Szubak jak zwalczyć?

SKUTECZNIE ZWALCZAMY SZKODNIKI

ZADZWOŃ DO NAS !

506 270 305

Szubaki kontra domownicy. Jak pozbyć się szkodników z mieszkania?

Dziury w odzieży i skażona żywność – to nie brzmi dobrze. Szubaki mogą skrywać się w każdym mieszkaniu. Jak je rozpoznać i skutecznie pozbyć się tych „nieproszonych gości”? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na to i wiele innych pytań. 

Jak wygląda szubak smirnowa oraz szubak dwukropek?

Szubaki to chrząszcze z rodziny skórnikowatych o owalnym kształcie i ciemnym (brązowym lub czarnym) kolorze. W zależności od gatunku posiadają różne cechy. W Polsce występują dwa rodzaje szubaków. Są to:

– szubaki dwukropki (Attagenus pellio) – mierzą około 4-6 mm, mają jednolity kolor, posiadają charakterystyczne dwie białe kropki na pokrywach skrzydeł, są owłosione,

– szubak Smirnowa (Attagenus smirnovi) – ich długość to około 2-4 mm, pierwsza para skrzydeł jest w jasnobrązowym kolorze, są owłosione.

Szubak – czym charakteryzuje się ten szkodnik? 

W rozpoznaniu szkodników pomaga również wiedza na temat wyglądu larw. Taką postać szubaków – przez to, że jest znacznie mniejsza od dorosłych osobników – trudniej zlokalizować w szafkach kuchennych lub w dywanach. Przyjmuje się, że to właśnie larwy jednego i drugiego gatunku chrząszcza są najbardziej uciążliwe i to właśnie je nazywa się prawdziwymi szkodnikami. Ich wielkość to około 0,5 do 1 mm, są też owłosione – zwłaszcza w okolicach odwłoku.

Skąd przybyły nietypowe chrząszcze?

Warto podkreślić, że szubaki dołączyły do grona szkodników domowych stosunkowo niedawno. Do Polski trafiły około 2000 roku – prawdopodobnie wraz z paczkami z Afryki. Insekty lubią wysokie temperatury (ok. 24 stopnie Celsjusza), przez co świetnie czują w pomieszczeniach oraz na zewnątrz (w ciepłe pory roku). Co istotne, szubaki potrafią latać, a więc łatwo przedostają się z jednego mieszkania do drugiego. szubak chrząszcz

Czy szubak jest groźny?

Dobrą wiadomością jest to, że dorosła postać szubaka nie gryzie i nie przenosi chorób – nie jest więc zagrożeniem dla człowieka. Dodatkowo, żyje maksymalnie kilka tygodni i odżywia się nektarem kwiatów (szubak dwukropek) lub zapasami zgromadzonymi w stadium larwalnym (szubak Smirnowa). Dlaczego więc nazywa się go szkodnikiem? Szkopuł tkwi w składaniu jaj przez samicę – jest to prosta droga do większych kłopotów.

Larwy szubaków niszczą ubrania, koce, dywany, a nawet skórzane meble. Pozostawiają w nich nieestetyczne dziury. Poza tym, gromadzą się w suchej żywności – można je zobaczyć m.in w mące, płatkach, nasionach lub w karmie dla zwierząt. Kuchnia zaatakowana przez szubaki wymaga dokładnego wyczyszczenia i pozbycia się wszystkich skażonych produktów spożywczych. Samica składa aż do 50 jaj, a larwy insektów mogą przetrwać nawet do 18 miesięcy. Dodając do tego fakt, że szkodniki we wczesnym stadium żywią się niemal wszystkim (m.in. resztkami żywności lub złuszczonym naskórkiem ludzkim), nic dziwnego, że pozbycie się ich z mieszkania wymaga podjęcia konkretnych działań.

Szubak czy jednak nie? Skąd wiedzieć, czy szkodnik jest w mieszkaniu? 

Pojawiające się dziury w ubraniach i kocach powinny wzbudzić czujność. Warto też regularnie przeglądać szafki kuchenne i pozbywać się przeterminowanych produktów spożywczych. Szubak w kanapie również może się zalegnąć. W celu upewnienia się, czy szubaki rzeczywiście zadomowiły się w danym pomieszczeniu, można wykonać prosty test. Rozłożenie wełnianego swetra na dywanie i pozostawienie go tam na kilka godzin tworzy „przynętę” dla nowych lokatorów. Jeśli gniazdo szukaba jest obecne w mieszkaniu, z pewnością pojawią się one na wełnianym podłożu.

Jak pozbyć się szkodnika z mieszkania? Szubak zwalczanie

W przypadku zauważenia larw szubaków w produktach spożywczych należy niezwłocznie wyrzucić żywność, a szafki kuchenne wyczyścić mocnym detergentem. Najlepiej użyć do tego środków przeznaczonych do walki z insektami. Niestety, trzeba przyznać, że samodzielne usuwanie szubaków przypomina walkę z wiatrakami i dość rzadko przynosi pożądane i długotrwałe efekty.

Profesjonalne usługi mogą się znacznie bardziej opłacić w końcowym rozrachunku. Najlepiej zlecić tę nieprzyjemną czynność fachowcom, którzy zwalczają szubaki, pluskwy zamgławianiem ULV lub ozonowaniem i cieszyć się gwarancją skuteczności. Stopowadom.pl to pewny wybór. 

Zwalczanie szubaka

Istnieje wiele powszechnie stosowanych metod które mają zwalczać dorosłe osobniki i larwy szubaka smirnowa. Zdecydowanie najskuteczniejsze obecnie rozwiązanie stanowi zamgławianie ulv. Zimna mgła generowana przez specjalne urządzenia opadając dostaje się w najróżniejsze zakamarki. Tego typu miejsca stanowią popularne kryjówki każdej formy rozwojowej szubaka smirnowa( larwa szubaka, dorosłe szubaki). 

PROFESJONALNE USŁUGI ZWALCZANIA SZKODNIKÓW

Specjalistyczne Usługi

506 270 305

Środki na szubaki

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *