Jak pozbyć się rybików?

Czasem nocą w szczególności w łazience po zapaleniu światła możemy zauważyć małe srebrne owady uciekające charakterystycznym zygzakowatym ruchem.  Jest to rybik cukrowy (łac. Lepisma saccharina) czyli małe, nocne, bezskrzydłe owady biegające. Na ogół osiągają ok. 10 mm długości. Ich błyszczący wygląd, charakterystyczne ruchy oraz łuski sprawiają, że wizualnie przypominają ryby stąd nazwa – rybik cukrowy(silverfish). Bywają też nazywane jako srebrzyki.  Nazwa wywodzi się od ich srebrzysto-jasno szarego koloru.

Jak wygląda rybik piekarniany?

Na ogół osiągają do 13 mm długości. Ma ciało pokryte łuskami w kolorze czarnym i żółtawym. Jego odnóża są zdecydowanie dłuższe niż w przypadku rybika cukrowego. Preferuje wysokie temperatury stąd często jest spotykany w piekarniach, szczególnie często w okolicy pieców i piekarników.  Rybik piekarniany głównie atakuje pieczywo, kasze czy produkty mączne. Czasem niszczy również rzeczy wełniane lub wykonane z bawełny.

Rybik cukrowy w domu

Rybik cukrowy jest powszechnie spotykany w nowych lokalach mieszkalnych jak i w starych kamienicach. Można je spotkać niemal wszędzie, jednak w szczególności preferują wilgotne miejsca o umiarkowanych temperaturach. Występują min. w kuchniach, łazienkach, piwnice, pralnie.

Chcąc zapobiec rozwojowi populacji rybików cukrowych w pierwszej kolejności powinno się wyeliminować główne źródła wilgoci. Rybiki cukrowe są powiązane z wysoką wilgotnością.  Bardzo często spotykane w ciepłych miejscach o dużej wilgotności. Preferują temperaturę otoczenia 22oC i więcej. Takie warunki są atrakcyjne nie tylko dla srebrzyków ale również gryzków, psotników czy roztoczy.

Rybiki cukrowe nie są w stanie przetrwać w naszych domach i mieszkaniach o ile wilgotność względna nie przekracza 50%. Niestety ale na ogół pojawienie się rybików cukrowych w obrębie jednego mieszkania to tylko kwestia czasu aż rozprzestrzenią się one na sąsiadujące lokale. 

rybik cukrowy

Czym żywią się rybiki?

Rybiki cukrowe żywią się resztkami produktów spożywczych jak białka, skrobia i cukry. Bardzo interesujące pożywienie z punktu widzenia rybików stanowi również celuloza pod postacią np. papieru toaletowego, gazet, książek, dokumentów czy nawet tapet.  W skrajnych przypadkach srebrzyki są w stanie przetrwać bez pożywienia nawet rok!

Szkodliwość rybików

Natomiast w przypadku pojawienia się pokaźnej populacji w obrębie mieszkania czy domu mogą występować zauważalne zniszczenia książek, tapet ewentualnie nawet ubrań czy produktów spożywczych.

Domowe sposoby na rybiki cukrowe

Sposób na skuteczne zwalczanie rybików tkwi w metodach fizycznych. Podstawowe działania jakie warto wdrożyć w walce z rybikami to:

  1. Dbanie o czystość – dokładne i regularne odkurzanie, mycie podłóg itp.
  2. Obniżanie wilgotności i temperatury  w mieszkaniu
  3. Profesjonalne Ozonowanie – jako sposób na obniżanie wilgotności
  4. Regularne wietrzenie
  5. Wyeliminowanie stojącej wody
  6. Używanie klimatyzatorów

Naturalnie występujący wrogowie rybika cukrowego

Wśród naturalnych wrogów w przyrodzie wobec rybika cukrowego możemy wyróżnić skorki, pająki oraz koty.

Rybiki cukrowe zwalczanie

Stosowanie preparatów na rybiki cukrowe to skuteczne rozwiązanie. Na rynku można też spotkać specjalne produkty jak – pułapka na rybiki. Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie tego typu najpewniej nie wyeliminuje całej populacji owadów. Służy raczej do ewentualnego potwierdzenia obecności szkodników w obrębie lokalu. Jednak należy mieć na względzie, że w przypadku rybików tak samo jak i innych szkodników dostęp do najskuteczniejszych preparatów mają dostęp tylko wyspecjalizowane firmy.  Jednak jeżeli wyżej wymienione metody okazały się nieskuteczne jedyne rozwiązanie stanowi powierzenie swojego problemu profesjonalnej firmie DDD. Oferujemy pełną skuteczność i bezpieczeństwo wykonywanych usług. Pomożemy Ci uporać się z każdym niechcianym lokatorem!

Zwalczanie szkodników - inne wpisy

zamgławianie na pluskwy

Jak przygotować mieszkanie do zamgławiania

Jak przygotować mieszkanie do zamgławiania?Zamgławianie mieszkania pozwala wyeliminować problem szkodników w sposób skuteczny, a więc z uwzględnieniem również tych przestrzeni i zakamarków, które nie są widoczne gołym okiem. Nowoczesne metody nie pozostawiają po sobie żadnych śladów w postaci plam czy zacieków. Mimo to aby zabieg był w pełni skuteczny należy odpowiedni przygotować mieszkanie do zamgławiania.Na

Więcej
rybik cukrowy

Jak rozpoznać obecność myszy i szczurów w domu oraz jak z nimi walczyć?

Jak rozpoznać obecność myszy i szczurów w domu oraz jak z nimi walczyć? Chyba niewiele rzeczy budzi w nas tyle negatywnych emocji, co odkrycie obecności gryzoni w domu. Myszy i szczury, choć niewielkich rozmiarów mogą przysporzyć niemało problemów, a jeśli już się zalęgną, to ich pozbycie się ich przyprawia o zawrót głowy. Jak w porę rozpoznać

Więcej
rybik cukrowy

Domowe sposoby na pluskwy

Domowe sposoby na pluskwy Jeszcze nie tak dawno wydawało się, że problem pluskiew domowych w wysoko rozwiniętych krajach, został całkowicie rozwiązany. Jednak w związku z otwarciem granic pomiędzy wieloma państwami oraz wzrostem liczby ludności na różnych obszarach, insekty zaczynają powracać. Wiele osób po odkryciu pluskiew, uważa je za powód do wstydu. Zapewne ze względu na stereotyp

Więcej
to top