Zwalczane pcheł w domu. Jak wygląda pchła?

DEZYNFEKCJA DEZYNSEKCJA DERATYZACJA

USŁUGI DDD

SKUTECZNIE ZWALCZAMY SZKODNIKI

ZADZWOŃ DO NAS !

506 270 305

Zwalczanie pcheł w domu: Poradnik jak pozbyć się pasożytów w domu

Co to są pchły i jak wyglądają?

Pchły to niewielkie, wtórnie bezskrzydłe owady żywiące się krwią swoich gospodarzy: zwierząt, ptaków i ludzi. Jak wygląda pchła? Pchła ludzka, pchła psia, pchła kocia są najczęściej spotykanymi gatunkami pcheł. Pchły mają brązowo-czerwone ubarwienie ciała i aparatem gębowym kłująco-ssącym.

Pchły (rząd: Siphonaptera) – pchła ludzka

ZWALCZANIE i USUWANIE PCHEŁ

Pchły (rząd: Siphonaptera)

Dorosły osobnik pchły osiąga wymiary 1-7mm.  Ubarwienie brązowawe, ciało bocznie spłaszczone z tylnymi kończynami przystosowanymi do skakania.  Pchły przechodzą przeobrażenie zupełne ze stadiami jaja, larwy, poczwarki i osobnika dorosłego.  W porównaniu do wielkości swojego ciała potrafią oddawać dalekie skoki (20-30 cm wys.), gdyby człowiek chciał pobić ten wyczyn musiałby skoczyć na wysokość ponad 80 metrów.pchła

Wyróżniamy wiele gatunków pcheł

  • Pchła kocia (Ctenocephalides felis),
  • Pchła psia (Ctenocephalides canis),
  • Pchła ludzka (Pulex irritans)
  • Pchła królicza (Spilopsyllus cuniculi),
  • Pchła szczurza (Xenopsylla cheopis),
  • Pchła jeży (Archaeopsyllus erinacei),
  • Pchła ptasia (Ceratophyllus gallinae),
  • Pchła krecia (Hystrichopsylla talpae).

Miejsca występowania pcheł

Spotykane są w różnych miejscach w zależności od gatunku. Obecność pcheł kończy się nieprzyjemnymi, swędzącymi ugryzieniami.  Najpospolitsza jest pchła kocia. Atakuje koty, psy, ludzi, gryzonie i inne zwierzęta. W odróżnieniu od kleszczy pojawienie się pcheł w pobliżu naszych czworonogów na ogół nie wymaga interwencji lekarza weterynarii. Pchły psie i kocie występują np. w legowiskach zwierząt i pościeli żywicieli.  Wiele infestacji pochodzi od dziko żyjących kotów.  Pchły ptasia, kocia i psia mogą atakować człowieka.

Cykl życiowy pchły

Jajo pchły ma ok. 0,5mm długości. Są owalne, barwy perłowo-białej. Samica składa jaja pcheł w najróżniejszych miejscach jak chociażby we włosach lub piórach żywiciela w jego gnieździe czy legowisku.

Po każdym posiłku samica pchły składa 4-8 jaj. Żyją do 2 lat, przez ten czas są w stanie złożyć nawet 800 jaj.  Po około  7 dniach wykluwają się pozbawione nóg larwy. Żerują one w ciemnych, najchętniej wilgotnych miejscach (szczeliny, dywan, wykładzina).

Larwy pchły żywią odchodami dorosłych pcheł oraz różnymi szczątkami pochodzenia organicznego.  Mogą być też drapieżnikami atakującymi małe i słabe stawonogi.  Cały cykl rozwojowy pchły ludzkiej od jaja do dorosłego osobnika zajmuje na ogół 4 tygodnie. Przy niskich temperaturach okres ten może trwać znacznie dłużej.

Jedno zwierzęce legowisko może być domem nawet  dla kilku tysięcy pcheł w różnych stadiach rozwojowych.  Na typową kolonię pcheł składa się 5% dorosłych, 35% larw, 10% poczwarek i 50% jaj.

Największe nasilenie pcheł występuje mniej więcej na przełomie lata i jesieni.

 

Szkodliwość pcheł

Pchły mogą być nosicielami chorób i pasożytów wewnętrznych, kontakt z nimi może skutkować alergicznym pchlim zapaleniem skóry.  Najgroźniejszą chorobą przenoszoną przez ugryzienia pcheł jest dżuma.  W przeszłości pchły, w szczególności pochodzące od gryzoni wywoływały poważne epidemie jak np. Czarna Śmierć wyniszczająca Europę i Azję między XIV a XVII wiekiem.

Pchły powodują podrażnienia skóry. Mogą też wywoływać alergie u ludzi i zwierząt. Dość często spotykane jest alergiczne pchle zapalenie skóry. Ugryzienie pchły przypomina mały ciemnoczerwony punkt otoczony rumieniem. Odczyn utrzymuje się średnio przez 2-3 dni i mocno swędzi.

Dorosły osobnik pchły osiąga wymiary 1-7mm.  Ubarwienie brązowawe, ciało bocznie spłaszczone z tylnymi kończynami przystosowanymi do skakania.  Pchły przechodzą przeobrażenie zupełne ze stadiami jaja, larwy, poczwarki i osobnika dorosłego.  W porównaniu do wielkości swojego ciała potrafią oddawać dalekie skoki (20-30 cm wys.), gdyby człowiek chciał pobić ten wyczyn musiałby skoczyć na wysokość ponad 80 metrów

Wyróżniamy wiele gatunków pcheł

  • Pchła kocia (Ctenocephalides felis),
  • Pchła psia (Ctenocephalides canis),
  • Pchła ludzka (Pulex irritans)
  • Pchła królicza (Spilopsyllus cuniculi),
  • Pchła szczurza (Xenopsylla cheopis),
  • Pchła jeży (Archaeopsyllus erinacei),
  • Pchła ptasia (Ceratophyllus gallinae),
  • Pchła krecia (Hystrichopsylla talpae).
zwalczanie pcheł

Cykl życiowy pchły

Jajo pchły ma ok. 0,5mm długości. Są owalne, barwy perłowo-białej. Samica składa jaja pcheł w najróżniejszych miejscach jak chociażby we włosach lub piórach żywiciela w jego gnieździe czy legowisku.

Po każdym posiłku samica pchły składa 4-8 jaj. Żyją do 2 lat, przez ten czas są w stanie złożyć nawet 800 jaj. Po około 7 dniach wykluwają się pozbawione nóg larwy. Żerują one w ciemnych, najchętniej wilgotnych miejscach (szczeliny, dywan, wykładzina).

Larwy pcheł mogą znajdować się w miejscach, gdzie zwierzęta odpoczywają, takich jak podłoga, dywany czy tapicerka mebli, dlatego ważne jest ich eliminowanie w ramach walki z inwazjami tych pasożytów.

Larwy pchły żywią odchodami dorosłych pcheł oraz różnymi szczątkami pochodzenia organicznego. Mogą być też drapieżnikami atakującymi małe i słabe stawonogi. Cały cykl rozwojowy pchły ludzkiej od jaja do dorosłego osobnika zajmuje na ogół 4 tygodnie. Przy niskich temperaturach okres ten może trwać znacznie dłużej.

Jedno zwierzęce legowisko może być domem nawet dla kilku tysięcy pcheł w różnych stadiach rozwojowych. Na typową infestację pcheł składa się 5% dorosłych, 35% larw, 10% poczwarek i 50% jaj.

Największe nasilenie pcheł występuje mniej więcej na przełomie lata i jesieni.

Miejsca występowania pcheł i ich cykl życiowy

Pchły spotykane są w różnych miejscach, w zależności od gatunku. Obecność pcheł kończy się nieprzyjemnymi, swędzącymi ugryzieniami. Najpospolitsza jest pchła kocia, która atakuje koty, psy, ludzi, gryzonie i inne zwierzęta. Cykl życiowy pchły ludzkiej od jaja do dorosłego osobnika zajmuje na ogół 4 tygodnie.

W odróżnieniu od kleszczy pojawienie się pcheł w pobliżu naszych czworonogów na ogół nie wymaga interwencji lekarza weterynarii. Pchły psie i kocie występują np. w legowiskach zwierząt i pościeli żywicieli.  Wiele inwazji pochodzi od dziko żyjących kotów.  Pchły ptasia, kocia i psia mogą atakować człowieka.

Szkodliwość pcheł

Pchły mogą być nosicielami chorób i pasożytów wewnętrznych, a inwazji pcheł może skutkować alergicznym pchlim zapaleniem skóry. Najgroźniejszą chorobą przenoszoną przez ugryzienia pcheł jest dżuma. W przeszłości pchły, w szczególności pochodzące od gryzoni, wywoływały poważne epidemie jak np. Czarna Śmierć wyniszczająca Europę i Azję między XIV a XVII wiekiem.

Pchły powodują podrażnienia skóry. Mogą też wywoływać alergie u ludzi i zwierząt. Dość często spotykane jest alergiczne pchle zapalenie skóry. Ugryzienie pchły przypomina mały ciemnoczerwony punkt otoczony rumieniem. Odczyn utrzymuje się średnio przez 2-3 dni i mocno swędzi.

Jak wytępić pchły?

Dobór odpowiedniej metody, aby pozbyć się pcheł, zależy od tego jak duża jest już populacja. W wielu przypadkach pchły pojawiają się w domach za sprawą zwierząt domowych.

Regularne sprzątnie odcina je od potencjalnych miejsc wylęgu i w znacznym stopniu przyczynia się do ich zwalczenia. Zainfekowane ubrania, pościel, łóżka należy gruntownie oczyścić, najłatwiej używając wysokiej temperatury rzędu 60 °C.

Należy dokładnie czyścić podłogi i dywany usuwając kurz i odchody pcheł, które są pokarmem larw. Odkurzać szczeliny, pęknięcia i dywany, można używać też gorącej pary.

Jeżeli tego typu rozwiązania nie załatwią sprawy pozostaje zwalczanie insektycydami. Najskuteczniejsza eliminacja występuje w przypadku jednoczesnego odpchlenia zwierząt i przeprowadzenia dezynsekcji.

Pchły zwalczanie Warszawa

Zwalczanie pcheł zazwyczaj jest realizowane metodą oprysku lub zamgławiania ULV przy użyciu specjalistycznego dedykowanego sprzętu oraz sprawdzonych środków, które w żaden sposób nie zagrażają bezpieczeństwu domowników.

Oferujemy także sprawdzone preparaty na pchły

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami

KONTAKT


Ugryzienie pchły a pluskwy

Pogryzienie przez pchły i pluskwy są bardzo podobne, ale istnieje kilka zasadniczych różnic, które pomogą Ci w szybkiej identyfikacji insekta który je pozostawił. Ukąszenie pluskwy mogą przyjmować różny wygląd, z czasem może zwiększać swoją objętość, puchnąć natomiast ugryzienie pchły zbytnio się nie zmienia.

Ugryzienia pluskiew głównie występują w miejscach gdzie skóra jest nieosłonięta. Natomiast pchły ludzkie zwykle pozostawiają kilka czerwonych plam, nie towarzyszy im opuchlizna.

Jeżeli zauważasz czerwone, swędzące ślady na skórze warto przyjrzeć się im dokładniej, żeby ustalić czy jest to przypadkiem nie ugryzienie pochodzące od pchły czy pluskwy. Podejrzewasz, że masz w domu pluskwy, pchły, lub inne insekty? Zalecamy niezwłocznie skorzystać z profesjonalnej dezynsekcji, która pozwoli na skuteczne szkodników z lokalu.

Szkodliwość pcheł i ich ugryzienia

Pchły są jednym z najczęściej spotykanych pasożytów, mogą być nosicielami chorób i pasożytów wewnętrznych, a kontakt z nimi może skutkować alergicznym pchlim zapaleniem skóry.

Ugryzienia pcheł to małe czerwone punkty, które mogą wywołać swędzenie i zaczerwienienie skóry. Pchły powodują podrażnienia skóry i mogą wywoływać alergie u ludzi i zwierząt.

Pchła psia Metody zwalczania

Dobór odpowiedniej metody zwalczania pcheł zależy od tego jak duża jest już populacja. Regularne sprzątnie odcina je od potencjalnych miejsc wylęgu i w znacznym stopniu przyczynia się do ich zwalczenia. Zainfekowane ubrania, pościel, łóżka należy gruntownie oczyścić, najłatwiej używając wysokiej temperatury rzędu 60 °C.

Odstraszanie pcheł i zapobieganie inwazji

Odstraszanie pcheł ultradźwiękami jest metodą prewencyjną, którą polecamy skorzystanie w celu zabezpieczenia zwierząt domowych przed inwazją pcheł. Wystarczy regularnie czyścić i dezynfekować miejsca, w których przebywają zwierzęta domowe.

Choroby przenoszone przez pchły

Pchły są nosicielami szeregu groźnych chorób, takich jak bakteryjna choroba kociego pazura. Choroba ta może wywołać gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych, bóle głowy i zmęczenie.

Skuteczne zwalczanie pcheł w domu

Zwalczanie pcheł w domu nie należy do prostych. Najlepszym rozwiązaniem jest oprysk na pchły, który powinien być wykonany co 2 tygodnie. Pamiętajmy o częstym odkurzaniu zakurzonych i trudno dostępnych miejsc.

PROFESJONALNE USŁUGI ZWALCZANIA SZKODNIKÓW

Specjalistyczne Usługi

506 270 305

SKLEP DDD

więcej