GRYZEK zwany inaczej psotnik, zakamarnik

SKUTECZNIE ZWALCZAMY SZKODNIKI

ZADZWOŃ DO NAS !

506 270 305

Gdzie występują Gryzki?

Gryzek zwany inaczej psotnik, zakamarnik,  głównie spotykany jest w środowisku naturalnym, głównie w korze drzew.  Niestety często występują również w magazynach, bibliotekach, muzeach, mieszkaniach i domach. 

Gryzek jako szkodnik

Psotnik jest pospolity w Europie. Żywi się grzybami, porostami i różnymi resztkami organicznymi. Niektóre gryzki przystosowały się do warunków panujących w magazynach i podobnych obiektach. Tam zwykle porażają produkty spożywcze. W szczególności składowane ziarna zbóż mleko w proszku, paczkowane orzechy, czekoladę.

gryzek

Gryzki lubią wysoką wilgotność. Powszechnie występują w bibliotekach stąd ich angielska nazwa to „wszy książkowe„. Spotykane także w przede wszystkim wilgotnych piwnicach, strychach i nowych lokalach mieszkalnych gdzie ich pokarm stanowią różne grzyby pleśniowe. W mieszkaniach możemy je spotkać nie tylko w pobliżu produktów spożywczych. Widoczne również w łazienkach i sypialniach.

Gryzki ze względu na drobne rozmiary ciała bywają mylone z rozkruszkami, które występują w podobnych środowiskach. 

Gryzek – cykl życiowy psotnika

Samice niektórych gatunków gryzków potrafią rozmnażać się bez zapłodnienia. W ciągu całego życia produkują około 200 jaj. Jajka wykluwają się po 7-14 dniach. Młode nimfy bardzo mocno przypominają osobniki dorosłe. Warunki zewnętrzne i jakość dostępnego pożywienia mają kluczowy wpływ na tempo rozwoju gryzków. Pełen cykl rozwojowy zazwyczaj trwa około miesiąca. Dorosły psotnik żyje około 6 miesięcy. 

Podstawowe działania mające na celu zlikwidowanie kolonii gryzka jakie każdy może podjąć na własną rękę to dokładne wietrzenie i osuszanie pomieszczeń. Tego typu działanie obniża wilgotność i zapobiega powstawaniu pleśni. 

Środki owadobójcze powinny być umiejętnie stosowane. Jest wiele czynników które mogą sprzyjać ponownej infestacji szkodnika jak chociażby problem zapewnienia kontaktu gryzka z opryskaną powierzchnią podczas przeprowadzenia dezynsekcji we własnym zakresie. 

Gryzek a pluskwa z racji małych rozmiarów insekta wielu ludzi mylnie identyfikuje gryzki niekiedy myląc je z pluskwami domowymi.

 

Gryzek Zwalczanie


gryzek

Gryzek jak się pozbyć?

Tak jak w przypadku dezynsekcji pluskiew najskuteczniejszą metodą zwalczania gryzka jest zamgławianie ULV.  Dezynsekcja jest bardzo dokładna, ponieważ preparat jest rozpylany w formie mgły o drobnej średnicy kropli. Użycie tej metody daje nam pewność, że wszelkie możliwe kryjówki psotników zostaną zabezpieczone. 

Gryzek psotnik zakamarnik zwalczanie

Chcesz spróbować zlikwidować kolonie gryzków we własnym zakresie?  Zaopatrz się w środki do zwalczania gryzka i innych szkodników w naszym e-sklepie – PREPARATY DO ZWALCZANIA GRYZKÓW

PROFESJONALNE USŁUGI ZWALCZANIA SZKODNIKÓW

Specjalistyczne Usługi

506 270 305

SKLEP DDD

więcej