Na świecie występuje kilka tysięcy gatunków komarów, natomiast w Polsce tylko około 50. Można je spotkać niemal w każdym regionie klimatycznym, od Arktyki po tropiki. Są w stanie przetrwać surowe zimy jak i skrajnie suche pory roku.
W głównej mierze jaja komarów są składane w stojących zbiornikach wodnych, obszarach zalewowych czy nawet w wilgotnej glebie (miejsca wybierane do składania jaj są zależne od gatunku komara). Motywowane jest to faktem, że larwy komarów rozwijają się w środowisku wodnym. Mają tam dostęp do wszelkich niezbędnych składników jak bakterii czy pierwotniaków.
O tym, że komary bywają uciążliwe i dokuczliwe nikogo nie trzeba uświadamiać.
Dorosłe komary w trakcie trwania dnia chronią się na ogół w obszarach zalesionych, wysokiej trawie, bagnach, mokradłach oraz innych zaciemnionych miejscach w szczególności w pobliżu zbiorników wodnych.
U komarów najwyższą aktywność można odnotować o zmierzchu. W strefie umiarkowanych szerokości ich aktywność polega przede wszystkim na kłuciu i pozostawianiu na ciałach swoich ofiar swędzących odczynów alergicznych. Jednak w niektórych środowiskach, komary mogą być nosicielami wielu poważnych chorób.
Choroby i wirusy przenoszone przez komary
- Denga,
- Malaria,
- Filarioza,
- Zika,
- Zółta febra,
- Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Komary mają różne sposoby dzięki, którym są w stanie „namierzyć swoją ofiarę”. Często wyczuwają nas za sprawą wydzielanego dwutlenku węgla z wydychanego powietrza. Może je wabić również pot, silne perfumy czy kwas mlekowy. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że korzystają one z termodetekcji (są w stanie rozróżniać różnice temperatur) dlatego też szczególnie narażone na ich ataki są dzieci czy kobiety w okresie owulacji. Statystyka wskazuje że na całym świecie około 270 milionów ludzi jest nosicielami malarii a spośród nich rocznie będzie umierało około 2 milionów.
Zwalczanie Komarów
Komary najczęściej są zwalczane metodą opryskową, która czasem bywa uzupełniana przez zamgławianie termiczne na gorąco.