Opublikowano

GRYZEK zwany inaczej psotnik, zakamarnik

gryzek psotnik

Gryzek

Gdzie występują Gryzki?

Gryzek zwany inaczej psotnik, zakamarnik,  głównie spotykany jest w środowisku naturalnym, głównie w korze drzew.  Niestety często występują również w magazynach, bibliotekach, muzeach, mieszkaniach i domach. 

Gryzek jako szkodnik

Psotniki są pospolite w Europie. Żywią się grzybami, porostami i różnymi resztkami organicznymi. Niektóre gryzki przystosowały się do warunków panujących w magazynach i podobnych obiektach. Tam zwykle porażają produkty spożywcze. W szczególności składowane ziarna zbóż mleko w proszku, paczkowane orzechy, czekoladę.

gryzek

Gryzki lubią wysoką wilgotność. Powszechnie występują w bibliotekach stąd ich angielska nazwa to „wszy książkowe„. Spotykane także w przede wszystkim wilgotnych piwnicach, strychach i nowych lokalach mieszkalnych gdzie ich pokarm stanowią różne grzyby pleśniowe. W mieszkaniach możemy je spotkać nie tylko w pobliżu produktów spożywczych. Widoczne również w łazienkach i sypialniach.

Gryzki ze względu na drobne rozmiary ciała bywają mylone z rozkruszkami, które występują w podobnych środowiskach. 

Cykl życiowy gryzek, psotnik

Samice niektórych gatunków gryzków potrafią rozmnażać się bez zapłodnienia. W ciągu całego życia produkują około 200 jaj. Jajka wykluwają się po 7-14 dniach. Młode nimfy bardzo mocno przypominają osobniki dorosłe. Warunki zewnętrzne i jakość dostępnego pożywienia mają kluczowy wpływ na tempo rozwoju gryzków. Pełen cykl rozwojowy zazwyczaj trwa około miesiąca. Dorosły psotnik żyje około 6 miesięcy. 

Podstawowe działania mające na celu zlikwidowanie kolonii gryzka jakie każdy może podjąć na własną rękę to dokładne wietrzenie i osuszanie pomieszczeń. Tego typu działanie obniża wilgotność i zapobiega powstawaniu pleśni. 

Środki owadobójcze powinny być umiejętnie stosowane. Jest wiele czynników które mogą sprzyjać ponownej infestacji szkodnika jak chociażby problem zapewnienia kontaktu gryzka z opryskaną powierzchnią podczas przeprowadzenia dezynsekcji we własnym zakresie. 

 

Gryzek, Psotnik, Zakamarnik Zwalczanie

GRYZEK zwany inaczej psotnik, zakamarnik gryzki 217.jpg
GRYZEK zwany inaczej psotnik, zakamarnik 3577134430 ee6a09bc64.jpg

Najskuteczniejszą metodą zwalczania gryzka jest zamgławianie ULV.  Dezynsekcja jest bardzo dokładna, ponieważ preparat jest rozpylany w formie mgły o drobnej średnicy kropli. Użycie tej metody daje nam pewność, że wszelkie możliwe kryjówki psotników zostaną zabezpieczone. 

Opublikowano

Gryzonie

Gryzonie house mouse mus musculus PZBGBFS 370x272 1

MYSZY I SZCZURY W DOMU JAK ROZPOZNAĆ OBECNOŚĆ ORAZ JAK Z NIMI WALCZYĆ?

Chyba niewiele rzeczy budzi w nas tyle negatywnych emocji, co odkrycie obecności gryzoni w domu. Myszy i szczury, choć niewielkich rozmiarów mogą przysporzyć niemało problemów, a jeśli już się zalęgną, to ich pozbycie się ich przyprawia o zawrót głowy. Jak w porę rozpoznać inwazję myszy lub szczurów? Jak się ich skutecznie pozbyć i zniechęcić do powrotu?

Myszy i szczury w domu – czym grożą?

Te niewielkie ssaki pojawiają się w naszych domach najczęściej w okresach późnej jesieni i wczesnej zimy, przywiedzione poszukiwaniami pożywienia i zimowego schronienia.

Niestety, oznacza to, że ich łupem najczęściej padają nie tylko produkowane przez nas odpadki, ale również jedzenie przechowywane w domu – owoce, pieczywo, ziarna i nasiona, płatki – wszystko, co nadaje się do zjedzenia przez zwalczanie gryzoni, myszy i szczurygryzonie. Na tym jednak nie kończą się konsekwencje wizyty nieproszonych gości – ich odchody wydzielają nieprzyjemny zapach (szczególnie gdy znaczą teren), budując gniazda, wykorzystują dostępne materiały (kartony, gazety, ubrania) przy okazji je niszcząc, nierzadko również przegryzają przewody elektryczne, izolację cieplną i inne wartościowe rzeczy. Co gorsza, gryzonie roznoszą również choroby – to chyba najważniejszy powód, by się ich pozbyć. Między innymi są odpowiedzialne za przenoszenie salmonellę, włośnicę, gorączkę szczurzą, toksoplazmozę, dur szczurzy.

 

Jak zapobiegać inwazji gryzoni?

Jeśli do tej pory nie zadbaliśmy o to, by zabezpieczyć nasze mieszkanie przed myszami i szczurami, to prędzej lub później powinniśmy się ich spodziewać. Nawet nowe budynki nie zawsze są wykonane z należytą starannością i często znajdują się w nich miejsca i otwory, przez które mogłyby się przecisnąć.

 Jak im to uniemożliwić? Przede wszystkim trzeba dokonać dokładnego przeglądu budynku – skupiając się na miejscach stanowiących zaproszenie dla gryzoni – okolice rur, kanałów wentylacyjnych, instalacji elektrycznych czy niezabezpieczonych elementów termoizolacji. Dla myszy wysokość nie stanowi dużego problemu – dlatego należy przejrzeć również wyżej położone miejsca, gryzonie często wykorzystują szpary w dachach lub okolicach więźby dachowej. Każdy z zauważonych otworów, szczelin i większych pęknięć należy zaślepić – np. wykorzystując do tego gips.

Warto również dbać, by w mieszkaniu było jak najmniej rzeczy stanowiących przynętę dla myszy czy szczurów – resztek pozostawionego jedzenia, niewyniesionych śmieci czy nieumytych naczyń. Gryzonie mają dobry węch i z daleka potrafią wyczuć pożywienie. Z drugiej strony można wykorzystać ich węch do obrony przed ich inwazją – obecność kota, czy posadzenie w przydomowym ogródku mięty, oleandry, rumianku czy dziewanny skutecznie odwiedzie je od planu wizyty w naszym gospodarstwie. Niestety, niekiedy okazuje się, że na przeciwdziałanie jest już za późno, ponieważ myszy już zadomowiły się w mieszkaniu.

Myszy i szczury w mieszkaniu – pierwsze objawy

Jak rozpoznać, że w naszym mieszkaniu bądź domu zaczęły urządzać się myszy lub szczury? Są one bardzo szybkie i sprytne, więc będziemy w stanie je zauważyć, dopiero gdy ich liczebność będzie pokaźna. Jednak zanim to nastąpi, pozostawiają nam pewne sygnały swojej obecności. Wśród nich można wymienić:

 • dziwne ślady na żywności pozostającej bez nadzoru (np. nieregularne wzorki na ciastkach, będące odbiciem ząbków),
 • pojawiające się czarne owalne kropki, będące w rzeczywistości mysimi odchodami,
 • postrzępione kartony, papiery, czy przedmioty wykonane z materiału (ubrania, poduszki, koce). Gniazda składające się z wyżej wymienionych materiałów – wyraźny dowód na obecność mysiej, lub szczurzej kolonii (w przypadku szczurów gniazd należy szukać raczej na zewnątrz, w pobliżu źródeł wody – może to być również nieszczelna rura, ale także okolice kompostownika, kosza na śmieci czy miejsca, gdzie składujemy drewno opałowe). 
 • intensywny nieprzyjemny zapach, towarzyszy szczególnie szczurom, które w ten sposób oznaczają swoje terytorium,
 • dziury w workach na śmieci i opakowaniach z żywnością – gryzonie zaczęły podkradać żywność,
 • nocne drapanie – jedne, jak i drugie są zwierzętami nocnymi, dlatego ich aktywność przypada głównie na czas naszego snu.

Jak walczyć z gryzoniami? 

Istnieje kilka sposobów na walkę z gryzoniami, jednak nie wszystkie wykazują się jednakową skutecznością. Dwa najlepsze rozwiązania to:

 • zakup kota – rozwiązanie nie dla wszystkich, ponieważ niektórzy nie lubią futrzastych przyjaciół lub mają na nie alergię. Jednak sam zapach kota, nie wspominając o jego zamiłowaniu do polowania, sprawia, że gryzonie nie będą miały ochoty z nami mieszkać. Kot zarówno pomaga zapobiec ich inwazji, jak i skłoni je do wyprowadzki. W humanitarny sposób.
 • deratyzacja – zwłaszcza prowadzona przez specjalistów, zwykle w parze z dezynsekcją i dezynfekcją, co pozwala na kompleksowe zredukowanie związanego z nimi zagrożenia. Jest działaniem wysoce skutecznym, bowiem prowadzi do całkowitego fizycznego wyeliminowania gryzoni, przy użyciu środków fizycznych lub chemicznych. Specjaliści, którym powierzymy to zadanie, najpierw dokładnie przyjrzą się mysiej lub szczurzej populacji, szacując jej liczebność i dobiorą odpowiednie metody działania.
Opublikowano

Karaluchy

Karaluchy dead cockroach P6WNLDJ 370x247 1

Prusaki i karaluchy

Na świecie występuje około 4600 gatunków karaczanów. Prowadzą one głównie nocny tryb życia. W Polsce na ogół występuje  Karaluch – karaczan wschodni (Blatta orientalis) oraz Karaczan prusak (Blattella germanica).Prusaki i karaluchy u większości z nas wywołują obrzydzenie czy nawet strach. Wynika to zapewne z ich wyglądu oraz nieprzyjemnego zapachu, który im towarzyszy. Karaczany przenoszą szereg różnych bakterii, wirusów i grzybów, dlatego zwalczanie prusaków i karaluchów to konieczność.

 Mogą powodować różne schorzenia u ludzi i zwierząt domowych jak chociażby reakcje astmatyczne za sprawą ich wylinek czy odchodów.

KARACZAN PRUSAK

Zwany inaczej francuzem czy Blattella germanica. Prusaki wywodzą się z ciepłego klimatu, w związku z tym są wrażliwe na niską temperaturę.

Bardzo często spotykane są w przemyśle spożywczym, restauracjach, piekarniach czy magazynach. Występują również w domach, mieszkaniach, hotelach, szpitalach i szeregu innych miejsc.

Prusaki żywią się niemal wszystkim. Konsumują resztki produktów głównie, najchętniej pieczywo, owoce, mąkę, tłuszcze czy cukier. Kluczowym składnikiem, niezbędnym do ich rozwoju jest białko.

SKĄD SIĘ BIORĄ PRUSAKI?

Spośród kilku gatunków karaczanów uznawanych za szkodniki prusak jest najczęściej spotykany. Prowadzą głównie nocny tryb życia. Za dnia na ogół przebywają w swoich kryjówkach. Jednak w przypadku dużej populacji, równie dobrze mogą być regularnie widywane nawet za dnia. 

Najchętniej kumulują się w wilgotnych pomieszczeniach. Stąd najczęstszy wybór pada kuchnie i łazienki gdzie mogą bez problemu znaleźć wodę i pokarm. Preferują ograniczoną przestrzeń. Jako kryjówki wybierają wszelkie szczeliny, pęknięcia, powierzchnie za listwami, szafkami czy podłogą. Często spotykane są również pod lodówką, piekarnikiem i za zlewozmywakiem.

prusaki

PRUSAKI

Prusaki i karaluchy mogą dość swobodnie wędrować między mieszkaniami. Często przemieszczają się przez różne szczeliny wokół rur, kanalizacji, toalet, wanien, grzejników lub przez wentylację. Bywają też przypadki, że dostają się przez otwarte lub uchylone okna czy pod progami drzwi.  W przypadku dużych budynków mieszkalnych mogą też zasiedlać wyższe piętra za sprawą zsypów. Wędrówki prusaków między lokalami występują szczególnie wtedy, gdy ich wszystkie dotychczasowe kryjówki są już zatłoczone lub gdy dokucza im głód.

Prusaki posiadają dobrze wykształcone skrzydła, lecz nie latają. Używanie skrzydeł w ich przypadku sprowadza się głównie do „szybowania” przy spadaniu z większych wysokości.

PRUSAK ROZMNAŻA SIĘ SZYBCIEJ NIŻ JAKIKOLWIEK INNY KARALUCH

Samica prusaka nosi ootekę średnio od 2 do 4 tygodni, zależnie od temperatury. W ciągu całego życia jest w stanie złożyć od 4 do 8 kokonów. Z ooteki średnio powstaje 30-40 larw prusaka. W temperaturze pokojowej rozwój pokolenia prusaka trwa do 6 miesięcy. W optymalnie sprzyjających warunkach samiec może żyć 4 miesiące, natomiast samica nawet do pół roku. Należy jednak podkreślić, że prusaki w pomieszczeniach mieszkalnych żyją znacznie krócej.

PRUSAKI I KARALUCHY ZWALCZANIE

Żel na prusaki i karaluchy, inne rozwiązania z zakresu – zwalczanie prusaków w linku poniżej

karaluchy

 

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O ZWALCZANIU PRUSAKÓW I KARALUCHÓW?

Opublikowano

Komary

Komary mosquito PTKDCW3 370x246 1

KOMARY ZWALCZANIE WARSZAWA

zwalczanie komarów warszawa, komary zwalczanie warszawaNa świecie występuje kilka tysięcy gatunków komarów, natomiast w Polsce tylko około 50. Można je spotkać niemal w każdym regionie klimatycznym, od Arktyki po tropiki. Są w stanie przetrwać surowe zimy jak i skrajnie suche pory roku.

W głównej mierze jaja komarów są składane w stojących zbiornikach wodnych, obszarach zalewowych czy nawet w wilgotnej glebie (miejsca wybierane do składania jaj są zależne od gatunku komara).  Motywowane jest to faktem, że larwy komarów rozwijają się w środowisku wodnym. Mają tam dostęp do wszelkich niezbędnych składników jak bakterii czy pierwotniaków. 

Odkomarzanie Warszawa

O tym, że komary bywają uciążliwe i dokuczliwe nikogo nie trzeba uświadamiać.

Dorosłe komary w trakcie trwania dnia chronią się na ogół w obszarach zalesionych, wysokiej trawie, bagnach, mokradłach oraz innych zaciemnionych miejscach w szczególności w pobliżu zbiorników wodnych.

U komarów najwyższą aktywność można odnotować o zmierzchu. W strefie umiarkowanych szerokości ich aktywność polega przede wszystkim na kłuciu i pozostawianiu na ciałach swoich ofiar swędzących odczynów alergicznych. Jednak w niektórych środowiskach, komary mogą być nosicielami wielu poważnych chorób. Dlatego też ważne jest zwalczanie komarów. 

Choroby i wirusy przenoszone za sprawą komarów to między innymi:

 • Denga,
 • Malaria,
 • Filarioza,
 • Zika,
 • Zółta febra,
 • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Komary mają różne sposoby dzięki, którym są w stanie „namierzyć swoją ofiarę”. Często wyczuwają nas za sprawą wydzielanego dwutlenku węgla z wydychanego powietrza. Może je wabić również pot, silne perfumy czy kwas mlekowy.  Na podkreślenie zasługuje również fakt, że korzystają one z termodetekcji (są w stanie rozróżniać różnice temperatur) dlatego też szczególnie narażone na ich ataki są dzieci czy kobiety w okresie owulacji.

Statystyka wskazuje że na całym świecie około 270 milionów ludzi jest nosicielami malarii a spośród nich rocznie będzie umierało około 2 milionów. 

 

Komary – cykl rozwojowy

 

Larwy komarów rozwijają się w środowisku wodnym. Bez większego znaczenia znaczenia jest czy to zbiornik wodny czy nawet nagromadzona woda bez odpływu. 

Komary przechodzą przeobrażenie zupełne. Samica po spożyciu krwi składa jaja na powierzchni wody. Następnie z jaj wylęgają się larwy. Larwy komarów żywią się w głównej mierze rozkładająca się materią organiczną. Tempo rozwoju komarów jest bardzo zróżnicowane.

 

Komary zwalczanie Warszawa

Na chwilę obecną w dezynsekcji zwalczanie komarów przeprowadzane jest na ogół metodą opryskową opryskiwaczami spalinowymi. Często jako uzupełnienie używa się zamgławiania termicznego. Dezynsekcja przeprowadzona tego typu metodami daje pewność ograniczenia bytowania komarów, kleszczy, meszek i innych insektów. Masz problem z owadami? Nie zwlekaj, pomożemy ci je wyeliminować!

Zwalczanie Szkodników SKLEP Warszawa

Chcesz przeprowadzić odkomarzanie we własnym zakresie? W takim razie zapraszamy do zakupów w naszym sklepie => stopowadom.pl 

Oferujemy szeroki wybór środków owadobójczych, preparaty na komary, oprysk na kleszcze, akcesoria ochronne, kombinezony, rękawiczki nitrylowe, maski przeciwgazowe, zamgławiacze i wiele innych akcesoriów. 

komary zwalczanie, komar, odkomarzanie warszawa

fb

Opublikowano

Mrówki

Mrówki ant isolated PB3HQA8 370x248 1

Zwalczanie mrówek

Wydają się być jednymi z najbardziej znanych owadów jakimi są mrówki, mogą być poważnym utrapieniem jako szkodniki, ponieważ mogą występować w domach, mieszkaniach,  szpitalach czy restauracjach. Spośród ponad 10.000 znanych gatunków mrówek około 180 występuje w Europie z, których zdecydowana większość żyje na zewnątrz.

Owady te spełniają szereg przydatnych funkcji, ponieważ napowietrzają glebę, rozkładają materię organiczną czy odpowiadają za  zwalczanie szkodliwych owadów.

Tylko kilka gatunków z nich to szkodniki. Wynika to z ich zainteresowania pożywieniem ludzi i zwierząt, ponieważ te jest bogate w cukry i białka.

Zwalczanie mrówek w ogrodzie – kiedy jest konieczne?

mrówki, mrówki zwalczanie,zwalczanie mrówekNa ogół praktyka tego typu jest niezalecana, ponieważ mrówki pełnią ważną rolę w środowisku. Czasem jednak potrafią się namnożyć do tego stopnia, że zaczynają nachodzić do naszych domów. Wówczas zwalczanie mrówek staje się po prostu koniecznością.

Najczęściej występujące mrówki:

 • Hurtnica czarna, pospolita (Lasius niger),
 • Podziemnica zwyczajna (Lasius flavus),
 • Murawka darniowiec ( Tetramorium cera)
 • Ostry kamień ( Lasius emarginatus);

Wyżej wymienione mrówki z reguły budują gniazda na zewnątrz. Mrówki przede wszystkim gniazdujące w sąsiedztwie lub wewnątrz budynków:

 • Gmachówki (Camponotus sp.),
 • Mrówki argentyńskie (Linepithema humile),
 • Natrętki domowe inaczej mrówki faraona (Monomorium pharaonis),

Mrówki żyją w  zorganizowanych społecznościach podzielonych na grupy różniące się zarówno pod względem morfologii i rodzaju zadań realizowanych przez ich przedstawicieli.

Rozmnażaniem i zakładaniem nowych gniazd zajmują się nieliczne królowe. Najliczniejsze i najczęściej widywane przez ludzi są robotnice do obowiązków których należy przede wszystkim zdobywanie pokarmu oraz opieka nad królową i larwami. Kolonie mogą osiągać nawet do 350.000 robotnic i 800 królowych.

Gniazda mrówek

Preferują miejsca ciepłe, wilgotne , optymalnie z dużą koncentracją bakterii, w związku z tym miejsca chętnie wybierane do założenia gniazda stanowią :

 • szczeliny w ścianach,
 • pod podłogą budynków,
 • za kafelkami,
 • pod tynkami,
 • w pobliżu pieców,
 • rur z ciepłą wodą,
 • w pobliżu zlewozmywaków,
 • w pobliżu wanien,
 • za szafkami,
 • pod boazerią,

Szkodliwość mrówek

 • W pomieszczeniach z licznymi koloniami – ciągła obecność mrówek wokół żywności,
 • Drobne robotnice wchodzą do wszelkich produktów żywnościowych i je niszczą,
 • Wędrują po meblach, ścianach i zanieczyszczają pomieszczenia,
 • Przenoszą choroby bakteryjne i wirusowe,
 • Boleśnie gryzą i mogą wywoływać u osób wrażliwych objawy alergiczne.

Zwalczanie mrówek

Może przyjmować najróżniejsze formy. Najszybszą metodą eliminowania mrówek żerujących w newralgicznych miejscach stanowi przede wszystkim metoda opryskowa.  Zabezpieczone wówczas zostają powierzchnie takie jak wewnętrzne szlaki i łączenia ściana/podłoga oraz typowe miejsca jak wejścia, okna, drzwi, odpływy i orurowanie.

Natomiast najłagodniejsze rozwiązanie stanowi odstraszanie. W tym przypadku można posadzić rośliny, których mrówki zwyczajnie nie lubią. Zaliczają się przykładowo lawenda, mięta czy nagietek.  

Zwalczanie mrówek może też zostać przeprowadzone za pomocą specjalnego żelu lub kropli.  Jednak w tym przypadku należy pamiętać, że usunięcie całej kolonii mrówek w zależności od gatunku zazwyczaj zajmuje około 2 tygodni. Ze względu na dużą, smakową atrakcyjność przynęty w postaci żelu, we wstępnym okresie można obserwować zwiększoną aktywność mrówek w okolicy wyłożonej przynęty. Natomiast już po kilku dniach cała kolonia mrówek zostanie zwalczona.

Potrzebujesz pomocy ze zwalczaniem mrówek? Zgłoś się do nas! Niezwłocznie wyeliminujemy twój problem.

 

FB

Opublikowano

Muchy

Muchy flies HC96TWB 370x252 1

Muchy

MUCHY ZWALCZANIE

Mucha to pospolity owad latający. Występują na całym świecie. Samica osiąga długość do 7,5mm. Jest większa od samca, który może mierzyć do 6mm.

Muchy domowe(musca domestica) pojawiły się ok. 200 milionów lat temu. Gatunek ten stale towarzyszy człowiekowi. Każdy osobnik może żyć ok. 4 tygodni, natomiast w warunkach domowych mucha może przezimować w stanie anabiozy(jest to stan krańcowego obniżenia aktywności życiowej organizmu).

Owad ten stwarza olbrzymie zagrożenie epidemiologiczne. Na powierzchni swego ciała może przenieść do 6 milionów, a w jelicie prawie 30 milionów mikroorganizmów. Mogą one przenosić na ludzi takie choroby jak: letnie biegunki, wąglika, trąd, polio, salmonelloza, paratyfus, dyzenteria, dur brzuszny, cholerę zarazki czerwonki i wiele innych chorób, może również przenieść ostre schorzenia jelitowe.

Muchy odżywiają się pokarmem spożywanym przez człowieka w postaci płynnej lub twardej jak również za pokarm służą im rozkładające się substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, jak również wszelkiego rodzaju wydaliny ludzkie i zwierzęce

Muchy są najbardziej aktywne za dnia, nocą i w chłodniejsze dni odpoczywają na podłogach, ścianach czy sufitach.

Muchy zwalczanie Sklep

FB

Opublikowano

Osy i Szerszenie

Osy i Szerszenie hornet isolated on white P9KB5TX 370x298 1

Osy i Szerszenie

Osy i szerszenie


Osy osiągają długość do 3 cm. Mają oczy w nerkowatym kształcie oraz dwie pary skrzydeł. Tylne są zdecydowanie mniejsze niż przednie. Posiadają aparat gębowy przystosowany do żucia i lizania. W rodzinie osowatych występuje przeobrażenie zupełne. Możemy zaobserwować jaja, larwy, poczwarki i dorosłe osobniki. 

osy i szerszenie

Osy i szerszenie gniazdo

Osy są owadami społecznymi. Samice co roku budują nowe gniazda. Na ogół składają się z kilku komórek, każda z nich ma w sobie jedno jajo i zapas pożywienia. Jaja składane są w pierwszej kondygnacji gniazda zbudowanej przez królową.

Larwy wykluwają się z jaj po kilku dniach w zależności od temperatury. Średnio w ciągu 4-6 tygodni od zniesienia jaj pojawia się pierwsze pokolenie robotnic. Przejmują one obowiązki związane ze stałym utrzymywaniem i rozbudową gniazda. Robotnice poszukują pożywienia, głównie zawierającego dużo białka np. muchy, gąsiennice czy pająki.

W tym czasie królowa składa jaja. Każda komórka może być użyta wielokrotnie, do rozwoju larw. Pod koniec lata dobrze rozwinięte gniazdo może liczyć nawet 20.000 os!

Jesienią wyłaniają się nowe królowe i samce. Zapłodnione królowe poszukują nowych kryjówek by spokojnie móc przetrwać zimę w hibernacji. Gniazda wymierają po dotarciu chłodnych temperatur.

Królowe są większe od robotnic. Zimują w swoich kryjówkach w budynkach, korze drzew a nawet w starych gniazdach.

szerszeń, szerszenie, szerszeń gniazdo szerszeń gniazdo

 

 • Osa pospolita(Vespula vulgaris)
 • Osa dachowa (Vespula germanica)

Zwykle budują gniazda pod ziemią, na drzewach lub oraz w szczelinach budynków.

 • Osa leśna (Vespula sylvestris)

Zakłada gniazda, które zwisają z drzew lub buduje je pod ziemią.

 • Vespula austriaca

Pasożytniczy gatunek. Składa jaja w gniazdach osy rudawej.

 • Osa rudawa

Buduje gniazda pod ziemią

 • Szerszeń europejski (Vespa crabro)

Największy przedstawiciel rodziny osowatych. Zakłada gniazda w dziuplach drzew, czasem w budynkach.

 • Szerszeń azjatycki (Vespa mandarinia)

Czy osy są pożyteczne?

Osy bywają uznawane za owady pożyteczne. W okresie budowania gniazd, który przypada na wiosnę i wczesne lato robotnice wyszukują min. larwy różnych owadów. W ten sposób zwalczają różne gatunki owadów uznawane za szkodniki.  Osy mogą zapylać rośliny, jednak należy podkreślić, że z całą pewnością nie są w tym tak skuteczne jak pszczoły.

osy i szerszenie

OSY i SZERSZENIE

Ciężko polemizować z faktem, że osy  są uciążliwe a ich użądlenia niosą za sobą zagrożenia zdrowotne. Użądlenie osy  jest bolesne, jednak użądlenie szerszenia jest znacznie boleśniejsze. Wynika to z faktu, iż szerszeń posiada dłuższe żądło niż osa czy pszczoła i znacznie głębiej penetruje skórę w trakcie ataku. Dodatkowo jad szerszenia zawiera acetylocholinę, która z kolei odpowiada za dość silne pieczenie rany.   Często towarzyszy mu obrzęk oraz podrażnienie skóry.  

Użądlenia mogą być bardzo niebezpieczne dla osób uczulonych na jad os i szerszeni jak również dla osób, które nie mają alergii. Szczególnie niebezpieczne są użądlenia w szyję. U każdego człowieka, nawet nie posiadającego uczulenia może dojść do spuchnięcia przełyku, który może skutkować nawet uduszeniem. W przypadku użądlenia osy lub szerszenia u osoby mającej alergię należy skierować się do lekarza tak szybko jak to możliwe.

Statystycznie około 20% populacji jest uczulonych na jad os i szerszeni. Osa w porównaniu do pszczoły nie traci żądła po ataku, więc może zaatakować nawet kilkakrotnie.  Wbrew powszechnemu przekonaniu osy są znacznie bardziej agresywne niż szerszenie.  Na ogół nie atakują bez powodu ale zdecydowanie łatwiej je sprowokować.

Owady z rodziny osowatych można rozgraniczyć na dwie podrodziny, os i klecanek. Klecanki budują gniazda „odkryte” jednoplastrowe, natomiast osy wieloplastrowe.

Jak uchronić się przed osami?

Chcąc zminimalizować ryzyko  przypadkowego ataku na świeżym powietrzu lepiej wstrzymać się od jedzenia słodkich rzeczy na dworzu. Osy wręcz lgną do grillowanego mięsa. Mogą na nie działać drażniąco upały czy intensywne zapachy np. perfum. Wabi je zapach krwi.

OSY i SZERSZENIE zwalczanie

W momencie gdy osy budują gniazdo w bliskiej odległości  od domu kwestią czasu jest aż będzie latać ich wiele.  Zaczną stanowić zagrożenie dla okolicznych mieszkańców a w takiej sytuacji ich zwalczanie to konieczność.

Nie zaleca się usuwania gniazda os i szerszeni we własnym zakresie. W obliczu zagrożenia mobilizują całą kolonię. Wspólnie bronią dostępu do gniazda i atakują napastnika.

osa, szerszeń

Opublikowano

Pchły

Pchły pobrane

Pchły

Pchły (rząd: Siphonaptera)

Dorosły osobnik pchły osiąga wymiary 1-7mm.  Ubarwienie brązowawe, ciało bocznie spłaszczone z tylnymi kończynami przystosowanymi do skakania.  Pchły przechodzą przeobrażenie zupełne ze stadiami jaja, larwy, poczwarki i osobnika dorosłego.  W porównaniu do wielkości swojego ciała potrafią oddawać dalekie skoki (20-30 cm wys.), gdyby człowiek chciał pobić ten wyczyn musiałby skoczyć na wysokość ponad 80 metrów.

Wśród pcheł można wyróżnić wiele gatunków.

 • Pchła kocia (Ctenocephalides felis),
 • Pchła psia (Ctenocephalides canis),
 • Pchła ludzka (Pulex irritans)
 • Pchła królicza (Spilopsyllus cuniculi),
 • Pchła szczurza (Xenopsylla cheopis),
 • Pchła jeży (Archaeopsyllus erinacei),
 • Pchła ptasia (Ceratophyllus gallinae),
 • Pchła krecia (Hystrichopsylla talpae).

Miejsca występowania pcheł

Spotykane są w różnych miejscach w zależności od gatunku.  Najpospolitsza jest pchła kocia. Atakuje koty, psy, ludzi, gryzonie i inne zwierzęta.

Pchły psie i kocie występują np. w legowiskach zwierząt i pościeli żywicieli.  Wiele infestacji pochodzi od dziko żyjących kotów.  Pchły ptasia, kocia i psia mogą atakować człowieka.

Cykl życiowy pchły

Jajo pchły ma ok. 0,5mm długości. Są owalne, barwy perłowo-białej. Samica składa je w najróżniejszych miejscach jak chociażby we włosach lub piórach żywiciela w jego gnieździe czy legowisku.

Po każdym posiłku samica pchły składa 4-8 jaj. Żyją do 2 lat, przez ten czas są w stanie złożyć nawet 800 jaj.  Po około  7 dniach wykluwają się pozbawione nóg larwy. Żerują one w ciemnych, najchętniej wilgotnych miejscach (szczeliny, dywan, wykładzina).

Larwy pchły żywią odchodami dorosłych pcheł oraz różnymi szczątkami pochodzenia organicznego.  Mogą być też drapieżnikami atakującymi małe i słabe stawonogi.  Cały cykl rozwojowy pchły od jaja do dorosłego osobnika zajmuje na ogół 4 tygodnie. Przy niskich temperaturach okres ten może trwać znacznie dłużej.

Jedno zwierzęce legowisko może być domem nawet  dla kilku tysięcy pcheł w różnych stadiach rozwojowych.  Na typową infestację pcheł składa się 5% dorosłych, 35% larw, 10% poczwarek i 50% jaj.

Największe nasilenie pcheł występuje mniej więcej na przełomie lata i jesieni.

 

Szkodliwość pcheł

Pchły mogą być nosicielami chorób i pasożytów wewnętrznych.  Najgroźniejszą przenoszoną przez nie infekcją jest dżuma.  W przeszłości pchły gryzoni wywoływały poważne epidemie jak np. Czarna Śmierć wyniszczająca Europę i Azję między XIV a XVII wiekiem.

Pchły powodują podrażnienia skóry. Mogą też wywoływać alergie u ludzi i zwierząt.

Ugryzienie pchły przypomina mały ciemnoczerwony punkt otoczony rumieniem. Odczyn utrzymuje się średnio przez 2-3 dni i mocno swędzi. 

Jak wytępić pchły?

Dobór odpowiedniej metody zwalczania pcheł zależy od tego jak duża jest już populacja. W wielu przypadkach pchły pojawiają się w domach za sprawą zwierząt domowych.  

Regularne sprzątnie odcina je od potencjalnych miejsc wylęgu i w znacznym stopniu przyczynia się do ich zwalczenia. Zainfekowane ubrania, pościel, łóżka należy gruntownie oczyścić, najłatwiej używając wysokiej temperatury rzędu 60 °C. Należy dokładnie czyścić podłogi i dywany usuwając kurz i odchody pcheł, które są pokarmem larw. Odkurzać szczeliny, pęknięcia i dywany, można używać też gorącej pary.

Jeżeli tego typu rozwiązania nie załatwią sprawy pozostaje zwalczanie insektycydami.

Najskuteczniejsza eliminacja występuje w przypadku jednoczesnego odpchlenia zwierząt i przeprowadzenia dezynsekcji.

Zwalczanie pcheł zazwyczaj jest realizowane metodą opryskową lub zamgławiania.  

Pchły pobrane
Pchły pchła zdjęcie 2.png
Pchły pchła zdjęcie 1

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami

Opublikowano

Kleszcze

Kleszcze tick parasitic arachnid blood sucking PD2GUUM 370x247 1

Kleszcze

Kleszcz Rząd: Acarina Ixodides (Metastigmata)

 

Jak wygląda kleszcz?

Kleszcze są znanymi, występującymi na cały świecie pasożytami kręgowców, głównie ssaków i ptaków.  To stawonogi zaliczane do grupy pajęczaków. Istnieje ponad 850 gatunków kleszczy, w Polsce występuje około 20 gatunków.

 Kleszcze mają dość „workowate” ciała. Zazwyczaj osiągają długość wahającą się między 3 a 30 mm, zazwyczaj mają kilka milimetrów. Kleszcze potrafią przetrwać długi okres czasu bez żywiciela. Różne źródła podają wartości od 3 do 21 miesięcy dla nimf i dorosłych kleszczy. W momencie gdy kleszcz jest głodny, jego ciało wygląda na spłaszczone, natomiast napity kleszcz ma wypukłe i zdecydowanie bardziej okrągłe ciało.

Gdzie żyją kleszcze?

Spacery po lesie czy parku niosą ze sobą ryzyko kontaktu z kleszczami.  Zapewne, jednak kleszcze równie dobrze można spotkać w najbliższym otoczeniu naszych domów. Kleszcze preferują obszary znajdujące się na granicy pomiędzy dwom różnymi typami roślinności tj. pogranicza lasów, brzegi rzek, polany. Preferują lasy liściaste. W mieście często spotykane na terenach zielonych, w parkach czy na obrzeżach osiedli mieszkaniowych.

Ile żyje kleszcz?

Cykl rozwojowy kleszcza zazwyczaj trwa kilka miesięcy. Składa się z 4 stadiów: jaja, larwy, nimfy i potem postaci dorosłej.

Kleszcze zaczynają wykazywać aktywność gdy tylko temperatura przekroczy 50C. Sprzyjającym czynnikiem jest wilgoć. Aktywność kleszczy jest wyższa w godzinach porannych oraz wieczorem. Kleszcze po wyczuciu potencjalnego żywiciela  spadają na odzież lub obuwie i kierują się do miejsc gdzie skóra jest najcieńsza.

Co zrobić po ugryzieniu kleszcza?

Przed wejściem do lasu lub parku lepiej pamiętać o odpowiednim ubiorze. W miarę możliwości dobrze jest szczelnie zakryć ciało. Warto założyć np. koszulę z długim rękawem, długie spodnie i zakryte buty. Można wspomóc się również repelentem czyli preparatem odstraszającym komary i kleszcze.

Po powrocie należy dokładnie obejrzeć całe ciało. Również zakryte części ciała jak i włosy. Kleszcze najchętniej wybierają miejsca w których jest najcieńszy naskórek. Jeżeli znajdziemy wbitego w skórę kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć w prawidłowy sposób. Kleszcz w ciele to dość niebezpieczne zjawisko

 Do lekarza warto się udać jeżeli nie potrafimy samodzielnie usunąć kleszcza 

Kleszcz jak wyciągnąć?

Do usuwania kleszcza przyda się zwykła pęseta.  Należy go złapać przy samej głowie i stanowczym ruchem usuwać w kierunku przeciwnym do kierunku wskazówek zegara. W aptekach można zakupić przybory do samodzielnego usuwania kleszczy. Miejsce po ugryzieniu kleszcza zaleca się zdezynfekować.  

Dlaczego kleszcze są groźne?

Choroby przenoszone przez kleszcze u wielu ludzi wywołują strach. Nic w tym dziwnego ponieważ zaliczają się do nich min. kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza. Dlatego warto wykonywać opryski na komary i kleszcze.  

Kleszcze zwalczanie

Zwalczanie kleszczy może odbywać się za sprawą różnych metod lub ich kombinacji. Zależy to od różnych czynników. Zabiegi dezynsekcji mające na celu zwalczanie kleszczy, najczęściej są wykonywane metodą opryskową za sprawą specjalnych opryskiwaczy spalinowych . Często w ramach uzupełnienia stosowane jest również zamgławianie termiczne na gorąco. 

Kleszcze tick 1271763 1920