Pluskwy

Jak wygląda pluskwa domowa?

Pluskwy domowe (Cimex lectularius) żyją w pobliżu człowieka i stałocieplnych zwierząt od czasów starożytnych. Pluskwy występują coraz powszechniej , w ostatnich latach widoczna jest prawdziwa inwazja w Polsce i innych europejskich krajach. Dorosła pluskwa ma długość około 5 mm, kształtem przypomina nasiono jabłoni.

Ślady po ugryzieniu pluskwy

Pluskwy preferują nocny tryb życia, rzadko spotykane za dnia. Najczęściej spotykane objawy pojawienia się pluskiew w lokalu to:

  • 3 Swędzące ugryzienia w linii bądź w trójkącie,
  • Ślady odchodów na materacu i stelażu łóżka,
  • Ślady krwi na pościeli.

Ugryzienia pluskiew na ogół stanowią sygnał alarmowy, że w naszym domu żyją pluskwy. Pobierają krew z naczyń włosowatych skóry. Przy każdym ugryzieniu uwalniają białka i enzymy które u większości ludzi powodują reakcję alergiczną.

 Według badań ponad 30% ludzi nie posiada uczulenia na ugryzienia pluskiew. Tym samym nie mają oni żadnych śladów na ciele po ugryzieniach.  W początkowym stadium populacji wychodzą tylko nocą aby pożywić się krwią.

Ugryzienia pluskwy i innych owadów

Pchły są znacznie mniejsze niż pluskwy i potrafią skakać. Mogą przenosić choroby w przeciwieństwie do pluskiew. Pchły gryzą w głównej mierze  okolice nóg i stóp.

Ugryzienia komarów pojawiają się praktycznie bezpośrednio po ukąszeniu, natomiast w przypadku śladów pochodzących od pluskiew bywa różnie. W zależności od organizmu ślady pojawią się po upływie kilkunastu minut lub kilku godzin. Ugryzienia pluskiew są zdecydowanie bardziej swędzące niż te pozostawiane przez komary.  Utrzymują się również na ogół dłużej na ciele.

Jak wytępić pluskwy?

Pluskwy bardzo skutecznie się ukrywają za dnia. Aby je znaleźć należy dokładnie sprawdzić sypialnię.  Należy dokładnie obejrzeć stelaż łóżka, w szczególności szczeliny i zagłębienia. Materac w szczególności na szwach i przy guzikach.  Sprawdź otwory na śruby. W przypadku łóżek i kanap złożonych z wielu elementów, należy rozłożyć je na części aby móc dobrze przeszukać łóżko. Warto zdemontować również zagłówek. Sprawdź również pod tapetą lub za obrazami. Pluskwy bardzo często występują też w listwach przypodłogowych i szeregu różnych innych miejsc.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O ZWALCZANIU PLUSKWY DOMOWEJ? KLIKNIJ !

 

to top