Opublikowano Dodaj komentarz

Popularne gryzące insekty, które łatwo spotkać w trakcie wakacji

ugryzienia insektów

Co gryzie na wakacjach? Gryzące insekty lista najbardziej uciążliwych 

Każdy niecierpliwie czeka na powrót ciepłych dni, dotyczy to także zwierząt, rozmaitych insektów. Niektóre owady są szczególnie problematyczne, gryzą, wypijając krew, pozostawiając zaczerwienione i swędzące ślady. Niektóre mogą też przenosić rozmaite choroby i pasożyty, dlatego nie należy tego bagatelizować. Wakacje byłyby jeszcze piękniejsze bez kleszczy, pluskiew, szerszeni, meszek i komarów. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów są w stanie mocno dać się we znaki, tak jak mole choć one w porównaniu do wymienionych insektów nie gryzą.

Pluskwy i meszki

Jeśli ktoś często podróżuje, przebywa w miejscach publicznych, to niestety może przywieźć ze sobą do domu pluskwy. Najczęściej znajdują się one w obiektach noclegowych i to nie tylko tanich motelach czy pensjonatach, ale nawet pięciogwiazdkowych hotelach.  Pluskwa domowa ugryzienie jest dosyć specyficzne. Rzadko kiedy te pasożyty pozostawiają po sobie tylko pojedyncze ślady, gryzą wielokrotnie, aż trafią na naczynie krwionośne, zostawiając całą drogę usianą czerwonymi bąblami. Pluskwy żerują w nocy, za dnia bardzo trudno je zauważyć, ale zdradzają je niewielkie ślady ich wydalin w postaci przetrawionej krwi żywiciela. Zwalczanie pluskiew to konieczność, nie warto z nim zwlekać. Jeżeli tylko zauważysz obecność pluskwy w swoim mieszkaniu lepiej od razu zgłoś się do specjalistycznej firmy DDD.

Wysypka na całym ciele po nocy prawdopodobnie wskazuje na atak pluskiew. Ugryzienia bardzo swędzą i są mocno zaczerwienione, układają się w linie lub trójkąt. Jeśli w pomieszczeniu jest dużo pluskiew, to unosi się w powietrzu słodkawy zapach zgniłych malin.gryzące insekty

Mogłoby się wydawać, że malutkie muszki nie stanowią żadnego zagrożenia, ale niestety w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Te niepozorne pasożyty są bardzo brutalne, rozrywają skórę żywiciela, gryzą, pozostawiając obrzęk i krwawiący ślad. Co więcej, towarzyszą temu dolegliwości bólowe i to nawet do kilku dni po ugryzieniu.

Jeśli ktoś wybiera się do miejsca o podmokłym terenie, to jest duże prawdopodobieństwo natknięcia się na meszki. Pojawiają się już zwykle na początku maja i są aktywne w ciągu dnia. Miłośnicy przechadzek po łące i osoby lubiące przebywać nad wodą muszą się strzec, bo mogą czyhać w tych miejscach meszki. Jako że pasożyty te pozostawiają otwartą ranę, należy ją zdezynfekować, aby uchronić się przed wniknięciem do krwiobiegu drobnoustrojów.

Komary, osy, szerszenie i kleszcze

Nikt nie chciałby mieć wbitego w skórę kleszcza, który przenosi rozmaite choroby, można zarazić się niezwykle niebezpieczną chorobą – boreliozą. Choroby odkleszczowe nie są łatwe do wyleczenia, trzeba liczyć się z szeregiem groźnych powikłań. Kleszcze bytują głównie w wysokich trawach, czekają na swoją ofiarę ukryte w krzakach. Kleszcz wbija się w mocno ukrwione miejsce, w którym skóra jest jak najcieńsza, czyli głównie pod pachami, w pachwinach, pod kolanami. Pasożyty te nie wydają żadnych dźwięków, atakują niepostrzeżenie. Problemem jest też to, że kleszcza trzeba wyciągnąć ze skóry i to w umiejętny sposób, w przeciwnym razie tylko pogorszy się sytuację.

Zdecydowanie prościej jest z osami i szerszeniami, które można w porę usłyszeć i uchronić się przed atakiem. Oczywiście nie zawsze się to udaje, osy są bardzo agresywne i wojownicze. Oba rodzaje owadów łatwo sprowokować, a użądlenia są niezwykle bolesne. Jeśli ktoś jest uczulony na ich jad, to może skończyć się atakiem anafilaktycznym. W przypadku alergii spotkanie z osą lub szerszeniem stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale też dla życia ofiary.

Znienawidzonymi owadami są komary, które atakują wieczorem, szczególnie w miejscach wilgotnych. Są niezwykle natrętne, pozostawiają swędzące ślady. Niektórzy drapią się, aż do powstawania rany, co sprzyja powstawaniu zakażenia bakteryjnego. Komary przyciąga głównie zapach potu i wydychanego przez człowieka dwutlenku węgla.

Opublikowano

Osy i Szerszenie

osy i szerszenie zwalczanie warszawa

Osy i Szerszenie

Zwalczanie gniazd os i szerszeni

Osy osiągają długość do 3 cm. Mają oczy w nerkowatym kształcie oraz dwie pary skrzydeł.osy i szerszenie Tylne są zdecydowanie mniejsze niż przednie. Posiadają aparat gębowy przystosowany do żucia i lizania. W rodzinie osowatych występuje przeobrażenie zupełne. Możemy zaobserwować jaja, larwy, poczwarki i dorosłe osobniki.         

Osy i szerszenie gniazdo

Osy są owadami społecznymi. Samice co roku budują nowe gniazda. Na ogół składają się z kilku komórek, każda z nich ma w sobie jedno jajo i zapas pożywienia. Jaja składane są w pierwszej kondygnacji gniazda zbudowanej przez królową.

Larwy wykluwają się z jaj po kilku dniach w zależności od temperatury. Średnio w ciągu 4-6 tygodni od zniesienia jaj pojawia się pierwsze pokolenie robotnic. Przejmują one obowiązki związane ze stałym utrzymywaniem i rozbudową gniazda. Robotnice poszukują pożywienia, głównie zawierającego dużo białka np. muchy, gąsiennice czy pająki.szerszeń gniazdo

W tym czasie królowa składa jaja. Każda komórka może być użyta wielokrotnie, do rozwoju larw. Pod koniec lata dobrze rozwinięte gniazdo może liczyć nawet 20.000 os!

Jesienią wyłaniają się nowe królowe i samce. Zapłodnione królowe poszukują nowych kryjówek by spokojnie móc przetrwać zimę w hibernacji. Gniazda wymierają po dotarciu chłodnych temperatur.

Królowe są większe od robotnic. Zimują w swoich kryjówkach w budynkach, korze drzew a nawet w starych gniazdach.

szerszeń, szerszenie, szerszeń gniazdo

 

  • Osa pospolita(Vespula vulgaris)
  • Osa dachowa (Vespula germanica)

Zwykle budują gniazda pod ziemią, na drzewach lub oraz w szczelinach budynków.

  • Osa leśna (Vespula sylvestris)

Zakłada gniazda, które zwisają z drzew lub buduje je pod ziemią.

  • Vespula austriaca

Pasożytniczy gatunek. Składa jaja w gniazdach osy rudawej.

  • Osa rudawa

Buduje gniazda pod ziemią

  • Szerszeń europejski (Vespa crabro)

Największy przedstawiciel rodziny osowatych. Zakłada gniazda w dziuplach drzew, czasem w budynkach.

  • Szerszeń azjatycki (Vespa mandarinia)

Czy osy są pożyteczne?

Osy bywają uznawane za owady pożyteczne. W okresie budowania gniazd, który przypada na wiosnę i wczesne lato robotnice wyszukują min. larwy różnych owadów.osy i szerszenie W ten sposób zwalczają różne gatunki owadów uznawane za szkodniki.  Osy mogą zapylać rośliny, jednak należy podkreślić, że z całą pewnością nie są w tym tak skuteczne jak pszczoły.

OSY i SZERSZENIE

Ciężko polemizować z faktem, że osy  są uciążliwe a ich użądlenia niosą za sobą zagrożenia zdrowotne. Użądlenie osy  jest bolesne, jednak użądlenie szerszenia jest znacznie boleśniejsze. Wynika to z faktu, iż szerszeń posiada dłuższe żądło niż osa czy pszczoła i znacznie głębiej penetruje skórę w trakcie ataku. Dodatkowo jad szerszenia zawiera acetylocholinę, która z kolei odpowiada za dość silne pieczenie rany.   Często towarzyszy mu obrzęk oraz podrażnienie skóry.  

Użądlenia mogą być bardzo niebezpieczne dla osób uczulonych na jad os i szerszeni jak również dla osób, które nie mają alergii. Szczególnie niebezpieczne są użądlenia w szyję. U każdego człowieka, nawet nie posiadającego uczulenia może dojść do spuchnięcia przełyku, który może skutkować nawet uduszeniem. W przypadku użądlenia osy lub szerszenia u osoby mającej alergię należy skierować się do lekarza tak szybko jak to możliwe.

Statystycznie około 20% populacji jest uczulonych na jad os i szerszeni. Osa w porównaniu do pszczoły nie traci żądła po ataku, więc może zaatakować nawet kilkakrotnie.  Wbrew powszechnemu przekonaniu osy są znacznie bardziej agresywne niż szerszenie.  Na ogół nie atakują bez powodu ale zdecydowanie łatwiej je sprowokować.

Owady z rodziny osowatych można rozgraniczyć na dwie podrodziny, os i klecanek. Klecanki budują gniazda „odkryte” jednoplastrowe, natomiast osy wieloplastrowe.

OSY i SZERSZENIE zwalczanie

W momencie gdy osy budują gniazdo w bliskiej odległości  od domu kwestią czasu jest aż będzie latać ich wiele. 

Zaczną stanowić zagrożenie dla okolicznych mieszkańców a w takiej sytuacji ich zwalczanie to konieczność.osa, szerszeń

Nie zaleca się usuwania gniazda os i szerszeni we własnym zakresie. W obliczu zagrożenia mobilizują całą kolonię. Wspólnie bronią dostępu do gniazda i atakują napastnika. 

Jak uchronić się przed osami? 

Chcąc zminimalizować ryzyko  przypadkowego ataku na świeżym powietrzu lepiej wstrzymać się od jedzenia słodkich rzeczy na dworzu. Osy wręcz lgną do grillowanego mięsa. Mogą na nie działać drażniąco upały czy intensywne zapachy np. perfum. Wabi je zapach krwi.

Usuwanie gniazd szerszeni i os

Chcesz spróbować usunąć gniazdo samodzielnie?

OPRYSKI NA OSY I SZERSZENIE

PUŁAPKI