MYSZY I SZCZURY W DOMU JAK ROZPOZNAĆ OBECNOŚĆ ORAZ JAK Z NIMI WALCZYĆ?
Chyba niewiele rzeczy budzi w nas tyle negatywnych emocji, co odkrycie obecności gryzoni w domu. Myszy i szczury, choć niewielkich rozmiarów mogą przysporzyć niemało problemów, a jeśli już się zalęgną, to ich pozbycie się ich przyprawia o zawrót głowy. Jak w porę rozpoznać inwazję myszy lub szczurów? Jak się ich skutecznie pozbyć i zniechęcić do powrotu?
Myszy i szczury w domu – czym grożą?
Te niewielkie ssaki pojawiają się w naszych domach najczęściej w okresach późnej jesieni i wczesnej zimy, przywiedzione poszukiwaniami pożywienia i zimowego schronienia.
Niestety, oznacza to, że ich łupem najczęściej padają nie tylko produkowane przez nas odpadki, ale również jedzenie przechowywane w domu – owoce, pieczywo, ziarna i nasiona, płatki – wszystko, co nadaje się do zjedzenia przez gryzonie. Na tym jednak nie kończą się konsekwencje wizyty nieproszonych gości – ich odchody wydzielają nieprzyjemny zapach (szczególnie gdy znaczą teren), budując gniazda, wykorzystują dostępne materiały (kartony, gazety, ubrania) przy okazji je niszcząc, nierzadko również przegryzają przewody elektryczne, izolację cieplną i inne wartościowe rzeczy. Co gorsza, gryzonie roznoszą również choroby – to chyba najważniejszy powód, by się ich pozbyć. Między innymi są odpowiedzialne za przenoszenie salmonellę, włośnicę, gorączkę szczurzą, toksoplazmozę, dur szczurzy.
Jak zapobiegać inwazji gryzoni?
Jeśli do tej pory nie zadbaliśmy o to, by zabezpieczyć nasze mieszkanie przed myszami i szczurami, to prędzej lub później powinniśmy się ich spodziewać. Nawet nowe budynki nie zawsze są wykonane z należytą starannością i często znajdują się w nich miejsca i otwory, przez które mogłyby się przecisnąć.
Jak im to uniemożliwić? Przede wszystkim trzeba dokonać dokładnego przeglądu budynku – skupiając się na miejscach stanowiących zaproszenie dla gryzoni – okolice rur, kanałów wentylacyjnych, instalacji elektrycznych czy niezabezpieczonych elementów termoizolacji. Dla myszy wysokość nie stanowi dużego problemu – dlatego należy przejrzeć również wyżej położone miejsca, gryzonie często wykorzystują szpary w dachach lub okolicach więźby dachowej. Każdy z zauważonych otworów, szczelin i większych pęknięć należy zaślepić – np. wykorzystując do tego gips.
Warto również dbać, by w mieszkaniu było jak najmniej rzeczy stanowiących przynętę dla myszy czy szczurów – resztek pozostawionego jedzenia, niewyniesionych śmieci czy nieumytych naczyń. Gryzonie mają dobry węch i z daleka potrafią wyczuć pożywienie. Z drugiej strony można wykorzystać ich węch do obrony przed ich inwazją – obecność kota, czy posadzenie w przydomowym ogródku mięty, oleandry, rumianku czy dziewanny skutecznie odwiedzie je od planu wizyty w naszym gospodarstwie. Niestety, niekiedy okazuje się, że na przeciwdziałanie jest już za późno, ponieważ myszy już zadomowiły się w mieszkaniu.
Myszy i szczury w mieszkaniu – pierwsze objawy
Jak rozpoznać, że w naszym mieszkaniu bądź domu zaczęły urządzać się myszy lub szczury? Są one bardzo szybkie i sprytne, więc będziemy w stanie je zauważyć, dopiero gdy ich liczebność będzie pokaźna. Jednak zanim to nastąpi, pozostawiają nam pewne sygnały swojej obecności. Wśród nich można wymienić:
- dziwne ślady na żywności pozostającej bez nadzoru (np. nieregularne wzorki na ciastkach, będące odbiciem ząbków),
- pojawiające się czarne owalne kropki, będące w rzeczywistości mysimi odchodami,
- postrzępione kartony, papiery, czy przedmioty wykonane z materiału (ubrania, poduszki, koce). Gniazda składające się z wyżej wymienionych materiałów – wyraźny dowód na obecność mysiej, lub szczurzej kolonii (w przypadku szczurów gniazd należy szukać raczej na zewnątrz, w pobliżu źródeł wody – może to być również nieszczelna rura, ale także okolice kompostownika, kosza na śmieci czy miejsca, gdzie składujemy drewno opałowe).
- intensywny nieprzyjemny zapach, towarzyszy szczególnie szczurom, które w ten sposób oznaczają swoje terytorium,
- dziury w workach na śmieci i opakowaniach z żywnością – gryzonie zaczęły podkradać żywność,
- nocne drapanie – jedne, jak i drugie są zwierzętami nocnymi, dlatego ich aktywność przypada głównie na czas naszego snu.
Jak walczyć z gryzoniami?
Istnieje kilka sposobów na walkę z gryzoniami, jednak nie wszystkie wykazują się jednakową skutecznością. Dwa najlepsze rozwiązania to:
- zakup kota – rozwiązanie nie dla wszystkich, ponieważ niektórzy nie lubią futrzastych przyjaciół lub mają na nie alergię. Jednak sam zapach kota, nie wspominając o jego zamiłowaniu do polowania, sprawia, że gryzonie nie będą miały ochoty z nami mieszkać. Kot zarówno pomaga zapobiec ich inwazji, jak i skłoni je do wyprowadzki. W humanitarny sposób.
- deratyzacja – zwłaszcza prowadzona przez specjalistów, zwykle w parze z dezynsekcją i dezynfekcją, co pozwala na kompleksowe zredukowanie związanego z nimi zagrożenia. Jest działaniem wysoce skutecznym, bowiem prowadzi do całkowitego fizycznego wyeliminowania gryzoni, przy użyciu środków fizycznych lub chemicznych. Specjaliści, którym powierzymy to zadanie, najpierw dokładnie przyjrzą się mysiej lub szczurzej populacji, szacując jej liczebność i dobiorą odpowiednie metody działania.