Opublikowano Dodaj komentarz

Pluskwa

Pluskwa 2

JAK WYGLĄDAJĄ PLUSKWY?

 
 
 

zwalczanie pluskiew warszawa

 Pluskwy domowe (Cimex lectularius) żyją w pobliżu człowieka i stałocieplnych zwierząt od czasów starożytnych. Pluskwy występują coraz powszechniej , w ostatnich latach widoczna jest prawdziwa inwazja w Polsce i innych europejskich krajach. Dorosła pluskwa ma długość około 5-6 mm, kształtem przypomina nasiono jabłoni.

ŚLADY PO UGRYZIENIU PLUSKWY

Pluskwy preferują nocny tryb życia, na ogół unikają światła.  Oczywiście mogą być widoczne również za dnia, ale aby taka sytuacja miała miejsce musi być spora populacja pluskwy w obrębie mieszkania lub muszą być one mocno wygłodniałe. 

Najczęściej spotykane objawy pojawienia się pluskiew w lokalu to:

  • 3 Swędzące ugryzienia w linii bądź w trójkącie,
  • Ślady odchodów na materacu i stelażu łóżka,
  • Ślady krwi na pościeli.

Ugryzienia pluskiew na ogół stanowią sygnał alarmowy, że w naszym domu żyją pluskwy. Pobierają krew z naczyń włosowatych skóry. Przy każdym ugryzieniu uwalniają białka i enzymy które u większości ludzi powodują reakcję alergiczną.

 Według badań ponad 30% ludzi nie posiada uczulenia na ugryzienia pluskwy. Tym samym nie mają oni żadnych śladów na ciele po ugryzieniach.  W początkowym stadium populacji pluskwy wychodzą tylko nocą aby zaatakować i pożywić się krwią.

UGRYZIENIA PLUSKWY I INNYCH OWADÓW

Pchły są znacznie mniejsze niż pluskwy i potrafią skakać. Mogą przenosić choroby w przeciwieństwie do pluskiew. Pchły gryzą w głównej mierze  okolice nóg i stóp.

Ugryzienia komarów pojawiają się praktycznie bezpośrednio po ukąszeniu, natomiast w przypadku śladów pochodzących od pluskwy bywa różnie. W zależności od organizmu ślady pojawią się po upływie kilkunastu minut lub kilku godzin. Ugryzienia pluskiew są zdecydowanie bardziej swędzące niż te pozostawiane przez komary.  Utrzymują się również na ogół dłużej na ciele. Na zdjęciu pod spodem ślady ugryzień pluskwy na ciele.

pluskwy warszawa

 

JAK SPRAWDZIĆ CZY W DOMU SĄ PLUSKWY?

Pluskwy bardzo skutecznie się ukrywają za dnia. Aby je znaleźć należy dokładnie sprawdzić sypialnię.  Należy dokładnie obejrzeć stelaż łóżka, w szczególności szczeliny i zagłębienia. Pluskwy są płaskie i potrafią się ukryć w każdej nawet najmniejszej szczelinie. Materac w szczególności na szwach i przy suwaku.  Sprawdź otwory na śruby. W przypadku łóżek i kanap złożonych z wielu elementów, należy rozłożyć je na części aby móc dobrze przeszukać łóżko. Warto zdemontować również zagłówek. Sprawdź również pod tapetą lub za obrazami. Pluskwy bardzo często występują też w listwach przypodłogowych i szeregu różnych innych miejsc. Podczas lustracji warto zwrócić uwagę czy nie ma śladów pozostawionych przez pluskwy w żaluzjach, karniszach czy gniazdkach elektrycznych. 

usuwanie pluskiew warszawa

Chcesz dowiedzieć się więcej o zwalczaniu pluskwy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *