USŁUGI DDD
Dawniej pluskwy były bolączką wielu osób, obecnie problem ten został w dużym stopniu zażegnany ze względu na stosowanie różnych środków chemicznych i większą dbałość o higienę. Niestety nadal w domu mogą pojawić się nieproszeni goście i siać w nim spore spustoszenie. Wiele osób zastanawia się skąd się biorą pluskwy łóżkowe w mieszkaniu? W zasadzie możliwości jest wiele. Czasem wystarczy pobyt w hotelu, aby przynieść ze sobą pluskwy. Jeśli ktoś podejrzewa u siebie ich obecność, to pora zastanowić się nad tym, po czym ją poznać.
Pluskwy są niewielkich rozmiarów i atakują nocą, więc w dzień trudno na nie trafić. Ważne jest, aby wiedzieć, jak wyglądają pluskwy – mają one charakterystyczny kształt, kolor i sposób poruszania się, co ułatwia ich identyfikację. Należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, jeśli komuś zależy na całkowitym usunięciu pasożytów ze swojego domu.
JAK WYGLĄDA PLUSKWA DOMOWA?
Pluskwy domowe (Cimex* lectularius)* żyją w pobliżu człowieka i stałocieplnych zwierząt od czasów
starożytnych. Pluskwy występują coraz powszechniej, w ostatnich latach widoczna jest prawdziwa inwazja w Polsce i innych europejskich krajach. Pluskwy są niewielkie, mają czerwonobrunatne zabarwienie i owalny kształt.
Dorosła pluskwa ma długość około 5-6 mm, kształtem przypomina nasiono jabłoni. Po wypiciu krwi powiększają się o nawet kilka milimetrów, uzyskują wtedy rozmiar porównywalny do biedronki. Samice pluskwy mają zdolność do składania 2-3 jaj dziennie w korzystnych warunkach, co przyczynia się do szybkiego wzrostu populacji tych owadów. Są to pasożyty niezwykle zwinne i szybkie, bezproblemowo przemieszczają się po ścianach i sufitach. Za dnia pluskwy ukrywają się w szczelinach, stają się aktywne nocą.
Wiele osób zastanawia się co wabi pluskwy a z drugiej strony co odstrasza pluskwy? Przyciąga je ciepło i dwutlenek węgla wydzielane przez potencjalną ofiarę. Pluskwy gryzą wielokrotnie, pozostawiając specyficzne ślady na skórze. Ukąszenie pluskwy może powodować różne reakcje alergiczne, od zaczerwienienia po bolesną wysypkę, a ślady często układają się w liniowy wzór.
Zdarza się nawet tak, że organizm reaguje na ukąszenia z dużym opóźnieniem, dopiero po kilku dniach. Obecność pasożytów można poznać po pozostawianych przez nie odchodach, mają one postać plam czarnych lub ciemnoczerwonych.
Należy wobec tego dobrze obejrzeć pościel, czy aby przypadkiem nie znajdują się na niej podejrzane ślady. Kolejnymi poszlakami są zrzucone osłonki i martwe pluskwy. Plamki krwi na pościeli lub ubraniu to jedno, ale na obecność pasożytów może wskazywać charakterystyczny zapach. Pluskwy pozostawiają wydzielinę o słodkawej woni, co służy im do wzajemnego wabienia się. Im zapach jest intensywniejszy, tym niestety w domu znajduje się więcej nieproszonych gości.
Obecności pluskiew warto szukać na materacach i meblach tapicerowanych, są to ich ulubione miejsca. Gnieżdżą się w poduszkach, zagięciach materiału, przeszyciach, suwakach, fałdach, łączeniach, stelażach. Należy wziąć latarkę z bardzo mocnym światłem i wszystko dokładnie obejrzeć. Jaja pluskiew przypominają ziarnko ryżu.
Jak duże są pluskwy? Czy można je zobaczyć gołym okiem?
Pluskwy domowe, mimo że są stosunkowo małe, można zobaczyć gołym okiem. Dorosłe osobniki osiągają długość od 5 do 7 mm, co sprawia, że są porównywalne do pestki jabłka. Ich owalny, spłaszczony kształt ułatwia im ukrywanie się w szczelinach i zakamarkach. Warto pamiętać, że ugryzienia pluskiew najczęściej odkrywamy rano, ponieważ te pasożyty są aktywne głównie nocą. Ugryzienia pluskiew mogą być mylone z innymi ukąszeniami, dlatego warto zwrócić uwagę na charakterystyczne ślady, które pozostawiają.
Skąd te pluskwy w domu?
Mogłoby się wydawać, że pluskwy łóżkowe nie stanowią większego zagrożenia, ale są bardzo problematyczne. Jeśli tylko ktoś podejrzewa ich obecność w domu, to należy podjąć jak najszybciej odpowiednie kroki, aby się ich pozbyć. Niestety nie jest to łatwe zadanie, a pluskwy rozmnażają się bardzo szybko i to w dużej ilości.
Rozprzestrzeniają się po całym domu, ukrywają w miejscach, które najczęściej pomija się podczas zwykłego sprzątania. Atakują nocą, gdy ofiara smacznie śpi, wślizgując się do łóżka i kąsając, wypijając krew ze swojego żywiciela. Co więcej, pluskwa jest w stanie przeżyć przez kilkadziesiąt tygodni bez jedzenia, dorosłe osobniki radzą sobie nawet w niesprzyjających warunkach.
Mówi się, że pluskwy pojawiają się wszędzie tam, gdzie jest brudno, ale równie dobrze można je spotkać w sterylnie czystych domach. Wystarczy, że ktoś przebywał w miejscu, w którym znajdowały się pasożyty, a prawdopodobnie przyniesie je ze sobą do domu. Można być nawet w pięciogwiazdkowym hotelu i nadal borykać się z tym problemem, standard świadczonych usług ma niestety małe znaczenie.
Na tym jednak nie koniec, pluskwy mogą znajdować się także w miejscu pracy, tramwaju, autobusie czy nawet w szpitalu. Na pierwszy rzut oka nikt nie dostrzega ich obecności, co osłabia czujność. Każde publiczne miejsce stanowi potencjalne zagrożenie. Pluskwy przedostaną się nawet szczelinami, pod drzwiami wejściowymi od sąsiadów.
Jak pluskwy się rozprzestrzeniają?
Pluskwy domowe są niezwykle zwinne i potrafią przemieszczać się na różne sposoby. Mogą być przenoszone na meblach, odzieży, a także w komunikacji publicznej, hotelach, kinach i innych miejscach publicznych. Wystarczy krótki kontakt z zainfekowanym miejscem, aby przynieść je do domu. Pluskwa domowa rozmnaża się w postępie geometrycznym, co oznacza, że populacja może szybko się powiększyć, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki w celu ich zwalczania.
Czy pluskwy są powszechne w komunikacji publicznej, hotelach, kinach itd.?
Tak, pluskwy mogą być obecne w komunikacji publicznej, hotelach, kinach i innych miejscach, gdzie przebywają ludzie. Mogą być przenoszone na odzieży, bagażu, a także na meblach. Warto zachować ostrożność podczas podróży i dokładnie sprawdzać swoje rzeczy po powrocie do domu, aby uniknąć przywleczenia tych niechcianych gości.
ŚLADY PO UGRYZIENIU PLUSKWY DOMOWEJ
Pluskwy preferują nocny tryb życia, na ogół unikają światła. Oczywiście mogą być widoczne również za dnia, ale aby taka sytuacja miała miejsce musi być spora populacja pluskwy w obrębie mieszkania lub muszą być one mocno wygłodniałe.
Najczęściej spotykane objawy pojawienia się pluskiew w lokalu to:
3 Swędzące ugryzienia w linii bądź w trójkącie,
Ślady odchodów na materacu i stelażu łóżka,
Ślady krwi na pościeli.
Ugryzienia pluskiew na ogół stanowią sygnał alarmowy, że w naszym domu żyją pluskwy. Pobierają krew z naczyń włosowatych skóry. Przy każdym ugryzieniu uwalniają białka i enzymy które u większości ludzi powodują reakcję alergiczną. Dlatego ukąszenia pluskiew są aż tak swędzące.
Według badań ponad 30% ludzi nie posiada uczulenia na ugryzienie pluskwy. Tym samym nie mają oni żadnych śladów na ciele po ugryzieniach. W początkowym stadium populacji pluskwy wychodzą tylko nocą aby zaatakować i pożywić się krwią.
JAK WYGLĄDA UGRYZIENIE PLUSKWY DOMOWEJ I INNYCH OWADÓW
Pchły są znacznie mniejsze niż pluskwy i potrafią skakać. Mogą przenosić choroby w przeciwieństwie do pluskiew. Pchły gryzą w głównej mierze okolice nóg i stóp.
Ugryzienie komara pojawia się praktycznie bezpośrednio po ukąszeniu i jest zazwyczaj mniej bolesne oraz wywołuje krótsze swędzenie. Natomiast w przypadku śladów pochodzących od pluskwy bywa różnie. W zależności od organizmu ślady pojawią się po upływie kilkunastu minut lub kilku godzin.
Ukąszenie pluskwy jest zdecydowanie bardziej swędzące niż te pozostawiane przez komary. Utrzymują się również na ogół dłużej na ciele. Zupełnie inaczej wygląda też ugryzienie meszki a pluskwy. Objawy ugryzienia pluskiew wyglądają bardzo charakterystycznie, często zostawiają 3-5 śladów choć zdarzają się i pojedyncze ugryzienia.
JAK SPRAWDZIĆ CZY W DOMU SĄ PLUSKWY?
Pluskwy bardzo skutecznie się ukrywają za dnia. Aby je znaleźć należy dokładnie sprawdzić sypialnię. Warto szukać również różnych śladów potwierdzających obecność pluskiew jak chociażby odchody pluskiew, które mają postać czarnych lub brązowych kropek, czy jaja pluskwy. Należy dokładnie obejrzeć stelaż łóżka, w szczególności szczeliny i zagłębienia. Pluskwy są płaskie i potrafią się ukryć w każdej nawet najmniejszej szczelinie. Materac w szczególności na szwach i przy suwaku. Sprawdź otwory na śruby.
W przypadku łóżek i kanap złożonych z wielu elementów, należy rozłożyć je na części aby móc dobrze przeszukać łóżko. Warto zdemontować również zagłówek. Sprawdź również pod tapetą lub za obrazami. Pluskwy bardzo często występują też w listwach przypodłogowych i szeregu różnych innych miejsc. Podczas lustracji warto zwrócić uwagę czy nie ma śladów pozostawionych przez pluskwy w żaluzjach, karniszach czy gniazdkach elektrycznych.
Jak pozbyć się pluskiew z domu?
Jak powszechnie wiadomo pluskwa domowa należy do insektów bardzo problematycznych w wytępieniu. Jej jaja są całkowicie chemioodporne więc konieczne jest wykonanie kilku zabiegów aby całkowicie się jej pozbyć z mieszkania. W perspektywie Polski ciężko o bardziej wymagającego niechcianego lokatora. Jeżeli zaobserwujemy obecność pluskiew w mieszkaniu lepiej nie zwlekać z ich eliminacją.
Warto również wiedzieć, jak leczyć ugryzienie pluskwy, omawiając różne metody leczenia oraz okoliczności, które mogą wymagać interwencji medycznej. Można spróbować walki na własną rękę stosując specjalistyczne preparaty na pluskwy. Jeżeli jednak obawiasz się że nie dasz rady ich samodzielnie usunąć lub już podjęte próby oprysku okazują się nieskuteczne najlepiej skorzystaj z profesjonalnych usług zwalczania pluskiew.
Chcesz dowiedzieć się więcej o zwalczaniu pluskwy?
Specjalistyczne Odpluskwianie więcej informacji –PLUSKWY ZWALCZANIE WARSZAWA
WYBIERZ PROFESJONALNĄ DEZYNSEKCJĘ PLUSKWY!
506 270 305
Skąd się biorą pluskwy?
Na pytanie skąd się biorą pluskwy nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pluskwy występują wszędzie tam gdzie są ludzie. Możliwe jest zawleczenie ich z miejscu publicznych, mogą też przejść od sąsiada.
Czym są pluskwy domowe?
Pluskwy domowe to uciążliwe pasożyty, które żywią się krwią człowieka i zwierząt.Żerują one w nocy, a w dzień są schowane w szczelinach i zakamarkach.Ugryzienie pluskwy nie jest bolesne, ale może być swędzące.Pluskwy domowe to owady należące do pluskwiaków różnoskrzydłych.
Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy?
Ugryzienie pluskwy nie zawsze jest jednak bardzo charakterystyczne. Biorąc pod uwagę, jak wygląda ugryzienie pluskwy, osobie niedoświadczonej łatwo je pomylić chociażby z alergią. Różnego rodzaju zdjęcia po ugryzieniu pluskwy można bez trudu znaleźć w sieci. Objawy ugryzienia pluskwy wyglądają jak niewielkie ukłucia otoczone zaczerwienieniem.
Jak odróżnić ugryzienie pluskwy od ukąszenia komara?
Ugryzienie pluskwy jest dość charakterystyczne: na naskórku tworzy się jasny bąbel, który okala zaróżowiona skóra. Ukąszenie komara jest dość charakterystyczne: na naskórku tworzy się jasny bąbel, który okala zaróżowiona skóra.Regularne, widoczne śladu ukąszenia, zwłaszcza powstałe w newralgicznych, odsłoniętych podczas snu miejscach z pewnością są dowodem na rozwój pluskiew w domu lub mieszkaniu.
Czy pluskwy są szkodliwe dla zdrowia?
Pluskwy w domu to poważny problem, którego w żadnym wypadku nie powinno się lekceważyć. Przede wszystkim sama świadomość pluskiew w swoim otoczeniu budzi niepokój. Czy pluskwy przenoszą choroby? Teoretycznie, biorąc pod uwagę fakt, że żywią się krwią, istniałaby możliwość nosicielstwa patogenów.
Czy pluskwy przenoszą choroby?
Obecnie brakuje jednoznacznych dowodów na to, że pluskwy domowe przenoszą choroby takie jak WZW B czy wybrane bakterie z rzędu riketsji. Mimo że te pasożyty żywią się krwią, nie ma potwierdzonych przypadków, które wskazywałyby na ich rolę jako wektory chorób. Niemniej jednak, ich obecność w domu może powodować dyskomfort i reakcje alergiczne na ugryzienia.
Jak pozbyć się pluskiew?
Pierwszym etapem pozbywania się pluskiew z domu powinno być dokładne przeszukanie przestrzeni wokół łóżka, w celu znalezienia gniazda insektów. Ugryzienie przez owady może prowadzić do przeniesienia groźnych wirusów, na przykład WZW B. Szczególną uwagę warto zwrócić na szczeliny i ramę łóżka, wnętrze materaca, pościel, a także dywany, obszar pod łóżkiem czy wnętrze kołdry i poduszek.
Pluskwy domowe to uciążliwe pasożyty, które żywią się krwią człowieka i zwierząt. Ugryzienie pluskwy nie jest bolesne, ale może być swędzące. Pluskwy domowe to owady należące do pluskwiaków różnoskrzydłych. Kiedy już obecność pluskiew została odnotowana w naszym domu najłatwiejszym rozwiązaniem jest zlecenie usunięcia pluskiew profesjonalnej firmie DDD.