Mól spożywczy i mole odzieżowe. Jak się ich skutecznie pozbyć?
Nikt nie chce mieć w domu moli, ale niestety to bardzo często spotykani nieproszeni goście. Warto wiedzieć, że mole mogą być zarówno spożywcze, jak i odzieżowe. Jedne preferują produkty żywnościowe, drugie tkaniny. Oba rodzaje są jednak problematyczne.
Jeśli ktoś zauważy je w szafce kuchennej lub szafie z ubraniami, co ma miejsce przede wszystkim latem, to trzeba niezwłocznie zainterweniować i się ich pozbyć. Mól spożywczy to częsty problem osób, które mają tendencję do gromadzenia rzeczy, robienia zapasów. Dorosłe osobniki oraz larwy moli spożywczych spotyka się głównie w mieszkaniach w blokach, a ich migrację ułatwiają wspólne kominy wentylacyjne.
Po czym poznać mole spożywcze?
Mole niejedno mają imię, obecność dorosłych osobników można szybko dostrzec, bo fruwają po całym domu. Robią to zwykle dopiero po zmroku, przy zgaszonym świetle. Nie zmienia to jednak faktu, że mole kuchenne prowadzą dzienny tryb życia w odróżnieniu od moli odzieżowych. Robią gniazda w szafach, w których składają jaja, a następnie powstają z nich larwy mola spożwczego
Jak wyglądają mole spożywcze? Dorosłe osobniki mają najczęściej centymetr długości, zabarwienie brązowe/popielate z dodatkami w kolorze przybrudzonej bieli. Dla mola spożywczego folia czy torebka papierowa nie stanowią żadnego wyzwania, są niezwykle żarłoczne. Uwielbiają produkty sypkie typu mąka czy kasza. Jaja składają zwykle w narożnikach szaf i przy ścianach. Obecność mola spożywczego można poznać po tym, że w zaatakowanych przez niego produktach pojawia się charakterystyczna pajęczyna z zawieszonymi na niej drobinkami pokarmów. Po przędzy przemieszczają się larwy moli.
Mola spożywczego można szybko zauważyć, wystarczy otworzyć szafkę lub szufladę, w której znajduje się żywność w formie sypkiej. To właśnie one stają się idealnym miejscem do założenia gniazda. Należy jednak mieć na uwadze to, że mole bardzo szybko przenoszą się na kolejne produkty spożywcze, skażając przez to całą żywność w najbliższym otoczeniu.
Mogą być w mące, kaszy, ryżu, cukrze, bułce tartej, orzechach łupanych. Jeśli ktoś nie trzyma produktów spożywczych w szczelnie zamkniętych pojemnikach, to niestety musi liczyć się z możliwością ich utraty na skutek niszczącej działalności moli. Najlepszym rozwiązaniem będzie magazynowanie żywności w szklanych naczyniach.
Jak rozpoznać mola odzieżowego?
Mole ubraniowe są mniejsze od osobników spożywczych, mają zabarwienie żółte lub czarne. Atakują przede wszystkim odzież wykonaną z naturalnej skóry, futra i wełny. Zdecydowanie rzadziej żerują w ubraniach bawełnianych. Mole ubraniowe prowadzą nocny tryb życia, wychodzą po zapanowaniu ciemności i ciszy. Są trudniejsze do wytępienia niż spożywcze, co wynika przede wszystkim z niezwykle odpornych jaj. Larwy znajdują się głównie w osprzęcie, ale dorosłe osobniki preferują życie stadne i tworzą duże skupiska. Można na nie trafić w kieszeni płaszcza, pod kołnierzem ubrania, pod pachą.
Na obecność moli odzieżowych wskazują specyficzne ślady w postaci dziur i przetarć na ubraniach. Szkodniki te przyczyniają się do osłabienia tkaniny. Ich niszcząca działalność sprawia, że zaatakowane przez nie rzeczy nadają się praktycznie do wyrzucenia, nie można już w żaden sposób ich naprawić. Problem z molami odzieżowymi nasila się latem, ale jesienią również mogą być obecne. Nie są wyłącznie na ubraniach, można je spotkać także pod dywanem, pod tapicerką meblową, w poduszce wykonanej z naturalnego pierza i nawet w rzadko używanej kołdrze. Wystarczy, że produkty tekstylne nie będą przechowywane w prawidłowy sposób, czyli w nieszczelnym worku foliowym lub w skrzyni wersalki, a niestety trzeba liczyć się z inwazją moli odzieżowych.
Środki na mole ubraniowe
Jeżeli mają Państwo problem z molami spożywczymi lub molami odzieżowymi zapraszamy do zakupów w naszym e-sklepie. Udostępniamy szereg różnych, skutecznych preparatów na mole oraz niezwykle skutecznych pułapek feromonowych. Nie wiesz jaki produkt wybrać? Potrzebujesz pomocy w zwalczeniu moli? Nie zwlekaj, udzielimy kompleksowych, praktycznych instrukcji jak wyeliminować mole z mieszkania.
Pułapki na Mole Opryski na MoleMole spożywcze zwalczanie
Zdecydowanie najszybszy sposób na eliminowanie i zwalczanie moli stanowią metody chemiczne. Metody dezynsekcji są indywidualnie dobierane w zależności od typu i rodzaju lokalu w którym insekty mają być zwalczane. Najczęściej wybierane metody stanowi oprysk ciśnieniowy i zamgławianie ULV.