Kleszcz Rząd: Acarina Ixodides (Metastigmata)
Jak wygląda kleszcz?
Kleszcze są znanymi, występującymi na cały świecie pasożytami kręgowców, głównie ssaków i ptaków. To stawonogi zaliczane do grupy pajęczaków. Istnieje ponad 850 gatunków kleszczy, w Polsce występuje około 20 gatunków.
Kleszcze mają dość „workowate” ciała. Zazwyczaj osiągają długość wahającą się między 3 a 30 mm, zazwyczaj mają kilka milimetrów. Kleszcze potrafią przetrwać długi okres czasu bez żywiciela. Różne źródła podają wartości od 3 do 21 miesięcy dla nimf i dorosłych kleszczy. W momencie gdy kleszcz jest głodny, jego ciało wygląda na spłaszczone, natomiast napity kleszcz ma wypukłe i zdecydowanie bardziej okrągłe ciało.
Gdzie żyją kleszcze?
Spacery po lesie czy parku niosą ze sobą ryzyko kontaktu z kleszczami. Zapewne, jednak kleszcze równie dobrze można spotkać w najbliższym otoczeniu naszych domów. Kleszcze preferują obszary znajdujące się na granicy pomiędzy dwom różnymi typami roślinności tj. pogranicza lasów, brzegi rzek, polany. Preferują lasy liściaste. W mieście często spotykane na terenach zielonych, w parkach czy na obrzeżach osiedli mieszkaniowych.
Ile żyje kleszcz?
Cykl rozwojowy kleszcza zazwyczaj trwa kilka miesięcy. Składa się z 4 stadiów: jaja, larwy, nimfy i potem postaci dorosłej.
Kleszcze zaczynają wykazywać aktywność gdy tylko temperatura przekroczy 50C. Sprzyjającym czynnikiem jest wilgoć. Aktywność kleszczy jest wyższa w godzinach porannych oraz wieczorem. Kleszcze po wyczuciu potencjalnego żywiciela spadają na odzież lub obuwie i kierują się do miejsc gdzie skóra jest najcieńsza.
Co zrobić po ugryzieniu kleszcza?
Przed wejściem do lasu lub parku lepiej pamiętać o odpowiednim ubiorze. W miarę możliwości dobrze jest szczelnie zakryć ciało. Warto założyć np. koszulę z długim rękawem, długie spodnie i zakryte buty. Można wspomóc się również repelentem czyli preparatem odstraszającym komary i kleszcze.
Po powrocie należy dokładnie obejrzeć całe ciało. Również zakryte części ciała jak i włosy. Kleszcze najchętniej wybierają miejsca w których jest najcieńszy naskórek. Jeżeli znajdziemy wbitego w skórę kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć w prawidłowy sposób. Kleszcz w ciele to dość niebezpieczne zjawisko
Do lekarza warto się udać jeżeli nie potrafimy samodzielnie usunąć kleszcza
Kleszcz jak wyciągnąć?
Do usuwania kleszcza przyda się zwykła pęseta. Należy go złapać przy samej głowie i stanowczym ruchem usuwać w kierunku przeciwnym do kierunku wskazówek zegara. W aptekach można zakupić przybory do samodzielnego usuwania kleszczy. Miejsce po ugryzieniu kleszcza zaleca się zdezynfekować.
Dlaczego kleszcze są groźne?
Choroby przenoszone przez kleszcze u wielu ludzi wywołują strach. Nic w tym dziwnego ponieważ zaliczają się do nich min. kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza. Dlatego warto wykonywać opryski na komary i kleszcze.
Kleszcze zwalczanie
Zwalczanie kleszczy może odbywać się za sprawą różnych metod lub ich kombinacji. Zależy to od różnych czynników. Zabiegi dezynsekcji mające na celu zwalczanie kleszczy, najczęściej są wykonywane metodą opryskową za sprawą specjalnych opryskiwaczy spalinowych . Często w ramach uzupełnienia stosowane jest również zamgławianie termiczne na gorąco.
Opryski na komary i kleszcze
Masz problem z innymi szkodnikami, takimi jak mole, pluskwy, prusaki, krety itp? Skontaktuj się z nami 506 270 305