Pluskwy

Skąd się biorą pluskwy?

Dawniej pluskwy były bolączką wielu osób, obecnie problem ten został w dużym stopniu zażegnany ze względu na stosowanie różnych środków chemicznych i większą dbałość o higienę. Niestety nadal w domu mogą pojawić się nieproszeni goście i siać w nim spore spustoszenie. Wiele osób zastanawia się skąd się biorą pluskwy w mieszkaniu? W zasadzie możliwości jest wiele. Czasem wystarczy pobyt w hotelu, aby przynieść ze sobą pluskwy. Jeśli ktoś podejrzewa u siebie ich obecność, to pora zastanowić się nad tym, po czym ją poznać. Pluskwy są niewielkich rozmiarów i atakują nocą, więc w dzień trudno na nie trafić. Należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, jeśli komuś zależy na całkowitym usunięciu pasożytów ze swojego domu.

JAK WYGLĄDAJĄ PLUSKWY DOMOWE?

 Pluskwy domowe (Cimex lectularius) żyją w pobliżu człowieka i stałocieplnych zwierząt od czasówusuwanie pluskiew warszawa starożytnych. Pluskwy występują coraz powszechniej , w ostatnich latach widoczna jest prawdziwa inwazja w Polsce i innych europejskich krajach. Pluskwy są niewielkie, mają czerwonobrunatne zabarwienie i owalny kształt.

Dorosła pluskwa ma długość około 5-6 mm, kształtem przypomina nasiono jabłoni. Po wypiciu krwi powiększają się o nawet kilka milimetrów, uzyskują wtedy rozmiar porównywalny do biedronki. Są to pasożyty niezwykle zwinne i szybkie, bezproblemowo przemieszczają się po ścianach i sufitach. Za dnia pluskwy ukrywają się w szczelinach, stają się aktywne nocą.

Wiele osób zastanawia się co wabi pluskwy a z drugiej strony co odstrasza pluskwy? Przyciąga je ciepło i dwutlenek węgla wydzielane przez potencjalną ofiarę. Pluskwy gryzą wielokrotnie, pozostawiając specyficzne ślady na skórze. Zdarza się nawet tak, że organizm reaguje na ukąszenia z dużym opóźnieniem, dopiero po kilku dniach. Obecność pasożytów można poznać po pozostawianych przez nie odchodach, mają one postać plam czarnych lub ciemnoczerwonych.

Należy wobec tego dobrze obejrzeć pościel, czy aby przypadkiem nie znajdują się na niej podejrzane ślady. Kolejnymi poszlakami są zrzucone osłonki i martwe pluskwy. Plamki krwi na pościeli lub ubraniu to jedno, ale na obecność pasożytów może wskazywać charakterystyczny zapach. Pluskwy pozostawiają wydzielinę o słodkawej woni, co służy im do wzajemnego wabienia się. Im zapach jest intensywniejszy, tym niestety w domu znajduje się więcej nieproszonych gości. Obecności pluskiew warto szukać na materacach i meblach tapicerowanych, są to ich ulubione miejsca. Gnieżdżą się w poduszkach, zagięciach materiału, przeszyciach, suwakach, fałdach, łączeniach, stelażach. Należy wziąć latarkę z bardzo mocnym światłem i wszystko dokładnie obejrzeć. Jaja pluskiew przypominają ziarnko ryżu.

Skąd te pluskwy w domu?

Mogłoby się wydawać, że pluskwy domowe nie stanowią większego zagrożenia, ale są bardzo problematyczne. Jeśli tylko ktoś podejrzewa ich obecność w domu, to należy podjąć jak najszybciej odpowiednie kroki, aby się ich pozbyć. Niestety nie jest to łatwe zadanie, a pluskwy rozmnażają się bardzo szybko i to w dużej ilości. Rozprzestrzeniają się po całym domu, ukrywają w miejscach, które najczęściej pomija się podczas zwykłego sprzątania. Atakują nocą, gdy ofiara smacznie śpi, wślizgując się do łóżka i kąsając, wypijając krew ze swojego żywiciela. Co więcej, pluskwa jest w stanie przeżyć przez kilkadziesiąt tygodni bez jedzenia, dorosłe osobniki radzą sobie nawet w niesprzyjających warunkach.

Mówi się, że pluskwy pojawiają się wszędzie tam, gdzie jest brudno, ale równie dobrze można je spotkać w sterylnie czystych domach. Wystarczy, że ktoś przebywał w miejscu, w którym znajdowały się pasożyty, a prawdopodobnie przyniesie je ze sobą do domu. Można być nawet w pięciogwiazdkowym hotelu i nadal borykać się z tym problemem, standard świadczonych usług ma niestety małe znaczenie. Na tym jednak nie koniec, pluskwy mogą znajdować się także w miejscu pracy, tramwaju, autobusie czy nawet w szpitalu. Na pierwszy rzut oka nikt nie dostrzega ich obecności, co osłabia czujność. Każde publiczne miejsce stanowi potencjalne zagrożenie. Pluskwy przedostaną się nawet szczelinami, pod drzwiami wejściowymi od sąsiadów.

ŚLADY PO UGRYZIENIU PLUSKWY DOMOWEJ

pluskwy warszawa
Charakterystyczne ślady ugryzień pluskwy na ciele

Pluskwy preferują nocny tryb życia, na ogół unikają światła.  Oczywiście mogą być widoczne również za dnia, ale aby taka sytuacja miała miejsce musi być spora populacja pluskwy w obrębie mieszkania lub muszą być one mocno wygłodniałe.

Najczęściej spotykane objawy pojawienia się pluskiew w lokalu to:

  • 3 Swędzące ugryzienia w linii bądź w trójkącie,
  • Ślady odchodów na materacu i stelażu łóżka,
  • Ślady krwi na pościeli.

Ugryzienia pluskiew na ogół stanowią sygnał alarmowy, że w naszym domu żyją pluskwy. Pobierają krew z naczyń włosowatych skóry. Przy każdym ugryzieniu uwalniają białka i enzymy które u większości ludzi powodują reakcję alergiczną. Dlatego ukąszenia pluskiew są aż tak swędzące.

Według badań ponad 30% ludzi nie posiada uczulenia na ugryzienie pluskwy. Tym samym nie mają oni żadnych śladów na ciele po ugryzieniach.  W początkowym stadium populacji pluskwy wychodzą tylko nocą aby zaatakować i pożywić się krwią.

UGRYZIENIA PLUSKWY DOMOWEJ I INNYCH OWADÓW

Pchły są znacznie mniejsze niż pluskwy i potrafią skakać. Mogą przenosić choroby w przeciwieństwie do pluskiew. Pchły gryzą w głównej mierze  okolice nóg i stóp.

Ugryzienia komarów pojawiają się praktycznie bezpośrednio po ukąszeniu, natomiast w przypadku śladów pochodzących od pluskwy bywa różnie. W zależności od organizmu ślady pojawią się po upływie kilkunastu minut lub kilku godzin. Ugryzienia pluskiew są zdecydowanie bardziej swędzące niż te pozostawiane przez komary.  Utrzymują się również na ogół dłużej na ciele. Zupełnie inaczej wygląda też ugryzienie meszki a pluskwy.

JAK SPRAWDZIĆ CZY W DOMU SĄ PLUSKWY?

Pluskwy bardzo skutecznie się ukrywają za dnia. Aby je znaleźć należy dokładnie sprawdzić sypialnię. Warto szukać również różnych śladów potwierdzających obecność pluskiew jak chociażby odchody czy jaja pluskwy.  Należy dokładnie obejrzeć stelaż łóżka, w szczególności szczeliny i zagłębienia. Pluskwy są płaskie i potrafią się ukryć w każdej nawet najmniejszej szczelinie. Materac w szczególności na szwach i przy suwaku.  Sprawdź otwory na śruby. W przypadku łóżek i kanap złożonych z wielu elementów, należy rozłożyć je na części aby móc dobrze przeszukać łóżko. Warto zdemontować również zagłówek. Sprawdź również pod tapetą lub za obrazami. Pluskwy bardzo często występują też w listwach przypodłogowych i szeregu różnych innych miejsc. Podczas lustracji warto zwrócić uwagę czy nie ma śladów pozostawionych przez pluskwy w żaluzjach, karniszach czy gniazdkach elektrycznych.

Jak pozbyć się pluskiew z domu?

Jak powszechnie wiadomo pluskwa domowa należy do insektów bardzo problematycznych w wytępieniu. Jej jaja są całkowicie chemioodporne więc konieczne jest wykonanie kilku zabiegów aby całkowicie się jej pozbyć z mieszkania. W perspektywie Polski ciężko o bardziej wymagającego niechcianego lokatora. Jeżeli zaobserwujemy obecność pluskiew w mieszkaniu lepiej nie zwlekać z ich eliminacją. Można spróbować walki na własną rękę stosując specjalistyczne preparaty na pluskwy. Jeżeli jednak obawiasz się że nie dasz rady ich samodzielnie usunąć lub już podjęte próby oprysku okazują się nieskuteczne najlepiej skorzystaj z profesjonalnych usług zwalczania pluskiew.


zwalczanie pluskiew warszawa

Chcesz dowiedzieć się więcej o zwalczaniu pluskwy?

Specjalistyczne Odpluskwianie więcej informacji –PLUSKWY ZWALCZANIE WARSZAWA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *