary.

Znienawidzonymi owadami są komary, które atakują wieczorem, szczególnie w miejscach wilgotnych. Są niezwykle natrętne, pozostawiają swędzące ślady. Niektórzy drapią się, aż do powstawania rany, co sprzyja powstawaniu zakażenia bakteryjnego. Komary przyciąga głównie zapach potu i wydychanego przez człowieka dwutlenku węgla.

Opublikowano

Kleszcze

kleszcze zwalczanie warszawa

Kleszcze

Kleszcz Rząd: Acarina Ixodides (Metastigmata)

 

Jak wygląda kleszcz?

Kleszcze są znanymi, występującymi na cały świecie pasożytami kręgowców, głównie ssaków i ptaków.  To stawonogi zaliczane do grupy pajęczaków. Istnieje ponad 850 gatunków kleszczy, w Polsce występuje około 20 gatunków.

 Kleszcze mają dość „workowate” ciała. Zazwyczaj osiągają długość wahającą się między 3 a 30 mm, zazwyczaj mają kilka milimetrów. Kleszcze potrafią przetrwać długi okres czasu bez żywiciela. Różne źródła podają wartości od 3 do 21 miesięcy dla nimf i dorosłych kleszczy. W momencie gdy kleszcz jest głodny, jego ciało wygląda na spłaszczone, natomiast napity kleszcz ma wypukłe i zdecydowanie bardziej okrągłe ciało.

Gdzie żyją kleszcze?

Spacery po lesie czy parku niosą ze sobą ryzyko kontaktu z kleszczami.  Zapewne, jednak kleszcze równie dobrze można spotkać w najbliższym otoczeniu naszych domów. Kleszcze preferują obszary znajdujące się na granicy pomiędzy dwom różnymi typami roślinności tj. pogranicza lasów, brzegi rzek, polany. Preferują lasy liściaste. W mieście często spotykane na terenach zielonych, w parkach czy na obrzeżach osiedli mieszkaniowych.

Ile żyje kleszcz?

Cykl rozwojowy kleszcza zazwyczaj trwa kilka miesięcy. Składa się z 4 stadiów: jaja, larwy, nimfy i potem postaci dorosłej.

Kleszcze zaczynają wykazywać aktywność gdy tylko temperatura przekroczy 50C. Sprzyjającym czynnikiem jest wilgoć. Aktywność kleszczy jest wyższa w godzinach porannych oraz wieczorem. Kleszcze po wyczuciu potencjalnego żywiciela  spadają na odzież lub obuwie i kierują się do miejsc gdzie skóra jest najcieńsza.

Co zrobić po ugryzieniu kleszcza?

Przed wejściem do lasu lub parku lepiej pamiętać o odpowiednim ubiorze. W miarę możliwości dobrze jest szczelnie zakryć ciało. Warto założyć np. koszulę z długim rękawem, długie spodnie i zakryte buty. Można wspomóc się również repelentem czyli preparatem odstraszającym komary i kleszcze.

Po powrocie należy dokładnie obejrzeć całe ciało. Również zakryte części ciała jak i włosy. Kleszcze najchętniej wybierają miejsca w których jest najcieńszy naskórek. Jeżeli znajdziemy wbitego w skórę kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć w prawidłowy sposób. Kleszcz w ciele to dość niebezpieczne zjawisko

 Do lekarza warto się udać jeżeli nie potrafimy samodzielnie usunąć kleszcza 

Kleszcz jak wyciągnąć?

Do usuwania kleszcza przyda się zwykła pęseta.  Należy go złapać przy samej głowie i stanowczym ruchem usuwać w kierunku przeciwnym do kierunku wskazówek zegara. W aptekach można zakupić przybory do samodzielnego usuwania kleszczy. Miejsce po ugryzieniu kleszcza zaleca się zdezynfekować.  

Dlaczego kleszcze są groźne?

Choroby przenoszone przez kleszcze u wielu ludzi wywołują strach. Nic w tym dziwnego ponieważ zaliczają się do nich min. kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza. Dlatego warto wykonywać opryski na komary i kleszcze.  

Kleszcze zwalczanie

Zwalczanie kleszczy może odbywać się za sprawą różnych metod lub ich kombinacji. Zależy to od różnych czynników. Zabiegi dezynsekcji mające na celu zwalczanie kleszczy, najczęściej są wykonywane metodą opryskową za sprawą specjalnych opryskiwaczy spalinowych . Często w ramach uzupełnienia stosowane jest również zamgławianie termiczne na gorąco. 

Opryski na komary i kleszcze

KLESZCZE