Pluskwy to zdecydowanie nieproszeni goście w naszym mieszkaniu. Te maleńkie pasożyty żywią się krwią ludzi lub zwierząt. Z tego powodu ich miejscem bytowania są przede wszystkim mieszkania w blokach, kina, teatry, środki komunikacji publicznej.
Jak poznać, że w mieszkaniu są pluskwy?
Nie jest to zadanie proste, ponieważ pluskwy żerują w nocy, w ciągu dnia są niewidoczne. Mitem jest, że występują tylko w mieszkaniach brudnych i zaniedbanych. Żywią się tylko krwią, więc otoczenie nie ma dla nich większego znaczenia. Objawem obecności pluskiew są widoczne na ciele ukąszenia, nie są bolesne, ale później pojawiają się zaczerwienienia i swędzenie.
Najczęściej gnieżdżą się i chowają w miejscach trudno dostępnych, np. szparach w podłodze, za meblami, w materacach, pod dywanami, za obrazami, w zasłonach. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary i płaski kształt bez problemu przemieszczają się za pomocą kanałów wentylacyjnych, otworów przy instalacji gazowej. To właśnie dlatego zwalczanie pluskiew powinno obejmować wszystkie sąsiadujące mieszkania.
Usuwanie pluskiew – jak zwalczyć pluskwy domowe?
Odpluskwianie mieszkania nie jest łatwe i wymaga dużego nakładu pracy. Należy zacząć od bardzo dokładnego odkurzenia wszystkich zakamarków, a następnie użycia myjki parowej, pluskwy giną w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Odstraszająco na pluskwy działa zapach kurkumy oraz goździków. Można także zastosować ogólnodostępne środki chemiczne.
Jeżeli wszystkie te domowe sposoby nie przyniosą spodziewanych rezultatów, nie pozostaje nic innego, jak zlecenie usługi wyspecjalizowanej firmie, która zajmie się dezynfekcją mieszkania przy użyciu profesjonalnych środków. Jeżeli ktoś jednak ma ochotę spróbować swoich sił w walce z pluskwami zapraszamy do zapoznania z naszym asortymentem środków na pluskwy oraz pułapek.
Co gryzie na wakacjach? Gryzące insekty lista najbardziej uciążliwych
Każdy niecierpliwie czeka na powrót ciepłych dni, dotyczy to także zwierząt, rozmaitych insektów. Niektóre owady są szczególnie problematyczne, gryzą, wypijając krew, pozostawiając zaczerwienione i swędzące ślady. Niektóre mogą też przenosić rozmaite choroby i pasożyty, dlatego nie należy tego bagatelizować. Wakacje byłyby jeszcze piękniejsze bez kleszczy, pluskiew, szerszeni, meszek i komarów. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów są w stanie mocno dać się we znaki, tak jak mole choć one w porównaniu do wymienionych insektów nie gryzą.
Pluskwy i meszki
Jeśli ktoś często podróżuje, przebywa w miejscach publicznych, to niestety może przywieźć ze sobą do domu pluskwy. Najczęściej znajdują się one w obiektach noclegowych i to nie tylko tanich motelach czy pensjonatach, ale nawet pięciogwiazdkowych hotelach. Pluskwa domowa ugryzienie jest dosyć specyficzne. Rzadko kiedy te pasożyty pozostawiają po sobie tylko pojedyncze ślady, gryzą wielokrotnie, aż trafią na naczynie krwionośne, zostawiając całą drogę usianą czerwonymi bąblami. Pluskwy żerują w nocy, za dnia bardzo trudno je zauważyć, ale zdradzają je niewielkie ślady ich wydalin w postaci przetrawionej krwi żywiciela. Zwalczanie pluskiew to konieczność, nie warto z nim zwlekać. Jeżeli tylko zauważysz obecność pluskwy w swoim mieszkaniu lepiej od razu zgłoś się do specjalistycznej firmy DDD.
Wysypka na całym ciele po nocy prawdopodobnie wskazuje na atak pluskiew. Ugryzienia bardzo swędzą i są mocno zaczerwienione, układają się w linie lub trójkąt. Jeśli w pomieszczeniu jest dużo pluskiew, to unosi się w powietrzu słodkawy zapach zgniłych malin.
Mogłoby się wydawać, że malutkie muszki nie stanowią żadnego zagrożenia, ale niestety w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Te niepozorne pasożyty są bardzo brutalne, rozrywają skórę żywiciela, gryzą, pozostawiając obrzęk i krwawiący ślad. Co więcej, towarzyszą temu dolegliwości bólowe i to nawet do kilku dni po ugryzieniu.
Jeśli ktoś wybiera się do miejsca o podmokłym terenie, to jest duże prawdopodobieństwo natknięcia się na meszki. Pojawiają się już zwykle na początku maja i są aktywne w ciągu dnia. Miłośnicy przechadzek po łące i osoby lubiące przebywać nad wodą muszą się strzec, bo mogą czyhać w tych miejscach meszki. Jako że pasożyty te pozostawiają otwartą ranę, należy ją zdezynfekować, aby uchronić się przed wniknięciem do krwiobiegu drobnoustrojów.
Komary, osy, szerszenie i kleszcze
Nikt nie chciałby mieć wbitego w skórę kleszcza, który przenosi rozmaite choroby, można zarazić się niezwykle niebezpieczną chorobą – boreliozą. Choroby odkleszczowe nie są łatwe do wyleczenia, trzeba liczyć się z szeregiem groźnych powikłań. Kleszcze bytują głównie w wysokich trawach, czekają na swoją ofiarę ukryte w krzakach. Kleszcz wbija się w mocno ukrwione miejsce, w którym skóra jest jak najcieńsza, czyli głównie pod pachami, w pachwinach, pod kolanami. Pasożyty te nie wydają żadnych dźwięków, atakują niepostrzeżenie. Problemem jest też to, że kleszcza trzeba wyciągnąć ze skóry i to w umiejętny sposób, w przeciwnym razie tylko pogorszy się sytuację.
Zdecydowanie prościej jest z osami i szerszeniami, które można w porę usłyszeć i uchronić się przed atakiem. Oczywiście nie zawsze się to udaje, osy są bardzo agresywne i wojownicze. Oba rodzaje owadów łatwo sprowokować, a użądlenia są niezwykle bolesne. Jeśli ktoś jest uczulony na ich jad, to może skończyć się atakiem anafilaktycznym. W przypadku alergii spotkanie z osą lub szerszeniem stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale też dla życia ofiary.
Znienawidzonymi owadami są komary, które atakują wieczorem, szczególnie w miejscach wilgotnych. Są niezwykle natrętne, pozostawiają swędzące ślady. Niektórzy drapią się, aż do powstawania rany, co sprzyja powstawaniu zakażenia bakteryjnego. Komary przyciąga głównie zapach potu i wydychanego przez człowieka dwutlenku węgla.
Pluskwa domowa jest niewielkich rozmiarów i trudno ją spotkać w ciągu dnia, ale mocno utrudnia życie. Atakuje nocą, pozostawiając na ciele mnóstwo bolesnych i swędzących ukąszeń. Pluskwy żywią się krwią ludzką, są w stanie przetrwać bez pożywienia przez wiele miesięcy, trudno pozbyć się ich całkowicie na własną rękę. Co więcej, mogą przenosić różne niebezpieczne choroby, dlatego nie należy zwlekać z ich zwalczeniem.
Pluskwy łóżkowe
Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się krwią człowieka. Mogą zostać przyniesione przez inne osoby, które również się z nimi zmagają. Nierzadko znajdują się w obiektach noclegowych typu schroniska, hostele czy nawet w hotelach.
Źródłem pluskiew są też akademiki, biura i szpitale. Mogą zostać nieświadomie wniesione do domu wraz z meblami, zarówno używanymi, jak i nowymi. Komunikacja miejska i różne środki transportu zbiorowego także są nierzadko siedliskiem pluskiew. Wizyta w kinie, teatrze czy muzeum może skończyć się przyniesieniem pasożytów prosto do swojego domowego zacisza. Wystarczy, że przekroczą próg budynku, a zaczną rozprzestrzeniać się dosłownie wszędzie. Przedostanie się do innego pomieszczenia nie stanowi dla nich żadnego wyzwania, przejdą nawet przez wąskie szczeliny. Mogą być dosłownie wszędzie: w książkach, za listwami przypodłogowymi, w łóżku, na ramie obrazu, w obudowie gniazdka elektrycznego, na zasłonach i karniszach czy żaluzjach, w ubytkach na ścianie, dekoracjach, pod dywanami i na odzieży.
Na czym polega zwalczanie pluskiew?
Zwalczanie pluskiew domowymi sposobami nie jest łatwe i niestety często mało skuteczne. Zdecydowanie lepiej będzie powierzyć to zadanie fachowcom, którzy dysponują wiedzą, odpowiednimi środkami i urządzeniami. Z profesjonalnych sposobów na usunięcie pluskiew z domu polecić można zamgławianie ULV, czyli oprysk zimną mgłą za pomocą środka biobójczego. Może zostać też wykonany oprysk ciśnieniowy. Bardzo skuteczne jest wymrażanie ciekłym azotem metodą Cryonite, co pozwala pozbyć się dorosłych osobników wraz z ich jajami. Jest to bezpieczny, ekologiczny i skuteczny zabieg, który wystarczy przeprowadzić jednorazowo. Nie trzeba potem niczego czyścić ani przejmować się nieprzyjemnymi zapachami ani nieestetycznymi śladami. Na rynku nie brakuje ekologicznych preparatów zwalczających pluskwy, na bazie wyciągów roślinnych i olejków eterycznych.
Pluskwa domowa w mieszkaniu - jak zapobiegać i rozwiązać problem?
Obecność pluskiew w mieszkaniu zdecydowanie należy do jednych z bardziej nieprzyjemnych i utrudniających codzienne funkcjonowanie problemów. Co istotne, owady mogą pojawić się także w czystych i zadbanych domach i często trudno stwierdzić, jaki jest powód ich bytowania w danym miejscu. Walka z nimi nie jest prosta, jednak da się ją wygrać. Warto znać zarówno środki zapobiegawcze, jak i sposoby eliminacji tych szkodników.
Po czym rozpoznać, że pluskwy są w mieszkaniu?
Pluskwy łóżkowe to pasożyty, żywiące się krwią ludzką. Ich ugryzienie z łatwością można przypisać innym owadom – chociażby pchłom. Właśnie dlatego tak trudno rozpoznać ich obecność. Mają około 5-7 mm długości i kolor brązowy z domieszką czerwieni. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że skutecznie ukrywają się w szparach, pod listwami i w innych trudno dostępnych miejscach.
Pojawiające się swędzące ukąszenia, które najczęściej występują w linii (nie pojedynczo) mogą być dowodem na obecność pasożytów, jednak najlepiej jest dokładnie przeszukać każdy kąt, by je znaleźć. Małe plamy krwi na materacu lub pościeli (zazwyczaj pozostawione grupowo) oraz słodki i mdły zapach w pomieszczeniu także jest jednym z tropów.
Jak poradzić sobie z pluskwami?
Walkę z pluskwami można przeprowadzić na kilka sposobów, stosując m.in.:
Do zwalczania pluskiew należy podejść z należytą starannością, bowiem tylko to gwarantuje skuteczność. Dobrą wiadomością jest to, że giną one w wysokiej temperaturze i często wystarczy wyprać dane materiały (np. pościel, ubrania) w 60°C i wysuszyć je na gorąco. Taka czynność zabija nawet jaja pluskiew, dzięki czemu należy do najskuteczniejszych metod ich zwalczania. Podobnie działa zamrażanie – nie jest to jednak tak proste do wykonania w domowych warunkach, jeśli dotyczy większych przedmiotów (trudno zmieścić np. pościel w zamrażarce).
Przed zastosowaniem środka na pluskwy warto dodatkowo dokładnie oczyścić szczeliny z pomocą odkurzacza, a worek z urządzenia zamknąć w foliowe opakowanie i wyrzucić. W zaawansowanych przypadkach warto zwrócić się po pomoc do specjalistycznej firmy dezynsekcyjnej, która dopasowuje odpowiedni sposób zwalczania pasożytów. Warto wziąć pod uwagę to, że fachowcy zwykle używają silnych środków biobójczych, stosują wymrażanie pomieszczeń lub ich nagrzewanie – dobrze jest wtedy opuścić mieszkanie na pewien okres.
W jaki sposób wystrzegać się pluskiew łóżkowych?
Najlepszym środkiem zapobiegającym jest uważność i obserwacja. Przede wszystkim należy ostrożnie podchodzić do zakupu używanych mebli i innych akcesoriów domowych oraz do pobytu w hotelach. Po przyjeździe z wakacji warto dokładnie obejrzeć bagaż i szybko go wyprać. Regularne czyszczenie szczelin domowych oraz wymiana pościeli także może znacznie ograniczyć ryzyko pojawienia się pluskiew.
Pluskwa – mimo, że mała i niepozorna – może sporo namieszać. Warto wiedzieć, jak sobie radzić z nielubianymi gośćmi i skutecznie „wypraszać” ich z domu.
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że zwalczanie pluskwy domowej do prostych czynności nie należy. Wielu osobom wydaje się to trywialną czy wręcz banalnie prostą czynnością. Jednak w momencie gdy sytuacja zmusza nas do podjęcia próby usunięcia pluskiew z mieszkania, zdajemy sobie sprawę, że nie jest to wcale proste zadanie a nawet proces, przez który jesteśmy zmuszeni przejść jeżeli chcemy zwalczyć wszystkie formy rozwojowe pluskiew w mieszkaniu i definitywnie wygrać tą wojnę.
CHCESZ SPRÓBOWAĆ ZWALCZYĆ PLUSKWY NA WŁASNĄ RĘKĘ?
Zapraszamy do zakupów w naszym sklepie internetowym. Oferujemy sprawdzone preparaty na pluskwy, bomby zamgławiające, pułapki lepowe i sprawdzone, skuteczne opryski na pluskwy. Dodatkowo mogą Państwo nabyć u nas artykuły ochrony osobistej jak kombinezony, maski czy rękawiczki nitrylowe.
Profesjonalne Zwalczanie Pluskwy Domowej
Potrzebujesz pomocy w zwalczeniu populacji pluskiew w swoim lokalu? Lepiej trafić nie mogłeś! Więcej informacji o odpluskwianiu w odnośniku pod spodem.
Zamgławianie mieszkania pozwala wyeliminować problem szkodników w sposób skuteczny, a więc z uwzględnieniem również tych przestrzeni i zakamarków, które nie są widoczne gołym okiem. Nowoczesne metody nie pozostawiają po sobie żadnych śladów w postaci plam czy zacieków. Mimo to aby zabieg był w pełni skuteczny należy odpowiedni przygotować mieszkanie do zamgławiania.
Na czym polega zamgławianie mieszkania?
Zamgławianie uznawane jest za jeden z najpopularniejszych sposobów na dezynsekcję i dezynfekcję, szczególnie dobrze sprawuje się w przypadku zwalczania pluskiew domowych . Główną zaletą metody jest wykorzystanie mikroskopijnych kropelek preparatu, które, dzięki swoim rozmiarom, są w stanie wniknąć również w trudno dostępne miejsca. Zamgławianie polecane jest więc zarówno w przypadku płaskich przestrzeni (wtedy preparat równo pokrywa powierzchnię w pionie i w poziomie), jak i w bardziej skomplikowanych pod względem konstrukcji obiektach (kropelki wnikają nawet w najmniejsze szczeliny, pęknięcia i zakamarki budynku). To ważne, bo właśnie w takich miejscach lubią mnożyć się szkodniki.
Zamgławianie termiczne a zamgławianie na zimno
W zamgławianiu na gorąco, główną role odgrywa ciecz podgrzana do bardzo wysokich temperatur. Ten typ zamgławiania poleca się stosować na dużych powierzchniach. W przypadku zamgławiania na zimno wykorzystuje się generatory ULV. Działanie takiego urządzenia pozwala wytworzyć mgłę o stosunkowo dużej gęstości. Taką metodą z powodzeniem stosuje się w lokalach o przeznaczeniu mieszkalnym. Nowoczesne technologie pozwalają na osiągnięcie zadowalających efektów już przy użyciu niewielkich ilości preparatu. Kropelki mają wielkość ok. 30 mikronów. Dlatego też skutecznie penetrują całe mieszkanie, a jego właściciele nie muszą martwić się o to, że ten proces pominie niektóre ogniska szkodników. Warto wspomnieć tutaj o tym, że te mikrokropelki unoszą się w powietrzu przez dłuższy czas, będąc przemieszczane przez wewnętrzną cyrkulację panującą w pomieszczeniu.
Jak przygotować mieszkanie do zamgławiania?
Zrób podstawowe rozpoznanie
Specjaliści, wykonujący zamgławianie, działają kompleksowo i dokładnie, ale nadal, zanim zlecimy pracę fachowej ekipie, spróbujmy oszacować, w których miejscach występuje najwięcej szkodników. Warto zrobić też listę miejsc, w których ostatnio były widziane (nawet jeśli aktualnie ich tam nie ma).
Zabezpiecz tekstylia
Należy opróżnić zawartość szafek, łóżek, regałów. To samo tyczy się narzut, obrusów, zasłon, firanek, serwetek itp. Takie wyroby tekstylne należy wyprać w wysokiej temperaturze, aby całkowicie wykluczyć ryzyko, że w ich obrębie zagnieździły się szkodniki.
Oczyść ściany z ozdób
Ewentualne obrazy i plakaty będą utrudniać pracę ekipie oraz mogą ulec zniszczeniu. Dlatego podczas przygotowywania mieszkania do procesu zamgławiania, warto je zdjąć i położyć w bezpiecznym miejscu, mając na uwadze aby nie chować tych przedmiotów ani nie wynosi z pomieszczenia.
Ułatw dostęp do problematycznych zakamarków
Po pierwsze, należy odpowiednio zmienić ustawienie mebli. Specjaliści muszą mieć nieskrępowany dostęp do zakamarków pomieszczenia. Aby zapewnić im takie warunki, należy łóżka, szafy, fotele itp. odsunąć od ściany na odległość min. 5 cm (jeśli to możliwe, nawet na kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów). Jeśli problem występuje pod listwami, konieczny może być ich demontaż. Warto też, w miarę możliwości, odsłonić inne problematyczne przestrzenie, takie jak rury (np. pozbyć się produktów pod zlewem).
RZECZY, KTÓRE NALEŻY SZCZEGÓLNIE DOBRZE ZABEZPIECZYĆ DO ZAMGŁAWIANIA NA PLUSKWY!
Schowaj żywność
W zamgławianym pomieszczeniu nie powinno znajdować się żadne jedzenie. Jeśli procesowi podlega całe mieszkanie, artykuły spożywcze najlepiej jest wynieść na zewnątrz lub zabezpieczyć w próżniowych pojemnikach. Należy pamiętać również o schowaniu misek zwierzaków.
Zadbaj o elektronikę
Współczesne mieszkania są wypełnione urządzeniami elektronicznymi. Na stałe wpisywały się w wystrój mieszkań, dlatego bywa, że domownicy zapominają o usunięciu ich przed dezynsekcją. Aby zapewnić sprzętowi pełne bezpieczeństwo, najlepiej będzie go odłączyć od zasilania. Oprócz tego bezwzględnego środka bezpieczeństwa, mniejszy i większy sprzęt elektroniczny należy również spakować do worków. To będzie stanowiło skuteczną barierę dla drobniutkich kropelek, które mogłyby wniknąć w szczeliny domowych urządzeń.
Nie zapomnij o mniejszych przedmiotach
Odpowiednio należy zabezpieczyć również zabawki, sztućce, szczoteczki do zębów, ozdoby na półkach itp. Najlepszym rozwiązaniem jest wynieść je poza mieszkanie. Jeśli ta opcja nie wchodzi w grę, powinniśmy je starannie zabezpieczyć folią w taki sposób, żeby preparat się do nich nie dostał.
Przygotowanie mieszkania do dezynsekcji
Staranne przygotowanie mieszkania do zamgławiania na pluskwy to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa dla jego domowników; podjęcie takich kroków daje specjalistom możliwość wykonania drobiazgowego, dokładnego zamgławiania, a to przekłada się na sukces całego zabiegu. Na koniec warto wspomnieć, że po zamgławianiu należy opuścić mieszkanie na ok. 2-3 godziny. Po powrocie zaleca się dokładnie przewietrzyć wszystkie pomieszczenia.
Jeszcze nie tak dawno wydawało się, że problem pluskiew domowych w wysoko rozwiniętych krajach, został całkowicie rozwiązany. Jednak w związku z otwarciem granic pomiędzy wieloma państwami oraz wzrostem liczby ludności na różnych obszarach, insekty zaczynają powracać. Wiele osób po odkryciu pluskiew, uważa je za powód do wstydu. Zapewne ze względu na stereotyp mówiący, iż występują one tylko w zaniedbanych mieszkaniach. Nie jest to prawdą – insekty te mogą zostać przeniesione do domu na książce czy ubraniu, po tym jak jechaliśmy pociągiem czy spaliśmy w hotelu. Zaraz po dotarciu do naszego mieszkania, pluskwy rozmnażają się w błyskawicznym tempie. Poznaj domowe sposoby, które pomogą Ci uporać się z tym problemem.
Co zabija pluskwy?
Jeśli chcemy pozbyć się pluskiew ze swojego domu, niestety wietrzenie i mrożenie pościeli czy nawet całych łóżek nie przyniesie pożądanego efektu. Dorosłe osobniki w niskiej temperaturze zapadają w hibernację, a ze względu na to, że chowają się pod powierzchnią materiału, wystawienie pościeli na wiatr nie sprawi, iż się ich pozbędziemy. Insekty te potrafią być bardzo uciążliwe, ponieważ stosunkowo niewiele zabiegów skutkuje ich permanentnym wybiciem. Drugą kwestią jest lokalizacja pluskiew w domu.
Mitem jest to, iż żyją one jedynie w pościeli i materacach. Owszem – to środowisko lubią najbardziej, jednak te insekty mogą kryć się tak naprawdę wszędzie. Szukajmy pod listwami podłogowymi i dywanami, a także w zakamarkach mebli i urządzeń użytku domowego. Proces eliminacji pluskiew musimy zacząć od porządków – i to gruntownych. Jeśli chodzi o meble i podłogi – wszystko musimy bardzo dokładnie odkurzyć, dbając o to, aby dosłownie każdy zakamarek był czysty:
konieczne jest również dokładne odkurzenie łóżka w szczególności wszelkie szczeliny, szwy, łączenia materiału.
ubrania, firanki czy inne tkaniny, które można należy wyprać w temperaturze 60° Celsjusza. Po wyschnięciu wszystko należy dokładnie wyprasować.
pościel i pokrowiec materaca należy wyprać lub wyparować w temperaturze 60° C. Takie działanie pozwoli na skuteczne pozbycie się pluskiew i ich jaj z tych rzeczy. Jeśli poszewka na materacu była zasunięta, owadów nie powinno być w środku, natomiast jeśli materac nie został szczelnie zamknięty, trzeba zabezpieczyć temperaturą również sam materac.
Innym sposobem, który możemy wykorzystać w przypadku pościeli, jest użycie myjki parowej, wyposażonej w końcówkę do mebli tapicerowanych. Pozwala ona bardzo dokładnie wyczyścić materac, dając jednocześnie pewność pozbycia się insektów. Podobnie jak w przypadku wszystkich poprzednich zabiegów, musimy je powtórzyć, aby nasz wysiłek nie poszedł na marne, a kolonia insektów się nie odrodziła.
Chcesz spróbować własnych sił w walce z pluskwami? Niezbędne będą do tego preparaty na pluskwy i pułapki monitorujące obecność. Wszelkie preparaty, akcesoria i inne środki niezbędne do usunięcia pluskiew z domu możesz zakupić w naszym e-sklepie!
Zaraz po tym, jak zakończymy pierwszą serię generalnego sprzątania, powinniśmy rozejrzeć się po wnętrzu mieszkania i poszukać różnych szczelin lub ubytków w ścianach. Niewykluczone jest bowiem, iż pluskwy przechodzą do naszego lokalu z sąsiadujących mieszkań. Nie musi tak być – jednak warto zachować wszelkie środki ostrożności, aby zabezpieczyć mieszkanie. Wszelkie domowe sposoby na pozbycie się pluskiew wymagają systematyczności i konsekwencji – aby były skuteczne, muszą zostać przeprowadzone wielokrotnie Jeśli po zastosowaniu wyżej opisanych sposobów i środków ostrożności pluskwy nadal powracają, niezwłocznie powinniśmy skonsultować się ze specjalistyczną firmą dezynsekcyjną, która w swoich działaniach wdraża IPM.
Wykwalifikowani pracownicy posiadają odpowiednie przeszkolenie, wiedzę i środki. Są w stanie skutecznie zwalczyć pluskwy. Pamiętajmy, iż w przypadku pluskiew niestety nie wystarczy jeden zabieg. Poszczególne sesje musi dzielić od siebie regularny odstęp. W sytuacji kiedy nie tylko w naszym mieszkaniu znajdują się pluskwy, ale również w sąsiadujących lokalach, najlepiej sytuację zgłosić do spółdzielni. Ma ona obowiązek podjęcia odpowiednich działań, w celu całkowitego wyeliminowania problemu. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się spokojnym snem, bez obaw o bolesne ukąszenia po przebudzeniu.
Domowe sposoby na pluskwy
Jeśli populacja nie jest duża masz szanse na samodzielne pozbycie się ich ze swojego mieszkania. Gdyby jednak powyższe domowe sposoby na pluskwy okazały się niewystarczające do całkowitego pozbycia się problemu, z pewnością przyczynią się do szybszego i skuteczniejszego pozbycia się ich przez specjalistów. W takim przypadku nie zwlekaj i zamów usługę – dezynsekcja pluskwy. Pomożemy ci uporać się z tym problemem, jak również udzielimy instrukcji jak przygotować się do zabiegu oraz jak zabezpieczyć mieszkanie przed powrotem pluskiew od sąsiadów.
Profesjonalne zwalczanie pluskwy
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy z usunięciem pluskiew ze swojego mieszkania? A może chcesz dowiedzieć się więcej o zwalczaniu pluskwy? W odnośniku pod spodem znajdziesz wiele informacji o pluskwach, ich kryjówkach czy metodach dezynsekcji pluskwy. Nie zwlekaj, im szybciej zwrócisz się po specjalistyczną pomoc do firmy DDD, tym szybciej i łatwiej będzie można wyeliminować twój problem. Oferujemy wszystkie najnowsze metody zwalczania pluskwy domowej. W naszych działaniach priorytety zawsze stanowią bezpieczne i skuteczne rozwiązania.
Dawniej pluskwy były bolączką wielu osób, obecnie problem ten został w dużym stopniu zażegnany ze względu na stosowanie różnych środków chemicznych i większą dbałość o higienę. Niestety nadal w domu mogą pojawić się nieproszeni goście i siać w nim spore spustoszenie. Czasem wystarczy pobyt w hotelu, aby przynieść ze sobą pluskwy. Jeśli ktoś podejrzewa u siebie ich obecność, to pora zastanowić się nad tym, po czym ją poznać. Pluskwy są niewielkich rozmiarów i atakują nocą, więc w dzień trudno na nie trafić. Należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, jeśli komuś zależy na całkowitym usunięciu pasożytów ze swojego domu.
JAK WYGLĄDAJĄ PLUSKWY DOMOWE?
Pluskwy domowe (Cimex lectularius) żyją w pobliżu człowieka i stałocieplnych zwierząt od czasów starożytnych. Pluskwy występują coraz powszechniej , w ostatnich latach widoczna jest prawdziwa inwazja w Polsce i innych europejskich krajach. Pluskwy są niewielkie, mają czerwonobrunatne zabarwienie i owalny kształt.
Dorosła pluskwa ma długość około 5-6 mm, kształtem przypomina nasiono jabłoni. Po wypiciu krwi powiększają się o nawet kilka milimetrów, uzyskują wtedy rozmiar porównywalny do biedronki. Są to pasożyty niezwykle zwinne i szybkie, bezproblemowo przemieszczają się po ścianach i sufitach. Za dnia pluskwy ukrywają się w szczelinach, stają się aktywne nocą. Przyciąga je ciepło i dwutlenek węgla wydzielane przez potencjalną ofiarę. Pluskwy gryzą wielokrotnie, pozostawiając specyficzne ślady na skórze. Zdarza się nawet tak, że organizm reaguje na ukąszenia z dużym opóźnieniem, dopiero po kilku dniach. Obecność pasożytów można poznać po pozostawianych przez nie odchodach, mają one postać plam czarnych lub ciemnoczerwonych.
Należy wobec tego dobrze obejrzeć pościel, czy aby przypadkiem nie znajdują się na niej podejrzane ślady. Kolejnymi poszlakami są zrzucone osłonki i martwe pluskwy. Plamki krwi na pościeli lub ubraniu to jedno, ale na obecność pasożytów może wskazywać charakterystyczny zapach. Pluskwy pozostawiają wydzielinę o słodkawej woni, co służy im do wzajemnego wabienia się. Im zapach jest intensywniejszy, tym niestety w domu znajduje się więcej nieproszonych gości. Obecności pluskiew warto szukać na materacach i meblach tapicerowanych, są to ich ulubione miejsca. Gnieżdżą się w poduszkach, zagięciach materiału, przeszyciach, suwakach, fałdach, łączeniach, stelażach. Należy wziąć latarkę z bardzo mocnym światłem i wszystko dokładnie obejrzeć. Jaja pluskiew przypominają ziarnko ryżu.
Skąd te pluskwy w domu?
Mogłoby się wydawać, że pluskwy domowe nie stanowią większego zagrożenia, ale są bardzo problematyczne. Jeśli tylko ktoś podejrzewa ich obecność w domu, to należy podjąć jak najszybciej odpowiednie kroki, aby się ich pozbyć. Niestety nie jest to łatwe zadanie, a pluskwy rozmnażają się bardzo szybko i to w dużej ilości. Rozprzestrzeniają się po całym domu, ukrywają w miejscach, które najczęściej pomija się podczas zwykłego sprzątania. Atakują nocą, gdy ofiara smacznie śpi, wślizgując się do łóżka i kąsając, wypijając krew ze swojego żywiciela. Co więcej, pluskwa jest w stanie przeżyć przez kilkadziesiąt tygodni bez jedzenia, dorosłe osobniki radzą sobie nawet w niesprzyjających warunkach.
Mówi się, że pluskwy pojawiają się wszędzie tam, gdzie jest brudno, ale równie dobrze można je spotkać w sterylnie czystych domach. Wystarczy, że ktoś przebywał w miejscu, w którym znajdowały się pasożyty, a prawdopodobnie przyniesie je ze sobą do domu. Można być nawet w pięciogwiazdkowym hotelu i nadal borykać się z tym problemem, standard świadczonych usług ma niestety małe znaczenie. Na tym jednak nie koniec, pluskwy mogą znajdować się także w miejscu pracy, tramwaju, autobusie czy nawet w szpitalu. Na pierwszy rzut oka nikt nie dostrzega ich obecności, co osłabia czujność. Każde publiczne miejsce stanowi potencjalne zagrożenie. Pluskwy przedostaną się nawet szczelinami, pod drzwiami wejściowymi od sąsiadów.
ŚLADY PO UGRYZIENIU PLUSKWY
Pluskwy preferują nocny tryb życia, na ogół unikają światła. Oczywiście mogą być widoczne również za dnia, ale aby taka sytuacja miała miejsce musi być spora populacja pluskwy w obrębie mieszkania lub muszą być one mocno wygłodniałe.
Najczęściej spotykane objawy pojawienia się pluskiew w lokalu to:
3 Swędzące ugryzienia w linii bądź w trójkącie,
Ślady odchodów na materacu i stelażu łóżka,
Ślady krwi na pościeli.
Ugryzienia pluskiew na ogół stanowią sygnał alarmowy, że w naszym domu żyją pluskwy. Pobierają krew z naczyń włosowatych skóry. Przy każdym ugryzieniu uwalniają białka i enzymy które u większości ludzi powodują reakcję alergiczną.
Według badań ponad 30% ludzi nie posiada uczulenia na ugryzienia pluskwy. Tym samym nie mają oni żadnych śladów na ciele po ugryzieniach. W początkowym stadium populacji pluskwy wychodzą tylko nocą aby zaatakować i pożywić się krwią.
UGRYZIENIA PLUSKWY DOMOWEJ I INNYCH OWADÓW
Pchły są znacznie mniejsze niż pluskwy i potrafią skakać. Mogą przenosić choroby w przeciwieństwie do pluskiew. Pchły gryzą w głównej mierze okolice nóg i stóp.
Ugryzienia komarów pojawiają się praktycznie bezpośrednio po ukąszeniu, natomiast w przypadku śladów pochodzących od pluskwy bywa różnie. W zależności od organizmu ślady pojawią się po upływie kilkunastu minut lub kilku godzin. Ugryzienia pluskiew są zdecydowanie bardziej swędzące niż te pozostawiane przez komary. Utrzymują się również na ogół dłużej na ciele. Na zdjęciu pod spodem ślady ugryzień pluskwy na ciele.
JAK SPRAWDZIĆ CZY W DOMU SĄ PLUSKWY?
Pluskwy bardzo skutecznie się ukrywają za dnia. Aby je znaleźć należy dokładnie sprawdzić sypialnię. Należy dokładnie obejrzeć stelaż łóżka, w szczególności szczeliny i zagłębienia. Pluskwy są płaskie i potrafią się ukryć w każdej nawet najmniejszej szczelinie. Materac w szczególności na szwach i przy suwaku. Sprawdź otwory na śruby. W przypadku łóżek i kanap złożonych z wielu elementów, należy rozłożyć je na części aby móc dobrze przeszukać łóżko. Warto zdemontować również zagłówek. Sprawdź również pod tapetą lub za obrazami. Pluskwy bardzo często występują też w listwach przypodłogowych i szeregu różnych innych miejsc. Podczas lustracji warto zwrócić uwagę czy nie ma śladów pozostawionych przez pluskwy w żaluzjach, karniszach czy gniazdkach elektrycznych.
Chcesz dowiedzieć się więcej o zwalczaniu pluskwy?