Deratyzacja

Działania mające na celu zwalczanie i tępienie szkodliwych gryzoni metodami chemicznymi, fizycznymi, mechanicznymi i biologicznymi to deratyzacja

Na świecie występuje ok 2-3 tysiące gatunków gryzoni. W Polsce natomiast możemy zaobserwować ok. 30. Występują na wszystkich kontynentach poza Antarktydą.

Można je spotkać na wysypiskach śmieci, w kanalizacji miejskiej, w piwnicach, portach, zakładach produkujących żywność, obiektach inwentarskich i szeregu innych miejsc.

W Polskich realiach najczęściej można natrafić na szczura wędrownego lub śniadego oraz mysz domową. Największy z wyżej wymienionych jest szczur wędrowny. Średnia masa ok. 35 –400g. Jego grzbiet jest najczęściej brunatno szary a brzuch biało szary lub biało żółtawy.

deratyzacja

 

Myszy i szczury cechuje bardzo duża rozrodczość. W przypadku szczura wędrownego, samica rodzi 4-6 razy na rok po 7-8 młodych. Na ogół żyją 1-1,5 roku, choć niektóre osobniki mogą żyć nawet 3-4 lata. Szczury wędrowne są wszystkożerne, dziennie zjada pokarm stanowiący 10% jego masy ciała. Gryzie z naciskiem ok. 150 kg/cm2 i szybkością nie mniejszą niż 1,5 ugryzienia na sekundę.

Szczur śniady w porównaniu do wędrownego ma nieco krótszą długość ciała 15-22cm (bez ogona). Jest również nieco lżejszy, jego waga to średnio 150-250g. Grzbiet ubarwiony na szaro lub czarno, brzuch zdecydowanie jaśniejszy. Preferują pokarm roślinny.

Mysz domowa mierzy do 11 cm, ogon do 10cm. Ważą 15-30g. Grzbiet ma kolor szary lub szarożółty natomiast brzuch jest zdecydowanie jaśniejszy. Samica rodzi 7-8 razy na rok po 5-8 młodych. Myszy są wszystkożerne, mogą żyć do 2 lat.

Gryzonie bardzo często są nosicielami organizmów chorobotwórczych. Najczęściej spotykane choroby przenoszone przez szczury to:

  • Dżuma,
  • Gorączka szczurza,
  • Tularemia,
  • Jersinioza,
  • Leptospirioza.

Gryzonie mogą dostawać się do budynków rożnymi drogami min poprzez :

  • Niedomknięte okna piwniczne,
  • Instalację ciepłowniczą,
  • Instalację elektryczną i telefoniczną,
  • Kanalizację,
  • Wykorzystując wszelkie pęknięcia i nieszczelności.

Zwalczanie myszy i szczurów

Sposób zwalczania gryzoni w głównej mierze zależy od rodzaju obiektu. Inaczej przebiega deratyzacja w budynkach mieszkalnych niż przykładowo w budynkach użyteczności publicznej.

Zwalczanie gryzoni

W przypadku tępienia i zwalczania myszy i szczurów stosujemy IPM czyli zespół działań organizacyjnych, edukacyjnych, sanitarnych i technicznych mających na celu ochronę obiektów komercyjnych, użyteczności publicznej i innych przed szkodnikami a jeśli to konieczne, zwalczanie i usuwanie szkodników wszelkimi dostępnymi metodami.

Monitoring sanitarny obiektów w myśl systemu GMP GHP HACCP IFS BRC

 

deratyzacja

zamgławianie na pluskwy

Jak przygotować mieszkanie do zamgławiania

Jak przygotować mieszkanie do zamgławiania? Zamgławianie mieszkania pozwala wyeliminować problem szkodników w sposób skuteczny, a więc z uwzględnieniem również tych przestrzeni i zakamarków, które nie są widoczne gołym okiem. Nowoczesne metody nie pozostawiają po sobie żadnych śladów w postaci plam czy zacieków. Mimo to aby zabieg był w pełni skuteczny należy odpowiedni przygotować mieszkanie do

Więcej »
deratyzacja

Jak rozpoznać obecność myszy i szczurów w domu oraz jak z nimi walczyć?

Jak rozpoznać obecność myszy i szczurów w domu oraz jak z nimi walczyć? Chyba niewiele rzeczy budzi w nas tyle negatywnych emocji, co odkrycie obecności gryzoni w domu. Myszy i szczury, choć niewielkich rozmiarów mogą przysporzyć niemało problemów, a jeśli już się zalęgną, to ich pozbycie się ich przyprawia o zawrót głowy. Jak w porę rozpoznać

Więcej »
deratyzacja

Domowe sposoby na pluskwy

Domowe sposoby na pluskwy Jeszcze nie tak dawno wydawało się, że problem pluskiew domowych w wysoko rozwiniętych krajach, został całkowicie rozwiązany. Jednak w związku z otwarciem granic pomiędzy wieloma państwami oraz wzrostem liczby ludności na różnych obszarach, insekty zaczynają powracać. Wiele osób po odkryciu pluskiew, uważa je za powód do wstydu. Zapewne ze względu na stereotyp

Więcej »
to top