USŁUGI DDD
Rybik cukrowy – jak wygląda?
Rybiki cukrowe to niewielkie owady bezskrzydłe, które można spotkać głównie w kuchni i w łazience. Jak pozbyć się rybików domowymi sposobami?
Jak wygląda rybik cukrowy?Rybik cukrowy (Lepisma saccharina) zaliczany jest do rodziny rybikowatych. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznej łuski, a także od szybkiego, zwinnego ruchu.
Owady te mają podłużne ciało o długości ok. 13-25 mm, nitkowate czułki oraz szczecinki przy odwłoku. Łuska, którą pokryte jest ciało rybika, ma srebrnoszary kolor.
Jak pozbyć się rybików?
Czasem nocą w szczególności w łazience po zapaleniu światła możemy zauważyć małe srebrne owady uciekające charakterystycznym zygzakowatym ruchem. Jest to rybik cukrowy (łac. Lepisma saccharina) czyli małe, nocne, bezskrzydłe owady biegające. Na ogół osiągają ok. 10 mm długości. Ich błyszczący wygląd, charakterystyczne ruchy oraz łuski sprawiają, że wizualnie przypominają ryby stąd nazwa – rybik cukrowy(silverfish). Bywają też nazywane jako srebrzyki. Nazwa wywodzi się od ich srebrzysto-jasno szarego koloru.
Jak wygląda rybik piekarniany?
Na ogół osiągają do 13 mm długości. Ma ciało pokryte łuskami w kolorze czarnym i żółtawym. Jego odnóża są zdecydowanie dłuższe niż w przypadku rybika cukrowego. Preferuje wysokie temperatury stąd często jest spotykany w piekarniach, szczególnie często w okolicy pieców i piekarników. Rybik piekarniany głównie atakuje pieczywo, kasze czy produkty mączne. Czasem niszczy również rzeczy wełniane lub wykonane z bawełny.
Rybik cukrowy w domu
Rybik cukrowy jest powszechnie spotykany w nowych lokalach mieszkalnych jak i w starych kamienicach. Można je spotkać niemal wszędzie, jednak w szczególności preferują wilgotne miejsca o umiarkowanych temperaturach. Występują min. w kuchniach, łazienkach, piwnice, pralnie.
Chcąc zapobiec rozwojowi populacji rybików cukrowych w pierwszej kolejności powinno się wyeliminować główne źródła wilgoci. Rybiki cukrowe są powiązane z wysoką wilgotnością. Bardzo często spotykane w ciepłych miejscach o dużej wilgotności. Preferują temperaturę otoczenia 22oC i więcej. Takie warunki są atrakcyjne nie tylko dla srebrzyków ale również gryzków, psotników czy roztoczy.
Rybiki cukrowe nie są w stanie przetrwać w naszych domach i mieszkaniach o ile wilgotność względna nie przekracza 50%. Niestety ale na ogół pojawienie się rybików cukrowych w obrębie jednego mieszkania to tylko kwestia czasu aż rozprzestrzenią się one na sąsiadujące lokale.
Czym żywią się rybiki?
Rybiki cukrowe żywią się resztkami produktów spożywczych jak białka, skrobia i cukry. Bardzo interesujące pożywienie z punktu widzenia rybików stanowi również celuloza pod postacią np. papieru toaletowego, gazet, książek, dokumentów czy nawet tapet. W skrajnych przypadkach srebrzyki są w stanie przetrwać bez pożywienia nawet rok!
Gdzie żyją rybiki?
Najczęściej rybiki spotykane są w kuchniach i w łazienkach. Lubią ciepłe i wilgotne miejsca. Kryją się w szczelinach, pod listwami, za szafkami, przy odpływach. Także można zauważyć je tam, gdzie znajdują się papiery.
Rybik cukrowy wychodzi po zmierzchu – nie lubi światła, dlatego nie jest widoczny w ciągu dnia.
Czy rybiki są szkodliwe?
Rybiki cukrowe nie są niebezpieczne dla człowieka. Nie przenoszą groźnych chorób i nie gryzą.
Owad ten może jednak powodować zniszczenia, ponieważ żywi się produktami zawierającymi skrobię i pozostałe polisacharydy jak cukier, okruchy ze stołu, papier, na przykład z książek, tapet.
Rybik cukrowy – jak go zwalczyć?
W przypadku owadów jak rybik cukrowy zwalczanie polega głównie na stosowaniu miejscowych preparatów. Ponadto należy pamiętać o utrzymywaniu czystości w miejscach, w których widoczne są rybiki.
Domowe sposoby na rybiki cukrowe
Sposób na skuteczne zwalczanie rybików tkwi w metodach fizycznych. Podstawowe działania jakie warto wdrożyć w walce z rybikami to:
- Dbanie o czystość – dokładne i regularne odkurzanie, mycie podłóg itp.
- Obniżanie wilgotności i temperatury w mieszkaniu. Pochłaniacz wilgoci – rybiki przebywają w wilgotnych miejscach, dlatego usunięcie wilgoci pomoże w ich likwidacji. Profesjonalne Ozonowanie – jako sposób na obniżanie wilgotności. Przynosi również wiele dodatkowych korzyści, zwalcza drobnoustroje, alergeny, zapachy.
- Regularne wietrzenie
- Wyeliminowanie stojącej wody
- Używanie klimatyzatorów
- Profesjonalne pułapki, spraye – w sprzedaży można znaleźć także specjalne preparaty na owady biegające do samodzielnego stosowania.
- Inne mniej skuteczne rozwiązania:
- Sok z cytryny – miejsca, w których spotyka się rybiki, należy natrzeć sokiem wyciśniętym z cytryny.
- Olejki eteryczne – olejki cytrusowe, olejek lawendowy. Należy lekko skropić miejsca, w których pojawiają się rybki. Uwaga! Nierozcieńczone olejki eteryczne mogą zniszczyć powierzchnie, dlatego warto rozcieńczyć je z wodą.
- Domowy lep – na małą tekturkę należy nałożyć miód. Zwabione owady przykleją się do miodu. Potem tekturkę należy wyrzucić.
- Cukier puder i boraks – mieszankę cukru pudru z boraksem w proporcjach 1:2 należy rozsypać w miejscach, gdzie spotykane są rybiki. Owady zaniosą ją do gniazda, co powinno zlikwidować problem.
Naturalnie występujący wrogowie rybika cukrowego
Wśród naturalnych wrogów w przyrodzie wobec rybika cukrowego możemy wyróżnić skorki, pająki oraz koty.
Rybiki cukrowe zwalczanie
Stosowanie preparatów na rybiki cukrowe to skuteczne rozwiązanie. Na rynku można też spotkać specjalne produkty na szkodniki jak – pułapka na rybiki. Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie tego typu najpewniej nie wyeliminuje całej populacji owadów. Służy raczej do ewentualnego potwierdzenia obecności szkodników w obrębie lokalu. Jednak należy mieć na względzie, że w przypadku rybików tak samo jak i innych szkodników (tj. np. mole)dostęp do najskuteczniejszych preparatów mają dostęp tylko wyspecjalizowane firmy. Jednak jeżeli wyżej wymienione metody okazały się nieskuteczne jedyne rozwiązanie stanowi powierzenie swojego problemu profesjonalnej firmie DDD. Oferujemy pełną skuteczność i bezpieczeństwo wykonywanych usług. Pomożemy Ci uporać się z każdym niechcianym lokatorem!